Aby mrkvička chutila všetkým

Každá mama premýšľa nad kvalitou potravín, ktoré ponúka svojim najbližším. Kvalita príkrmov pre najmenších je starostlivo strážená. Čo všetko musia tieto produkty spĺňať?

Najväčším spracovateľom BIO surovín na svete je spoločnosť HiPP. Spolupracuje s viac ako 6000 ekologickými farmami po celej Európe, najviac fariem spolupracujúcich s HiPPom nájdete samozrejme v Nemecku a Rakúsku, ale nájdete ich aj v Poľsku.

Celkom obhospodarujú 15 tisíc hektárov pôdy. A nesmie v nich byť ani náznak pesticídov alebo iných chemikálií. Proti škodcom sa tak bojuje s pomocou prírody. Napríklad sa na polia vysádzajú dve suroviny. Vie sa napríklad, že škodcom mrkvy vadí vôňa cibule, takže do záhonu s mrkvou sa vysádza aj ona. Čo nezlikviduje príroda, to sa potom musí zlikvidovať ručne.

Pred vetrom a vplyvom chemikálií z okolia chránia tieto polia stromy a v okolí je mnoho zatrávnených plôch, ale nie starostlivo kosených trávnikov, ale vysokých stebiel, v ktorých žijú rôzne druhy živočíchov. Naviac každé dva roky sa pôda rekultivuje, aby znovu nabrala živiny, vysadí sa tam ďatelina, ktorá naviac potom slúži ako krmivo pre dobytok.

Tieto prírodné spôsoby pôde a spodným vodám ročne ušetria aplikáciu 4 tisíc ton umelých hnojív a 5 000 kg pesticídov.

DÔVERUJ, ALE PREVERUJ

Kým sa sklíčko s príkrmom dostane do úst vášho dieťaťa, musí prejsť až 260 kontrolami. Tak prísny je systém zabezpečenia kvality v HiPPe. Kontroly zahŕňajú aj rozbory pôdy, analýzu jednotlivých surovín aj konečné testy hotového výrobku.

Hipp laboratórium patrí k tým najlepším v Európe. Vďaka jeho technickému vybaveniu vie vyfiltrovať asi 1200 možných rezíduí škodlivých látok.

S testami sa začína, akonáhle farmári ovocie a zeleninu zozbierajú a dovezú na spracovanie. Pokiaľ by laboratórium zistilo akúkoľvek látku, ktorá tam nepatrí, surovinu zo spracovania vyradia. Presnosť laboratória je ohromujúca. V päťdesiatmetrovom bazéne by dokázala zistiť aj jedno zrnko soli.

HiPP laboratórium patrí k najlepším v Európe. So svojim technickým vybavením dokáže naše laboratórium vyfiltrovať približne 1 200 možných rezíduí škodlivých látok.

HIPP BIO PEČAŤ KVALITY

Túto najvyššiu BIO kvalitu, ktorá prevyšuje aj požiadavky stanovené nariadením EÚ pre BIO potraviny, garantuje Pečať HiPP BIO kvality s menom majiteľa Štefana Hippa.

HIPP ZÁSADY BIO HOSPODÁRENIA       

Alfa a omega kvalitnej BIO úrody spočíva v zdravej pôde. Zdravá pôda = zdravá rastlina = zdravý človek či zdravé zviera. Prírodná cesta k výživnej BIO pôde spočíva v cielenom striedaní plodín a bez použitia chémie. Je to jediná cesta, ako získať kvalitné BIO suroviny, a zároveň chrániť podzemné vody a podnebie.

  • Denne odoberáme vzorky pôdy a jej kvalitu laboratórne kontrolujeme.
  • Strážime, aby naše polia a lúky neboli blízko ciest a priemyselných oblastí.
  • Našu pôdu kyprí 200 – 500 dážďoviek na m3, čo je niekoľkonásobne viac ako pri bežnej pôde. Vraciame sa k pestovaniu pôvodných odrôd. V HiPP detských zeleninových príkrmoch tak napr. nájdete bielu mrkvu.
  • Nepoužívame geneticky modifikované semená a výsadby.
  • Striktne sa vyhýbame pesticídom a chemicky syntetizovaným hnojivám.
  • Preferujeme ruky pred strojmi. Ak je potrebné, ručne plejeme alebo zbierame mandelinky.

Viac o zásadách BIO hospodárenia nájdete tu:

6.8.2019 3:37| autor: Redakcia Babywebu.sk
Viac o téme: ovocieruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist