Viete, čo je to vedomé počatie?

Uvažujete o bábätku? Zatiaľ čo okolie rodí ako na bežiacom páse, vy nemôžete otehotnieť, a pritom ste obidvaja absolvovali lekárske vyšetrenia s verdiktom – úplne zdraví, schopní počatia? Tak prečo to nejde? Možno sa najskôr potrebujete vyrovnať sami so sebou a so svojimi rodičmi. Nielen o tom je vedomé počatie.

Aký je rozdiel medzi počatím a vedomým počatím?

Na úvod treba zdôrazniť, že počatie, chcené počatie a vedomé počatie nie je to isté. Počatie sa môže prihodiť kedykoľvek, je buď chcené, alebo nechcené.

Vedomé počatie je však niečo úplne iné, je to poctivá, láskyplná príprava na tehotenstvo. Vedomé počatie je mystérium zrodu, kde sa aktívne zúčastňujeme na tomto zázraku na mnohých úrovniach, nielen na tej telesnej.

Hlavnú rolu hrajú naše fyzické zdravie, strava a pitný režim, psychická kondícia, harmónia medzi telom a dušou, vzťah k sebe, kvalita partnerského vzťahu, vzťah s rodinnými príslušníkmi atď. Vedomé počatie je skutočné rozhodnutie stať sa rodičom, uvedomenie si všetkých dôsledkov a zodpovednosti, ktoré táto životná úloha prináša. Je to obdobie zvyčajne jedného až dvoch rokov pred samotným počatím. V tomto období sa venujeme sebapoznávaniu a očiste samých seba.

Detstvo nás sprevádza celým životom…

Detstvo zohráva v našom živote zásadnú rolu. Závisí od spôsobu, akým sme boli vedení, vychovávaní, rešpektovaní, milovaní… Či sme vyrástli v bezpečnom, pokojnom a milujúcom prostredí alebo, naopak, v zázemí plnom sporov, hádok, kriku, očakávaní, neustálej kontroly a trestov…

Z detstva tiež pochádza celý rad blokov, strachu, úzkostí a ďalších tráum. Tieto negatívne energie si totiž odnášame ďalej do života a môžu nám spôsobovať zablokovanie, ktoré pri počatí zohráva rolu. Pracujme na uvoľňovaní svojej bytosti.

Zharmonizujme si vzťahy s rodičmi

Rodičia sú pre každé dieťa úplne kľúčovými bytosťami. Vzťahy s nimi však bývajú zvyčajne komplikované. Mladých ľudí často trápia pocity, že im nerozumejú, nevnímajú ich skutočné želania a túžby. Často im tiež vyčítajú udalosti, ktoré sa im počas detstva udiali. A vzniká bludný kruh boľavých emócií. Ako z neho von?

Uvedomením… uvedomením si toho, že každý máme iba dvoch rodičov, nemôžeme mať iných. Prostredníctvom nich sme prišli na svet, už to je obrovský zázrak a dar… No, a či sa o nás starali láskyplne, alebo nás zanedbávali, to už v tejto chvíli nie je vôbec dôležité. Dali nám určite najviac, čo v daných chvíľach dokázali, keby to vedeli lepšie, určite by to urobili. Ani oni to v detstve zrejme nemali jednoduché…

Keď sa na svojich rodičov pozrieme týmto spôsobom, môžeme si ich vážiť ako rodičov, bez ohľadu na to, akí sú. Keď to urobíme, cítime sa naplnení. Naše srdcia sa otvárajú a my vnímame silu, silu celého nášho rodu, ktorý za nami stojí.

Rodičovstvo je obdobím, keď sa žena aj muž vracajú ku koreňom, k svojmu pôvodu…

Čítajte tiež:

Harmónia tela i mysle

Každý z nás vo svojom živote zažil nepríjemné situácie, ktoré na ňom zanechali „šrámy“. Na niektoré sa dokonca ani nepamätáme, ale aj tak sú v nás uložené. Niekto má tých šrámov menej, iný viac, no vždy tam nejaké sú.

Žijeme v časoch, keď si už môžeme vybrať výborných terapeutov, ktorí nám napríklad pri seminároch rodinných konštelácií, cestách osobného rastu alebo aj pri individuálnom poradenstve pomôžu odkryť vnútorné bolesti a bloky a my potom môžeme kráčať cestou čoraz väčšej vnútornej slobody.

Skutočné materstvo alebo len z núdze?

Položte si obaja pár otázok – Prečo chcem mať dieťa? Je to skutočne moje rozhodnutie? Tlačím sa doň sama (sám)? Tlačí ma doň okolie? Položte si tieto dôležité otázky, úprimne si na ne odpovedzte a uvidíte, že sa o sebe všeličo dozviete. Ten správny čas na rodičovstvo je pre každého individuálny. Každá žena i muž potrebujú dospieť, poznať sami seba, nájsť svoju hĺbku…

Vedomé počatie a partnerský vzťah

Je určite celkom jasné, že pre vedomé počatie je nesmierne dôležité, aby bol partnerský vzťah láskyplný, funkčný a úplne vyliečený od starých zranení, tráum a blokov. Aj uzavretie manželstva dodáva vzťahu dvoch ľudí obrovskú hĺbku, je to také pevné ukotvenie. Až vtedy si môžeme vzájomne skutočne užívať tehotenstvo a následný príchod bábätka na svet.

A nezabudnime, že rady pre vedomé počatie dieťatka sú platné pre oboch rodičov – nastávajúcu matku i otca.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist