Testy autosedačiek 2018: Štyri sedačky prepadli! Jedna sa doslova rozlomila

Nemecký automobilový klub ADAC v spolupráci s nemeckou organizáciou pre ochranu spotrebiteľa (Stiftung Warentest) tento rok na jar otestoval ďalších 23 detských sedačiek zo všetkých kategórií. Až na štyri prešli všetky. Žiadna však priamo neexcelovala. Víťazom je opäť značka Britax Römer.

profimedia-0041650034-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Každoročne sú všetky vybrané autosedačky testované z hľadiska bezpečnosti, manipulácie, ergonómie a obsahu škodlivých látok. Tento rok bola na testovanie vybraná prvá autosedačka s integrovanými airbagmi. Až na šytri sedačky, ktoré v niektorej časti testov neuspeli, všetky prísne kritériá komisárov splnili, ale žiadna komisára neoslnila tak, aby bola hodnotená veľmi dobrou. Sedemnásť sedačiek získalo známku „dobrá“, dve sedačky si odnášajú hodnotenie „uspokojujúca“ a jedna „dostačujúca“.

Absolútnym víťazom sa stala sedačka Swingfix i-Size značky Britax Römer. Ocenenie získala predovšetkým za dizajn a bezpečnosť. Na opačnej strane spektra je autosedačka Concord Ultimax i-Size, ktorej sa pri čelnom náraze odtrhol držiak pása od operadla, figurína v autosedačke vyletela dopredu a navyše sa sedačka rozpadla na niekoľko častí.

Sedačka by dieťa vôbec neochránila a celkom iste by došlo k úrazu. Na základe výsledkov testu už jej výrobca oznámil ukončenie jej výroby, ale niekoľko obchodov ju má stále v ponuke. Kritériá bezpečnosti nesplnila ešte sedačka Chicco Cosmos, ktorá je nestabilná a pri čelnom i bočnom náraze existuje vyššie riziko poranenia. V teste prepadli aj sedačky Jané Gravity a Avionaut Ultralite + IQ base, neprešli kvôli limitu obsahu škodlivých látok. Prvá pre obsah karcinogénnej látky naftalén a druhá pre nadbytočné použitie spomaľovača horenia TCPP:

Absolútny víťaz nadchol porotu kombináciou jednoduchej manipulácie, pohodlia pre dieťa a, samozrejme, vysokou bezpečnosťou. Nevýhodou však je vysoká cena sedačky. „Pri inštalácii tohto modelu je takmer nemožné urobiť chybu, je veľmi intuitívny, to sa porotcom páčilo. Už tradične sedačky Britax Römer získali body aj za bezpečnú konštrukciu, ktorá je vyvíjaná, konštruovaná, testovaná a následne aj vyrobená priamo v nemeckom sídle firmy,“ uviedol konateľ spoločnosti Baby Direkt, ktorá je výhradným distribútorom značky pre Českú republiku, Lukáš Fiala. Okrem víťazstva v testoch ADAC spĺňa táto autosedačka aj požiadavky švédskeho plus testu. Dobré hodnotenie dosiahli aj ďalšie autosedačky tohto výrobcu naprieč kategóriami zaradené do testu.

Čítajte tiež:

Integrovaný airbag presvedčil

Na jeseň spoločnosť Maxi-Cosi predstavila na svojej sedačke Axissfix Air nový bezpečnostný prvok – integrovaný airbag. A treba podotknúť, že to má skutočne zmysel. Pri čelnom i bočnom náraze sa nafúkol v páse zabudovaný airbag, ktorý dostatočne ochránil hlavičku dieťaťa. Je však nevyhnutné podotknúť, že lepšie výsledky sa dosiahli pri čelnom náraze. Pri bočnom náraze je riziko poranenia podpriemerné. Sedačka si teda z hodnotenia odnáša tiež známku dobrá.

(Pripravujeme podrobnejšie hodnotenie)


Stiftung Warentest patrí medzi najviac etablované spotrebiteľské organizácie v Nemecku. Spoločne s automobilovou asociáciou ADAC vykonáva testy najnovších detských autosedačiek dvakrát ročne. Porotcovia sa pri teste sedačiek dívajú na to, ako sedačka obstojí pri náraze, ďalej ako dobre sa ovláda a nakoniec na jej ergonómiu.  

 

4.6.2018 1:35| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist