Darcovstvo spermií

Ak vyšetrenie preukáže, že spermie partnera nie sú schopné oplodniť vajíčko, na rad zvyčajne prichádzajú spermie od darcu. Tento zákrok sa označuje skratkou AID (Arteficial Insemination from Donor, teda umelé oplodnenie od darcu).

Páry pristupujú k tomuto kroku v okamihu, keď sa partnerove spermie nevytvárajú vôbec, sú slabé alebo ich je málo, prípadne hrozí prenos genetických poškodení na plod.

Podmienkou na darcovstvo spermií je stopercentné zdravie ich darcu. Jeho semeno sa podrobuje dôkladnému vyšetreniu, teda spermiogramu. Lekári ďalej posudzujú genetickú výbavu jedinca a stanovujú takzvaný karyotyp, teda overujú, či sú všetky chromozómy v bunkách darcu v poriadku. Dôležitá je aj krvná skupina darcu a Rh-faktor. Najprv sa skúma bezinfekčnosť spermií s dôrazom na vírus HIV spôsobujúci aids. Okrem týchto testov sa stanovuje syfilis, žltačky, chlamýdie a nosičstvo cystickej fibrózy.

Na začiatku cesty

Darcove spermie sú hlboko zmrazené na teplotu tekutého dusíka, teda na -196 °C. Po pol roku prichádza darca znova a testy na HIV sa opakujú. Až potom sa môžu spermie skutočne použiť.

Cena za život

Aké sú odmeny za darcovstvo spermií? Vo Francúzsku sa napríklad uplatňuje názor, že darca nemá na finančnú odmenu nárok. Jedine tak je možné zaručiť, že je darcovstvo prejavom čistého altruizmu a nie vypočítavosťou. Nedostatkom tohto prístupu je nízky počet darcov. Väčšinou ide o mužov, ktorí sa k darcovstvu rozhodnú potom, čo ich oslovia ich priatelia.

Naopak, v Spojených štátoch je darca vedený ako obchodný partner. V ďalších krajinách je finančná čiastka, ktorá sa za darcovstvo spermií mužom vypláca, symbolická, aby sa nestala jediným motívom ich konania. Peniaze dostávajú väčšinou až po pol roku, keď sa potvrdí, že spermie nie sú infikované vírusom HIV.

V Slovenskej republike môže darca darovať spermie opakovane, ale z etického hľadiska je vhodné sledovať, koľko má tehotenstiev z jeho spermií. Počet cyklov darovania nie je zákonom obmedzený. 

Ideálny darca

Veľmi prísne sa dodržiava pravidlo anonymity darcu. Ten sa nikdy nedozvie, či boli jeho spermie použité, kto sa stal ich príjemkyňou a koľko detí sa narodilo. Rovnako nepozná pôvod darcu ani žena, ktorá sa inseminácii spermiami darcu alebo umelému oplodneniu podrobuje. Toto pravidlo je vo väčšine krajín stanovené zákonom. Jedine vo Švédsku môžu deti po dosiahnutí plnoletosti zistiť pôvod svojho biologického otca. Je však nutné dodať, že toto opatrenie malo negatívny vplyv na počet darcov. Ten totiž rapídne klesol.

Ideálny darca je zdravý muž vo veku od osemnásť do tridsaťpäť rokov. Je ešte vhodné, aby mal muž svoje vlastné deti. Vo Francúzsku je to napríklad záväzná požiadavka. Zmrazené spermie v spermiobanke majú neobmedzenú životnosť.

Čítajte tiež:

Výber darcu

Muž, ktorý má záujem stať sa darcom, by mal kontaktovať akékoľvek centrum asistovanej reprodukcie.

Pri výbere vhodného darcu je dôležitý aj Rh-faktor. Je pravidlo, že krvná skupina otca sa má zhodovať s krvnou skupinou darcu, aby krvná skupina dieťaťa nemohla vylúčiť otcovstvo muža, ktorý bude uvedený v jeho rodnom liste.

Žiadatelia o darcovstvo vypĺňajú pred zákrokom špeciálny dotazník, v ktorom okrem iného uvádzajú aj fyziognomické znaky partnera. Je to preto, aby bol darca vybraný tak, aby bolo dieťa svojmu otcovi podobné. V prípade, že žena príde znova, je aj druhýkrát oplodnená spermiami toho istého darcu. Žena nemusí byť so svojím partnerom riadne zosobášená, stačí, ak sú partnermi. Cena zákroku sa líši v závislosti od zariadenia, ktoré oplodnenie uskutočňuje. Najnižšia suma zodpovedá väčšinou odmene darcu.

17.2.2016 12:30| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist