Varíte v zdravom riade?

Nielen o zdraví detí, ale aj o plodnosti rodičov sa dnes diskutuje v súvislosti so zdravým varením. Týka sa to nielen výberu potravín a ich uchovávania a prípravy, ale aj riad a spôsob varenia.

profimedia-0230720764-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Nielen o zdraví detí, ale aj o plodnosti rodičov sa dnes diskutuje v súvislosti so zdravým varením. Týka sa to nielen výberu potravín a ich uchovávania a prípravy, ale aj riad a spôsob varenia.Nič sa nemá preháňať, ale keď sa jedna škodlivá látka stretne s inou a ďalšou, tak vo výsledku to s nami môže pekne zamávať. Preto sa väčšina matiek snaží čo najviac škodlivých látok eliminovať. Je však dobre zachovať si pri tom nejaký nadhľad. Už toľkokrát sa stalo, napríklad s potravinami, že to, čo bolo v nejakej ére zatracované, ako svojho času živočíšne tuky, sa dnes v rozumnej miere akceptuje. Zatiaľ čo „éčka“ a iných škodcov v potravinách si strážime, nie vždy podrobujeme skúmaniu kuchynský riad.

Pozor na teflón

Taká teflónová panvica je úžasná vec, ale aj tá používaním trpí, zvlášť keď sa s ňou nezaobchádza s citom. „Len čo sa opakovaným nešetrným umývaním poškodí nepriľnavý povrch, môžu sa z riadu uvoľňovať škodlivé látky do potravín. Takže poškriabanú panvicu treba vyhodiť,“ upozorňuje dr. Laurent Chevalier, výživový špecialista. Teflón (PTFE – polytetrafluoretylén), ktorý je neškodný pri nízkych teplotách, môže pri tých vysokých okolo 250 stupňov vylučovať toxické plyny. Stačí, keď pri tejto teplote pripravujete pokrm na panvici päť minút. Výpary môžu spôsobovať chrípke podobné symptómy, ktoré pomerne rýchlo odznejú.

Niektorí výrobcovia riadu a kuchynského riadu už síce túto nie úplne bezpečnú látku nepoužívajú, často sa však o tom, na čom varíme, veľmi nedozvieme. Zvlášť to platí na riad nejasného pôvodu. Ďalším škodcom skrytým v riade s nepriľnavým povrchom je perfluorooktánová kyselina (PFOA), ktorá má bohatú históriu v chemickom priemysle. Patrí medzi látky poškodzujúce hormonálny systém.

Preto je lepšie dať prednosť antikorovému riadu, ktorý zdravie neohrozuje, potraviny nekontaminuje. Variť na ňom bez tuku je však komplikovanejšie. Ďalšia možnosť je keramika, ale pozor na to, aby neobsahovala kadmium alebo olovo.

Otĺkaný silikón

Neistota panuje okolo rôznych silikónových foriem na pečenie. Sú praktické, skladné, nemusia sa vymazávať a ľahko sa čistí, to všetko je veľké plus. „O materiáloch, z ktorých sa vyrábajú, sa toho veľa nedozvieme,“ varuje doktor Chevalier. Z niektorých sa môžu teplom uvoľňovať škodlivé látky. Vhodnejšia je preto keramika alebo sklo, prípadne zdravotne neškodlivý – najkvalitnejší platinový silikón (100 % platiny).

Čítajte tiež:

Hliník sa nekamaráti s kyslým

Riadu z hliníka už odzvonilo, ale alobal používame dosť často. Pritom práve o negatívach hliníka sa vie už dlho. V kombinácii s takými potravinami, ako je napríklad rebarbora, rajčinové pyré alebo haringy, môže dôjsť k uvoľneniu hliníka do pokrmov. Aspoň pred tým varuje štúdia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín. Príčinou je kyslosť týchto potravín a ich obsah soli.

O hliníku sa dnes hovorí v súvislosti s jeho neurotoxicitou, teda že poškodzuje nervový systém. Organizmus ho síce dokáže z väčšej časti eliminovať, napriek tomu sa v tele môže akumulovať a byť rizikom na vznik neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Hliník ukrytý medzi dvoma vrstvami z iného materiálu neškodí, no čisto hliníkové panvice a hrnce by mali z domácnosti zmiznúť. V každom prípade by ste mali vylúčiť kontakt alumínia a kyslých potravín.

Zavarujte do skla

Háklivou záležitosťou sú aj konzervy. Spravidla nie je jasné, z čoho sú vyrobené ich obaly. Aj keď sa nehovorí o žiadnej konkrétnej škodlivej látke, doktor Chevalier odporúča, aby sme v nich ich obsah radšej neohrievali. A ak chcete niečo zavarovať, tak radšej do skla.

Do mikrovlnky vstup zakázaný

Mikrovlnná rúra je síce praktický pomocník, ale dokáže pekne zavariť, ak ju používate bez rozmyslu. Napríklad keď do mikrovlnky strčíte tanier s pozláteným okrajom, tak začne rúra iskriť. Opatrne tiež s plastovými obalmi, zvlášť neznámeho pôvodu. V krajnom prípade sa roztečú a celú rúru môžete vyhodiť. Ak prežijú, tak sa z tých necertifikovaných môžu uvoľňovať zdraviu škodlivé látky (ftaláty, bisfenol A). Majú okrem iného negatívny vplyv na mužskú plodnosť. Takže s nimi opatrne. Aj zo silikónových foriem určených špeciálne pre mikrovlnky si vyberajte tie, ktoré sú vyrobené z platiny.

Najviac sa však predsa len osvedčilo sklo, kov do mikrovlnky nesmie vôbec! Dbajte tiež na to, aby do mikrovlnky nezablúdil s jedlom kúsoček alobalu. Okamžite sa tam objaví ohník a vy zažijete okamihy hrôzy z toho, že o chvíľu bude celá kuchyňa v plameňoch.

 

21.11.2017 4:10| autor: Helena Chvojková
Viac o téme: riadzdravízdravie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist