Tedových 5 rád, ako sa stať dobrým otcom

Keď si prinesieme domov čerstvo narodené bábätko, začneme sa učiť byť rodičmi. Mamičky zvyčajne vkĺznu do starostlivosti s inštinktívnou samozrejmosťou, oteckovia často tápu. Pre nich spísal trojnásobný otec Ted Gonder rady, ktoré zaznamenali veľký ohlas na internete.

shutterstock_489618448-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Z neznalosti čerstvých otcov alebo v rámci zažitých klišé, že správny chlap sa predsa o novorodenca nestará, dochádza k tomu, že po návrate z pôrodnice padne väčšina starostlivosti na čerstvú mamičku. Ted Gonder (29) z Chicaga sa po trojnásobnom otcovstve rozhodol napísať list sám sebe ako 24-ročnému bezdetnému mužovi, s radami, čo robiť, keď sa stane otcom, ako podporiť svoju partnerku, a zverejnil ho na Facebooku.

Nos dieťa

Tvoja drahá nosila dieťa VO svojom bruchu 9 mesiacov. Takže ty nos dieťa NA svojom bruchu tiež 9 mesiacov, vždy keď sa na to naskytne príležitosť. Nielenže jej to pomôže, aby sa dala dokopy, ale navyše je to príležitosť vytvoriť si s dieťaťom nenahraditeľné puto.

Prebaľuj

Tvoja láska dojčí, a aj keď je to pre ňu úžasné a napĺňa ju to, tak je to zároveň vyčerpávajúce. Takže ty prebaľuj, vždy keď môžeš. Začni prvou plienkou. Rýchle prekonáš svoj odpor k tomu. Tým sa vyhneš nerovnováhe vo vzťahu a pocitu roztrpčenia partnerky. Až sa budú jej kamarátky sťažovať na to, ako im ich manželia nepomáhajú a sú večne niekde preč, tak tvoja žena sa tebou bude chváliť.

Nechaj ju oddýchnuť

Rob jej kávu bez kofeínu každé ráno, aj keď ju nevypije a vychladne na stole. A to sa stane prakticky každé ráno, pretože ona zaspí, zatiaľ čo ty pracuješ alebo (neskôr) odprevádzaš deti do školy. V noci totiž vstávala k dieťaťu, aby ho nakŕmila, takže jej pomôž, aby začala svoj deň spôsobom, ktorý ju naštartuje.

Hovor jej, že je krásna

Hovor jej, že je krásna, a pomôž jej preklenúť chvíle, keď je sebakritická a zúfalá zo svojho tela. Pripomínaj jej úspechy, ktoré dosiahla v minulosti. Povedz jej, že je superhrdinka. Musela zapojiť celé svoje telo, pribrať 20 kíl, aby ti dala dieťa, ktoré ti bude požehnaním pre zvyšok života. Pomôž jej prekonať depky z vlastného tela a deň po dni jej pomáhaj sústrediť sa na pozitívne ciele.

Buď ako skala

Vydrž doma tlaky. Hormóny sú zbláznené pred pôrodom aj po ňom. Občas to vyzerá, že je mimo a hovorí veci, ktoré by normálne nepovedala. Pripomínaj si, že tvojou úlohou je byť jej oporou po celý ten čas, vydrž a ver v lepšiu budúcnosť, aj keď má jazyk ostrý ako meč. Čoskoro sa všetko vráti do normálu a ona ti bude vďačná, že si zachoval chladnú hlavu, keď sa to nepodarilo jej, a neurazil si sa alebo neotrávil tým, že na teba hodila svoje emócie a stal sa z toho váš spoločný problém.

A čo na to manželka?

Pozitívne ohlasy nezískal len Ted. Mnohé ženy sa obrátili aj na jeho partnerku Francisku s tým, čo majú robiť, aby im ich vzťah tiež takto klapal a mali doma takého skvelého partnera. Okrem vzájomnej lásky zdôraznila dve veci, ktoré jej pripadajú pre vzťah zásadné:

  1. Hádame sa a vždy si z toho niečo pozitívne odnesieme. Často vyletím kvôli veciam týkajúcim sa domácnosti, ale nikdy to nevyšumí, vždy si povieme, čo by sme nabudúce mali urobiť inak a lepšie.
  2. Hovorili sme o sebe, povedali sme si svoje predstavy o budúcom živote, rodine a výchove detí. Veľa sme toho museli obetovať, jeden aj druhý, pre náš spoločný život. Museli sme sa vzdať veľkých pracovných príležitostí a osobných šancí, dosť sme sa sťahovali, aby sme našli to, čo nám najviac vyhovuje.

A Franciskine posolstvo? „Pevnú dvojicu tvoria dve indivíduá, ktoré bezpodmienečne a priebežne musia investovať do vzájomného rozvoja.“

Čítajte tiež:

Recept na fungujúci vzťah

Nechodili sme do žiadnych kurzov ani sme nečítali žiadne príručky. Našli sme si vlastnú cestu,“ hovorí Ted. Každé ráno sa s Franciskou šli prejsť do lesa pri ich dome a pritom sa rozprávali o sebe a o rodičovstve. Potom si spísali predstavy o rodine. „Založiť rodinu so svojou manželkou, to je ako zakladať nejaký spoločný podnik, kde tiež musíte mať jasný cieľ.“

Správne dojčenie nie je všetko

Keď sa rozhodli byť rodičmi, počas Franciskinho tehotenstva ich prekvapilo, ako veľmi sa všetko točí len okolo dieťaťa, všetky rady a kurzy, ako dojčiť, uspávať dieťa atď. Prakticky nezaznamenali, že by páry využívali tento čas na to, aby investovali do svojho vzťahu. „Ja sám som sa na svoje otcovstvo nejako zvlášť nepripravoval, nepovažoval som to za dôležité. Potom sa nám narodil prvý syn a mňa začal bolieť chrbát, mal som zápal šliach z toho, ako som ho nosil, takže som začal cielene cvičiť.“ Ted tiež priznáva, že pred narodením prvého dieťaťa sa radil s odborníkom, ktorý mu pomohol ujasniť si životné priority a nájsť cestu, ako skĺbiť pracovné povinnosti s otcovskou úlohou. „Toto ma nikto nikde neučil,“ hovorí Ted.

https://www.instagram.com/tedgonder/

 

 

9.2.2024 3:41| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist