Oteckovia, nenechajte sa odstrčiť

Kedysi otec tvrdo pracoval a doma nemenej tvrdo rozhodoval. Alebo aspoň predstieral, že tak robí, a okolie to predstieralo s ním. Navyše bol patrične obskakovaný.
Vo svete, mimo svojej rodiny, obvykle utŕžil nejednu ranu. Svoje osobné sklamanie, nespokojnosť a zlobu si musel odreagovať. Kde inde než doma?

Žena bola v pozadí. Pozom prišla prvá svetová vojna… Muži boli na fronte, ženy aj bez nich dokázali udržať v poriadku nielen obydlia a statky, ale aj rodiny. Ba aj s pubertálnymi chlapcami, ktorí, všeobecne vzaté, vyžadujú ráznejší prístup, si dokázali poradiť.
Z vojnových frontov sa muži vracali celkom zbavení kultivovanej citlivosti pre harmonickú výchovu detí, zato skôr s posttraumatickou stresovou poruchou.

Otec na dištanc

Samotný vzor a podľa dobovej tlače i „otecko“ národa, prezident Masaryk sa občas dal vyfotografovať s kočíkom či s dievčatkom v náručí, ale zároveň pripúšťal, že na svoje deti a vnúčatá nikdy nemal dosť času. Možnože sa v onej dobe objavil typ otca s dištancom.

Útek

Výchova detí sa ponechala matke. Otec si sám vytváral mikrosvet, v ktorom bol možno úspešnejší, ale celkom iste nie spokojnejší. Môže, ale rozhodne to nemusí byť len „pánsky klub“ v krčme. Utiekať sa k majstrovaniu v dielničke, na záhrade, k najrôznejším hobby alebo aj k novinám. A veľmi ľahko i k televízii. K dokonalosti bol podobný útek dovedený v podobe vorkoholizmu.

Matriarchát

V starostlivosti o malé dieťa sa darí skrytej rivalite. Aj emancipovaná a vzdelaná žena očakáva, že tu bude mať akosi automaticky hlavné slovo a muž jej bude pomáhať. V konkrétnych podmienkach sa môže „hlavné slovo“ rozdeliť medzi niekoľko vysoko sofistikovaných žien – matka, babička, svokra…
Rozhodujúce sú predsa potreby dieťaťa. A hovorcom oných potrieb sú ženy. Otec prevezme starostlivosť, keď bude dieťa „preberať“ mužské témy. To však väčšinou nejde naraz. Zvyknúť si na ocka a jeho starostlivosť je potrebné priebežne.

Odborníci preto odporúčajú vystriedať sa na rodičovskej dovolenke, dokonca navrhujú, aby sa rodičia mohli striedať na tzv. paragrafe (ošetrovaní dieťaťa).
Prečo? Aby si aj otcovia mohli toto obdobie vychutnať. Skutočné problémy totiž ešte len prídu.

2.3.2018 11:20| autor: Tomáš Novák

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist