Starostlivosť o pokožku novorodenca si vyžaduje jemnosť

Každá mamička chce pre svoje bábätko to najlepšie, a preto venuje výberu kozmetiky veľkú pozornosť. Po pôrode sa musí koža rýchlo prispôsobiť neznámemu prostrediu, tu je zopár tipov, ako to zvládnuť.

Pokožka čerstvo novorodeného bábätka je úplne iná ako pokožka dospelého. Je omnoho tenšia a účinnosť ochrannej bariéry proti škodlivinám nie je ešte tak dobre vyvinutá. Preto sa pokožka ľahko odiera a vysušuje. Naviac, potné a mazové žľazy nie sú ešte úplne vyvinuté. Ľahko môže dôjsť k prehriatiu či naopak prechladeniu organizmu. Musí sa po mnohých mesiacoch v brušku a pôrode rýchlo prispôsobiť z vlhkého na suché prostredie.

Dlho sa preferovalo to, že na pokožku bábätiek je lepšie nepoužívať žiadne prísady. Teraz už však vieme, že jemná pokožka novorodenca má tendenciu sa vysušovať a odierať. Preto je dobré novorodenca ešte v pôrodnici (ideálne druhý deň po narodení) umyť teplou vodou a natrieť. V nasledujúcich dňoch je potom potrebné dojča pravidelne natierať hydratačnými a zvláčňujúcimi prostriedkami.  Ideálnymi prostriedkami na to sú BIO pleťový olej a telové mlieko.

Pokožka bábätka je veľmi citlivá, preto nemôže tolerovať rovnaké prípravky určené na starostlivosť o pleť dospelých. Z dôvodu vysokej zraniteľnosti sa pri bábätkách kladú na prípravky na ošetrenie pokožky zvláštne požiadavky. Zložky prípravkov musia byť absolútne bezpečné. Je potrebné vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo poškodiť ochrannú bariéru pokožky alebo ohroziť jej vývoj, napr. zmenou hodnoty pH alebo rozpustením kožných tukov.

O pokožku bábätka je nutné sa starať pravidelne. Kozmetické prípravky pre dojčatá by sme mali vyberať hlavne podľa ich šetrného zloženia. Pri výbere kozmetiky starostlivo čítajte etiketu. Vyhnite sa parfumovanej kozmetike, kozmetike s obsahom alkoholu či kozmetike obsahujúcej potenciálne alergény.

Na tvár a ruky môžete používať zvlhčujúce prostriedky niekoľkokrát denne. Po kúpeli ich použite na celé telo. Telové mlieko sa ľahko používa, rýchlo sa vstrebáva a jemnej detskej pokožke vracia vlhkosť. BIO Pleťový olej pokožku zjemňuje a hydratuje, nezabraňuje jej dýchať. Môžete ho pridať do kúpeľa alebo len na masáž bábätka.

Druhou oblasťou, ktorá sa nezaobíde bez kvalitnej detskej kozmetiky je zadoček. Vyžaduje si jemnú starostlivosť každodenne. Je to veľmi špecifické miesto na detskom tele – teplo, vlhko a zvyšky stolice v plienke – zadoček je veľmi ohrozený zapareninami. Bábätko preto často prebaľujte, nenechajte ho dlho v mokrej plienke a dbajte na hygienu.

Jemné umývanie zadočka a intímnych partií pod tečúcou vodou bude vášmu dieťatku príjemné, ale občas ani voda nestačí na poriadne opláchnutie zadočka. V takýchto momentoch je vhodné mať po ruke vlhčené obrúsky. Ideálne sú obrúsky bez obsahu konzervačných látok a parfumov, určené na citlivú oblasť plienok. Umývajte a utierajte vždy smerom zhora nadol. Nikdy nie naopak, aby sa prípadné zvyšky stolice nedostali dovnútra, či medzi kožné záhyby dieťaťa, obzvlášť u dievčat.

Nezabúdajte po opláchnutí pokožku ošetriť ochranným krémom. Existujú dva druhy ošetrujúcich krémov na zadoček:

  1. Preventívne– chránia pokožku bábätka pred vznikom zaparenín. Tieto krémy je dobré používať denne, pri každom prebalení. Ich účinok je preventívny.
  2. Hojace– určené na zaparenú pokožku. Hojace krémy zvyčajne obsahujú zvýšené množstvo zinku. Napomáhajú rýchlejšiemu zotaveniu zaparenej pokožky.

Máme pre Vás tip: Vyskúšajte detskú kozmetiku HiPP Babysanft. Viac sa o nej môžete dozvedieť TU.

  • Vhodná od narodenia
  • pH k pokožke neutrálne
  • BEZ zbytočnej chémie

Detské textilné obrúsky Hipp s 99% vody – majú výnimočne jemné vlákna s vysokou absorpčnou schopnosťou. Obsahujú 99 % vody. Neobsahujú žiadne parfumy, PEG emulgátory, parafínové a éterické oleje, farbivá, parabény a ani ďalšie potenciálne alergény. Majú jemné mäkké vlákna a sú vhodné od narodenia.

HiPP krém na zadoček je preventívny. Pomáha predchádzať vzniku zaparenín vďaka obsahu lanolínu a zinku, ktoré zabraňujú vzniku vlhkosti. Prímes panthenolu upokojuje a regeneruje pokožku a BIO mandľový a ľanový olej ju vyživujú. Krém naviac neobsahuje žiadne látky, ktoré by mohli pokožku dráždiť.

30.7.2019 12:37| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist