Prečo bábätká voňajú?

Na svete sú rôzne krásne vône, ale vôni bábätiek sa absolútne nič nevyrovná. Pri nej sa roznežnia aj najtvrdšie povahy. Ako je to však možné? A má to nejaký dôvod?

Ten, kto už niekedy držal bábätko v náručí, vie, o čom je reč. Nutkavému pocitu neprestajne pritláčať nos k hlavičke toho sladkého tvorčeka a nasávať jeho vôňu skrátka neujdete. Je to tá najopojnejšia a najpríťažlivejšia vôňa na svete.

Skutočnosť, že nás bábätkovská vôňa tak veľmi priťahuje, logicky vyvoláva otázku: Čo presne to spôsobuje? Lenže to nikto nevie presne. „Jedna teória hovorí, že vôňa pochádza z chemických látok vylučovaných z potných žliaz dieťaťa,“ objasňuje George Preti, Ph.D., analytický chemik z Monell Chemical Senses Center vo Filadelfii. Vzhľadom na to, že takto bábätko vonia len niekoľko týždňov, mohlo by to byť spôsobené jeho metabolizmom, ktorý sa mení v súvislosti so zmenou stravy.

Ďalšia teória hovorí o maze. Ten pokrýva pokožku bábätka po pôrode a jeho „pach“ môže na koži bábätka zotrvávaťaj po kúpeli.

Vôňa ako záruka prežitia

Nech už je príčina opojnej bábätkovskej vône akákoľvek, zdá sa, že všetko je súčasťou šikovného plánu prírody, aby sme sa do nášho bezbranného a na nás úplne závislého potomka okamžite zamilovali, starali sa o neho, ochraňovali ho a pomohli mu tak prežiť.

Podľa štúdie uverejnenej Frontiers in Psychology existujú dôkazy o tom, že vôňa novorodenca ovplyvňuje určitej oblasti mozgu u žien – aktivuje im tzv. centrum potešenia v mozgu. Odborníci veria, že vôňa pôsobí ako stimul na starostlivosť o novorodenca a pomáha kompenzovať vyčerpanie matky.

Čítajte tiež:

Počas štúdia bola analyzovaná aktivita v mozgu 30 žien, ktoré boli vystavené vôni novorodencov z ich oblečenia na spanie (teda bez vizuálneho podnetu). Prvá polovica testovaných žien práve porodila svoje prvé dieťa, zatiaľ čo druhá polovica bola bezdetná. A zistilo sa, že u všetkých zúčastnených žien spustila vôňa novorodencov uvoľňovanie dopamínu v mozgu – rovnako ako požitie drogy, konzumácia obľúbeného jedla alebo iný podnet, ktorý uspokojí našu túžbu a vyvolá reakciu na odmenu. S tým rozdielom, že žien, ktoré boli po pôrode, vykazovala mozgová aktivita vyššie hodnoty (pravdepodobne vďaka hormonálnym zmenám).

„Vôňa pomáha matkám rozpoznať svoje dieťa a vytvoriť si k nemu puto,“ hovorí George Preti.

Ako sú na tom oteckovia?

Zatiaľ sa neuskutočnili žiadne štúdie zamerané na mužov, ale vedci veria, že vôňa bábätiek na ne môže mať podobný účinok ako na nás ženy.

Kedy sa vôňa vytratí?

To nie je celkom jasné. Niektorí rodičia však tvrdia, že prestali vôňu svojho dieťaťa vnímať v čase, keď začalo liezť. Žeby počas svojich objaviteľských výprav už nepotrebovalo tak priťahovať pozornosť?

Nielen vôňa nás učí svoje deti milovať

Vôňa však nie je jediný spôsob, ktorý má zabezpečiť, aby sme svoje deti milovali, starali sa o ne a vychovávali ich. „Prežiť“ im pomáha aj ich atraktívny, roztomilý vzhľad – veľké oči, žiarivý úsmev aj ich rozkošné tukové vankúšiky a faldíky. 🙂


www.womenshealthmag.com, www.simplemost.com, www.sciencenews.org

3.2.2017 12:17| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist