Ako dostať míňanie pod kontrolu

Poznáte to. Vyrazíte s plnou peňaženkou, vrátite sa, nič extra nekúpite a aj tak je väčšina peňazí preč. Na druhý deň si vyberiete z bankomatu a situácia sa opakuje. Výdavky sa napriek vašej snahe vymykajú spod kontroly. Dá sa tomu nejako predísť? Poradíme vám jednoduchý trik.

Ľudia často „hospodária“ tak, že berú peniaze z peňaženky bez veľkého premýšľania, a keď ich minú, vyhľadajú najbližší bankomat. Vyberú sumu (spravidla rovnakú), doplnia tak chýbajúce prostriedky a zase žijú veselo ďalej. Lenže onedlho tie peniaze zasa minú…

Keď míňate viac…

Tento postup je bezproblémový dovtedy, kým nezačnete bankomat navštevovať príliš často. To sa stáva mnohokrát a naraz máte pocit, že míňate oveľa viac, než by ste mali.
Peniaze sa skutočne rady rozutekajú. Ani nie tak na veľkých výdavkoch, tie má človek spravidla pod kontrolou, ale na každodenných „drobnostiach“. Za tie vlastne míňame najviac: za jedlo, zábavu, sladkosti, návštevy kaviarne, kina, divadla. Na tieto bežné výdavky mnohokrát ani neberieme ohľad. Čo teda robiť?

Dve tváre peňaženky

Odborníci na financie majú na túto otázku veľmi ľahkú odpoveď. Zaobstarajte si peňaženku s dvomi vreckami. Všetky peniaze, ktoré vyberiete, uložíte do prvého vrecka a postupne z neho každý deň presúvajte presne stanovenú sumu do druhého vrecka. Do toho, z ktorého všetko platíte. Tak budete mať presný prehľad, koľko peňazí ešte môžete minúť, a prípadne aj to, ako musíte šetriť, aby ste si mohli zaobstarať niečo trochu väčšie. Je to také finančné plánovanie v malom.

Určite začnite šetriť

Ak teda máte podobný problém, skúste to. Či už preto, lebo sa vám nedarí vyžiť z výplaty, alebo preto, že skrátka chcete začať viac šetriť. Už rozpočítanie peňazí, ktoré máte mesačne k dispozícii na jednotlivé dni, vám môže otvoriť oči.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

19.10.2010 1:56| autor: Jan Lener

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist