Neuveriteľné schopnosti novorodencov

Vedci vypozorovali u novorodených detí skutočne úžasné schopnosti. Keď sa dieťa narodí prirodzenou cestou a bez použitia sedatív, môžeme uňho počas prvých deväťdesiatich minút pozorovať schopnosti, ktoré sa po tomto krátkom čase strácajú. Niektoré miznú úplne, iné sa ukážu znovu až vo chvíli, keď na ne vo vývoji nastane ten pravý čas.

„Chodia“ už po pôrode

Jeden z najdôležitejších reflexov zdravého novorodenca je „chôdza“, ktoré si dieťa koniec koncov nacvičuje v maternici. Tieto „kroky“ dobre vidno, keď dieťa chytíte za ručičky a uvediete ho do vzpriamenej polohy – vtedy začne striedavo dvíhať nohy a „chodiť“. Skutočný význam tohto pohybu je však iný a má svoj zmysel. Keď sa nahé, ale osušené alebo prikryté) dieťa priloží mamičke po pôrode na nahé telo, začne sa veľmi účinne odrážať nohami a plaziť sa tak po bruchu k bradavke. Tento cielený pohyb zároveň funguje ako masáž maminho brucha a pomáha vypudzovať placentu z maternice (tzv. tretia pôrodná fáza).

Úžasný pohľad z očí do očí

Ak to podmienky umožňujú a donosené zdravé dieťa môže stráviť tých prvých deväťdesiat minút svojho života v kontakte s matkinou pokožkou, málokedy ho budete počuť plakať. Dieťa je totiž za týchto podmienok v stave pokojnej bdelosti, keď má doširoka otvorené oči a pohybuje sa iba málo alebo pomaly. (Pokojnú bdelosť odlišujeme od aktívnej bdelosti, plaču, driemoty, ľahkého spánku a hlbokého spánku.) Naopak, bábätká položené do postieľky vedľa matky preplačú v prvej hodine a pol svojho života asi pol minúty každých päť minút.

Čo je na tejto pokojnej bdelosti zvláštne? Výnimočná je v tejto chvíli schopnosť novorodenca vydržať v pokojnom stave takmer hodinu a pol, čo je v porovnaní so správaním starších novorodencov neobvykle dlho. Prečo to dieťa robí? V tomto stave je uvoľnené a sústredené a ak má tú možnosť, vyhľadáva pohľad z očí do očí. To je pre matku a dieťa nezabudnuteľný citový zážitok, ktorý mamičke pomáha doslova sa do dieťaťa zamilovať, posilniť šancu dieťaťa na dobrý život.

Stav pokojnej bdelosti je aj u starších bábätiek nesmierne dôležitý a rodičia by sa ho mali naučiť rozoznávať, pretože dieťa je v tej chvíli sústredené a otvorené novým podnetom a komunikácii. Starší novorodenci však vždy vydržia iba asi 10 % bdelého stavu denne a iba v krátkych časových úsekoch.

Môže sa stať, že dieťa zaujaté zoznamovaním sa s matkou začne prejavovať záujem o prsník napríklad až za pol hodinu. Je to v poriadku, má skrátka iné starosti. Dôležité je byť trpezlivá a v týchto prvých chvíľach nič neunáhliť, dať dieťaťu čas všetko prežiť vo vlastnom tempe.

Keď počas prvých deväťdesiatich minút po pôrode dieťatko plače, je možné utíšiť ho a uviesť do stavu pokojnej bdelosti tým, že ho dvihneme a privinieme k sebe. Zaujímavý je aj reflex, keď sieťa otvára ústočká po tom, čo mu stisnete dlaň.

Pozná svoju matku

Okrem týchto reflexov môžete už štyri hodiny po pôrode pozorovať reakcie dieťaťa, ktoré už znamenajú skutočnú komunikáciu. Ak dieťa prežije počas prvých desiatich až pätnástich minút svojho života pohľad z očí do očí so svojou matkou, je ju schopné už za štyri hodiny rozoznať od tvárí iných žien. Všeobecne platí aj to, že už v tejto chvíli dieťatko uprednostňuje obrázok normálnej tváre pred obyčajnou čmáranicou.

Pozná aj hlas

Krátko po pôrode už dieťa rozoznáva hlas svojich rodičov. V experimentálnych podmienkach sa zistilo, že hlas matky rozozná od hlasu cudzej ženy v 95 %, hlas otca rozozná v 80 %. Novorodenec má vyvinuté aj schopnosti, ktoré prekračujú hranice rôznych zmyslov. Napríklad cumlík, ktorý cíti v ústach, fixuje očami na obrázku.

Čítajte tiež:

Dieťa preukazuje schopnosť imitácie (do tej sa však nesmie nútiť, musí sa počkať na správny okamih, pretože do hry tu vyzýva dieťa) – v dieťati sú „prednadstavené“ všetky ľudské emócie – dokáže ich napodobňovať, respektíve ich v sebe objavovať pomocou druhých ľudí. Veľmi záleží na tom, akú náladu má matka po pôrode, čo robiť pre to, aby ju mala v rámci možností čo najlepšiu, teda, aká dôležitá je pre matku pred pôrodom a počas neho emočná podpora.

Dôležitá je starostlivosť o matku

Aby sa vášmu novorodenému dieťatku v živote darilo čo najlepšie, je veľmi dôležité, aby ste s ním ihneď po pôrode mohli stráviť čo najviac času a nadviazať tak vzájomný citový vzťah. Pôrodnícky personál napomáha vznik tohto krásneho puta tým, že vám počas pôrodu poskytuje priebežnú a ohľaduplnú starostlivosť, a tiež tým, že vám dovolí mať hneď po pôrode bábätko na svojom nahom brušku a hrudníku až do chvíle, keď dieťa prejaví záujem piť z prsníka.


Zdroje:
Klaus, M., Klaus, P. (1999): Your Amazing Newborn

19.4.2018 10:25| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist