Darovanie vajíčok (oocytu)

Na Slovensku sa metóda darovania vajíčok pri liečbe neplodnosti považuje za legálnu metódu. Darkyňami vajíčok sú buď ženy, ktoré samy podstupujú liečbu neplodnosti pomocou IVF (mimotelového oplodnenia) alebo sú to ženy – dobrovoľné darkyne, ktoré sa hormonálne liečia s cieľom darovať vajíčka iným ženám.

Vzhľadom na to, že počet žien, ktoré potrebujú darované vajíčko, rastie, vytvoril sa poradovník alebo program darovaného oocytu (ED). Poradie pacientok v programe je určené dátumom zaradenia. Ak si žena do ED programu privedie priamu darkyňu vajíčka, dostáva sa v poradovníku na predné miesto.

Vajíčko však dostane od inej ženy z dôvodu anonymity. Z právneho hľadiska je darcovstvo vajíčok upravené Zákonom o výskume na ľudských embryonálnych kmeňových bunkách a súvisiacich činnostiach a o zmene niektorých súvisiacich zákonov z roku 2006, ktorý hovorí, že matkou dieťaťa je vždy žena, ktorá dieťa porodila. Na Slovensku iba niektoré centrá realizujú program darcovstva oocytov, teda aj darcovstvo je dobrovoľné.

Program darcovstva

Do programu darovaného oocytu (ED) sú zaradené jednak ženy, u ktorých nie je možné po stimulácii získať vajíčko, ženy, ktoré podstúpili chemoterapiu alebo ženy, čo nemajú vaječníky či prekonali predčasné ovariálne zlyhanie. Ďalšou skupinou v ED programe sú ženy, u ktorých po stimulácii možno získať vajíčko, ale nedarí sa im otehotnieť. Tretím dôvodom na darovanie oocytu sú niektoré genetické poruchy.

Podmienky darovania

V centrách asistovanej reprodukcie sú stanovené požiadavky tak voči darkyniam oocytov, ako aj voči príjemkyniam vajíčok. Podmienka veku žien príjemkýň u nás nie obmedzená zákonom, v Sanatóriu Helios v Martine je napríklad do 50 rokov. U žien nad 40 rokov sa nevyžaduje mamografické vyšetrenie prsníkov. Žena však musí mať negatívne vyšetrenie na pohlavné prenosné choroby, do ktorých patrí žltačka typu B a C, HIV a syfilis. Realizuje sa aj kultivačné vyšetrenie z maternicového hrdla na kvapavku, chlamýdie a mykoplazmy.

U manžela alebo partnera je podmienka uskutočnenie spermiogramu. Darcovstvo je anomymné a pár, ktorý prijíma darované vajíčko, pozná farbu očí, vlasov, vek, hmotnosť, výšku a krvnú skupinu. Darcovstvo vajíčok nie je možné realizovať samotnej žene, ale iba manželskému alebo partnerskému páru.

Prvé kroky

Ak sa žena rozhodne darovať vajíčka, musí mať vek od 18 – 35 rokov, dobrý zdravotný stav a nesmie výzorom ani inteligenčne vybočovať z normy. Každá darkyňa je geneticky vyšetrená (cystická fibróza) a vykonajú sa u nej testy na pohlavne prenosné choroby i choroby pečene (HIV, cytomegalovírus, žltačka typu B a C, syfilis, chlamýdie). Žene sa stanovuje hladina hormónov v krvi a uskutoční sa u nej preventívna gynekologická prehliadka. Ak spĺňa všetky podmienky na darcovstvo, naplánuje sa stimulačný cyklus, ktorý sa ukončí odberom vajíčok.

Na Babywebe tiež nájdete:

Odber vajíčok

V prvej polovici cyklu sa žene podávajú hormóny, ktoré podporujú rast a zrenie väčšieho počtu vajíčok. Súčasne sa sleduje rast folikulov pomocou ultrazvuku. Keď dosahuje veľkosť folikulu priemer minimálne 16 mm, žene sa aplikuje tehotenský hormón HCG (Pregnyl). O 34 až 36 hodín po aplikácii Pregnylu prebehne odber vajíčok (ovum pick up). Výkon sa realizuje v krátkodobej celkovej anestézii, keď sa pod ultrazvukovou kontrolou cez pošvu zavedie do vaječníkov ihla a z folikulov sa odsaje tekutina i s vajíčkami.

Kvalita i počet vajíčok sa ihneď hodnotia v laboratóriu. Všetko trvá asi 20 minút a žena môže odísť o dve hodiny so sprievodom domov. Pred výkonom je darkyňa poučená, že nesmie 6 až 8 hodín jesť, piť ani fajčiť. Bezprostredne po výkone môže špiniť a pociťovať bolesti v podbrušku ako menštruáciu.

Prenos vajíčok

Ďalší postup sa môže v jednotlivých centrách asistovanej reprodukcie líšiť. Prenos vajíčok prebieha buď synchronizovane s cyklom príjemkyne alebo bez synchronizácie, keď sa všetky embryá zmrazia. Druhý spôsob sa uskutočňuje vo väčšine centier. Po získaní vajíčok od darkyne sa kontaktuje partner, aby prišiel na odber spermií. Niekedy sa použijú zmrazené spermie a tento prípad sa týka partnerov, pre ktorých je ťažké aktuálne prísť na odber spermií v deň, keď sa vajíčka darujú.

Oplodnené embryá sa po odbere zmrazia na 6 mesiacov a potom sa opäť realizuje test na HIV. Ak je test opakovane negatívny, naplánuje sa prenos embryí. Keď žena po IVF neotehotnie, oplodňuje sa oocytmi od inej darkyne.

Čakanie na placentu

Ženy, príjemkyne darovaných vajíčok, pred prenosom embryí podstupujú hormonálnu liečbu. Od druhého dňa cyklu užívajú hormóny podporujúce rast maternicovej sliznice. Jej výška sa priebežne kontroluje pomocou ultrazvuku a v čase oplodnenia by mala byť vysoká najmenej 8 mm. Hormonálna liečba sa nekončí ani po prenose oplodneného vajíčka (embrya). Ak sa placenta nevytvorí, žena musí užívať hormón zvaný progesterón vo forme buď čapíka, alebo perorálnych tabliet (prípadne sa môže použiť aj gél do pošvy).

Darcovstvo vajíčok

Darcovstvo vajíčok znamená pre ženu asi štyri návštevy v centre asistovanej reprodukcie. Po výkone nie je nutná pracovná neschopnosť, pokiaľ sa u darkyne nerozvinie ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHHS). Finančná kompenzácia sa pohybuje od 1 000 – 15 000 Sk (33,19 € – 497,91 €). Ak žena pred odberom užíva antikoncepciu, je vhodné – avšak nie je to podmienka – ju niekoľko mesiacov pred oberom vysadiť, aby si vaječníky zvykli opäť pracovať.

Vzhľadom na to, že pacientke sa na Slovensku nehradí nepohodlie súvisiace s darovaním vajíčok, môžu jej byť preplatené iba náklady spojené s darovaním, napríklad cestovné. Aj preto je málo darkýň a vytvárajú sa poradovníky na liečbu IVF.

Komplikácie

Medzi vzácnejšie a závažnejšie komplikácie asistovanej reprodukcie patrí ovariálny hyperstimulačný syndróm. Ide o búrlivú reakciu vaječníkov na ich predchádzajúcu hormonálnu stimuláciu, keď dozrieva veľký počet folikulov. Asi u 1 % žien je nutná hospitalizácia. Hlavným nebezpečenstvom pre ženu je takzvaný hyperkoagulačný stav. To znamená, že krv ženy je zahustená a je u nej vyššie riziko tvorby krvných zrazenín, a teda aj embólie.

V súvislosti s vyššou priepustnosťou cievnej steny sa hromadí voľná tekutina v brušnej dutine, v okolí pľúc a srdca. U ženy sa to prejaví zväčšovaním objemu brucha, vracaním, môže pociťovať napätie a bolesti v podbrušku i dýchavičnosť. Ťažké prípady môžu viesť k zlyhaniu pečene i obličiek. Liečba mierneho stupňa OHHS spočíva v pokojovom režime. Pri komplikovanom stupni OHHS je nutná hospitalizácia, žena je vtedy starostlivo sledovaná, podávajú sa jej infúzie, lieky tlmiace bolesť i na riedenie krvi.

Pre ženy, ktoré nemôžu mať vlastné deti, znamená umelé oplodnenie veľkú dávku trpezlivosti. Poradovník na darované vajíčka je u nás pomerne dlhý, realizované výkony sú niekedy aj s čakacou lehotou 2 roky. No ani po oplodnení nemá žena vyhraté. Hrozí jej riziko, že sa embryo neuhniezdi, alebo sa uhniezdi mimo maternicovej dutiny. Mimomaternicové tehotenstvo je vážny stav, kedy môže byť žena pri neskorej diagnóze ohrozená na živote silným krvácaním. I cez tieto riziká je umelé oplodnenie pre neplodné páry jedinou možnosťou, ako vychovať vlastné dieťa.

18.6.2015 12:48| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist