5 jednoznačných príznakov tehotenstva

Nemáte istotu, či ste v druhom stave? Stačí dobre počúvať vlastné telo, to totiž dlho predtým, než si urobíte tehotenský test, vykazuje jasné príznaky tehotenstva. Tu je 5 najpríznačnejších.

5_priznaku_tehotenstvi-1100x618-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tehotenstvo je pre ženu obrovská hormonálna zmena. Hovorí sa, že žena sama nejakým spôsobom spozná, že niečo je iné, a svoje tehotenstvo tak trochu vycíti. Samozrejme sa však nedá spoľahnúť len na tento pocit intuície, preto sme pre vás pripravili 5 jednoznačných príznakov tehotenstva, ktoré sa nedajú prehliadnuť.

PRÍZNAK Č. 1: ONESKORENÁ MENŠTRUÁCIA

Jeden z hlavných signálov, ktorý nasvedčuje, že vo vašom tele je niečo iné, je určite oneskorená menštruácia. Ak ste mali menštruačný cyklus vždy presný a zrazu vaša menštruácia mešká, mohol by to byť signál tehotenstva.

V každom prípade to neznamená, že ak sa vám menzes omešká o dva dni, ste automaticky tehotná, to treba brať do úvahy. Ak oneskorenie trvá dva až štyri dni, nie je to nič nezvyčajné. Môže ísť napríklad o nadbytok stresu vo vašom živote alebo trebárs o veľkú životnú zmenu (sťahovanie, svadba). Aj tieto faktory môžu vplývať na menštruáciu.

Ak si však nie ste istá, môžete si pre istotu urobiť tehotenský test, nech máte istotu. Ak sa však meškajúca menštruácia bude opakovať, odporúčame navštíviť vášho gynekológa, aby urobil ultrazvuk a prišiel na príčinu. Môže ísť napríklad o cystu na vaječníkoch, ktorá máva na oneskorený menštruačný cyklus vplyv.

PRÍZNAK Č. 2: SILNÉ BOLESTI V PODBRUŠÍ

Silné bolesti v podbruší sú príznakom prichádzajúcej menštruácie u väčšiny žien. No ak sú bolesti silnejšie ako kedykoľvek predtým, treba vyhľadať lekára.

Maternica sa totiž môže pripravovať na masívny rast, ktorý ju v nasledujúcich deviatich mesiacoch čaká. Tým pádom môžu bolesti signalizovať tehotenstvo. Pridať sa môžu aj bolesti panvy a chrbta a často sa objavuje nevoľnosť a vracanie.

Skutočne veľmi silné bolesti však môžu mať aj celý rad iných príčin, jednou z nich môže byť napríklad aj mimotelové tehotenstvo. Ak bolesti neprestávajú, určite vyhľadajte lekára, ten buď potvrdí tehotenstvo, alebo začne riešiť príčinu bolestí.

PRÍZNAK Č. 3: NECHUŤ DO JEDLA

Dvíha sa vám žalúdok už len pri pomyselní na jedlo? Aj nechuť do jedla je celkom spoľahlivým príznakom toho, že vo vás rastie bábätko. Niektoré budúce mamičky týmto nechutenstvom skutočne trpia a spolu s nevoľnosťami a s vracaním rozhodne nejde o príjemné trio. Niektoré mamičky to však môžu mať trochu iné. Majú totiž chute na veľmi zvláštne kombinácie jedál, ktoré by si nikdy predtým nedali. Kyslé uhorky ste predtým neznášali, ale teraz po nich priam bažíte? Alebo nevydržíte bez sladkého, a keď nič nie je poruke, je vám z toho do plaču? Ak sa s týmito symptómami spájajú aj ďalšie príznaky tehotenstva, možno ste jasná adeptka na budúcu mamičku.

PRÍZNAK Č. 4: PRECITLIVENOSŤ

Pred pár mesiacmi by ste pri romantickom filme nevyronili ani slzu a teraz vám z očí prúdia vodopády. Cítite smútok, keď na vás niekto zvýši hlas, alebo sa pri hádke s partnerom jednoducho rozplačete, hoci ste to nikdy predtým neurobili? Ak sa nespoznávate, existuje možnosť, že ste v inom stave. Aj takto sa prejavujú tehotenské hormóny, treba im načúvať. Teraz sa za svoje slzy nehanbite a neduste v sebe vlastné pocity, len si tým uškodíte. Rozhodne si však urobte tehotenský test.

Ak je negatívny, no vy ste stále precitlivená, treba zistiť príčinu. Nezmenili ste antikoncepciu? Nie ste príliš v strese? Neprichádza menštruácia a s ňou protivný PMS? Tak či tak, určite sa snažte nezvyčajnú ľútostivosť riešiť.

PRÍZNAK Č. 5: BOLESTIVÉ PRSIA

Prsia majú tendenciu v počiatkoch tehotenstva tvrdnúť a bolieť. Podobne sa však správajú, aj keď čakáte menštruáciu. Preto je potrebné zistiť skutočnú príčinu a netešiť sa predčasne.

Prsia tvrdnú, bolia a zväčšujú sa, keď ich čaká hormonálna zmena. Tou menštruácia nepochybne je, a preto si mnoho žien tento signál už ani nevšíma a bolestivé prsníky neberú ako príznak gravidity. Ak sa však o bábätko snažíte dlhší čas, treba starostlivo skúmať každú zmenu na svojom tele – a prsia nie sú výnimkou.

Ak chcete mať istotu, jemne si prsia stlačte smerom k bradavkám. Ak sa objaví žltkastá kvapôčka, je tehotenstvo takmer isté.

17.5.2022 5:47| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist