Starostlivosť o nedonosencov

Tehotenstvo trvá 280 dní. Väčšina detí sa narodí v termíne, tzn. medzi 38. – 40. týždňom gravidity s pôrodnou váhou vyššou ako 2500 g.

Dieťa, ktoré sa narodí s pôrodnou váhou nižšou ako 2500g, sa buď narodilo predčasne, pred 37. týždňom tehotenstva, a je teda nezrelé, alebo sa mu v maternici nedarilo, aj keď je vekom zrelé. Takých detí sa u nás rodí okolo 5 – 6 %.

Problémy

U nedonosených detí sa častejšie vyskytujú rôzne problémy, pretože ich organizmus nie je pripravený na život mimo maternicu. Majú väčšinou problémy s dýchaním, s udržaním telesnej teploty a s príjmom stravy. Nedonosené deti sú tiež viac náchylné k infekciám.

Perinatologické centrum

Ak sa očakáva, že tehotenstvo nebude možné udržať a pôrod prebehne predčasne, najmä pred 32. týždňom, matka je väčšinou prevezená do perinatologického centra.

Najviac detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou sú deti medzi 1500 – 2000 g. Sú to obyčajne deti narodené po 34. týždni tehotenstva. Niektoré z nich môžu byť s určitou opatrnosťou ošetrené na novorodeneckom oddelení spolu s ostatnými. Ich pobyt na oddelení však trvá dlhšie.

Dojčenie

Aj keď je narodenie nezrelého dieťaťa pre celú rodinu ťažkou skúškou, jediná cesta, ako prekonať všetky obtiaže, je byť mu čo najbližšie.

Väčšina nezrelých detí môže byť skôr alebo neskôr dojčená. V materskom mlieku dostáva novorodenec od matky dôležité zložky imunitného systému, ktoré sú pre nezrelé dieťa, skoro bezbranné voči infekcii, obzvlášť cenným darom.

Zvláštna starostlivosť

Nezrelé dieťa vyžaduje po prepustení z pôrodnice zvláštnu starostlivosť počas rôzne dlhej doby. Závisí to od stupňa nezrelosti či postihnutia. Vysoko nezrelé deti, narodené v 32. týždni tehotenstva alebo skôr, ale aj niektoré s menším stupňom nezrelosti vyšetruje pravidelne, minimálne počas obdobia 1 – 2 rokov, detský neurológ.

Koriguje tiež plán cvičenia a rehabilitácie. Nedonosené deti sleduje aj očný lekár. Všetkým deťom s veľmi nízkou pôrodnou váhou (pod 1500 g) sa neskôr robí aj vyšetrenie sluchu.

Aké lieky nedonosené dieťa užíva?

Väčšina nedonosených detí užíva okrem vitamínu D a K, ktoré dostáva po určitý čas každý novorodenec, tiež železo. Ďalšie špeciálne lieky sa im podávajú podľa ich problémov a chorôb.

Kedy to nedonosený novorodenec „doženie“?

Predčasne narodené dieťa potrebuje rôzne dlhú dobu na to, aby bolo rovnako šikovné ako jeho donosení vrstovníci. Týždne, o ktoré sa dieťa narodilo skôr, je nutné v prvom až druhom roku života od kalendárneho veku odčítať. Je to tzv. korigovaný vek nedonoseného dieťaťa. Keď sa teda dieťa narodilo napríklad štyri mesiace pred plánovaným termínom a teraz má pol roka, jeho vývoj odpovedá dvojmesačnému donosenému dojčaťu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Popôrodná depresia
Infekcia s negatívnym účinkom na plod
Dojčenie – hlavné zásady

14.11.2010 7:09| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist