Zaujalo nás: kyselina listová s metafolinom

V ostatnom čase sa už v období plánovania tehotenstva čoraz viac hovorí o užívaní kyseliny listovej. Kyselina listová (vitamín B9) má medzi vitamínmi pre tehotné výsostné postavenie: hrá kľúčovú úlohu pri delení buniek, je teda nevyhnutná pre správny vývoj všetkých tkanív a orgánov, podieľa sa na prenose genetickej informácie a je tiež nepostrádateľná pre tvorbu červených krvinek.

Aby telo dokázalo kyselinu listovú využiť, musí ju po požití v črevnej sliznici a pečeni najprv metabolizovať na aktívne formy, tzv. foláty. Kľúčový pre túto premenu je enzým s krkolomným názvom metylén-tetrahydrofolát reduktáza (MTHFR).

Pri zníženej aktivite enzýmu MTHFR nestačí užívať hoc aj megadávky„obyčajnej“ kyseliny listovej, pretože ju telo nedokáže efektívne využiť. Chemická reakcia neprebehne až do úplného konca, kyselina listová sa nepremení na aktívnu formu, následkom čoho je zvýšené riziko rázštepov nervovej trubice, spontánneho potratu, predčasného odlúčenia placenty, predčasného pôrodu, vrodených chýb srdca a nízkej pôrodnej hmotnosti plodu.

Viac informácií tu.

Viac o téme: tehotnévývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist