Prirodzený pôrod je normálny pôrod

Pojem prirodzený pôrod sa často stáva predmetom mnohých zmätkov. Niekedy sa chápe ako opak operatívneho pôrodu a tak sa aj označuje každý vaginálny pôrod. Inokedy sa používa spojenie alternatívny pôrod, čo má naznačiť, že ide o pôrod, ktorý prebieha inou ako klasickou cestou.

Tou klasikou sa pritom myslí medicínsky vedený pôrod (teda ovplyvnený medikáciou, analgetikami, podaním umelého oxytocínu a pod.), ktorý je v našich zemepisných šírkach a v kultúrnych podmienkach v súčasnosti skutočne najrozšírenejším spôsobom privádzania detí na svet. Z hľadiska vývoja ľudského druhu je však normou práve pôrod prirodzený, teda taký, ktorý prebieha samovoľne bez zásahov a ovplyvňovania zvonka.

Hlavné zásady prirodzeného pôrodu

Celá myšlienka prirodzeného pôrodu vychádza z predpokladu, že zdravá žena je schopná sama porodiť svoje dieťa a že každé dieťa je schopné narodiť sa normálne, ak má na to vhodné podmienky. Pôrod je chápaný ako skutočne normálny proces a úlohou zdravotníckeho personálu nie je tento proces riadiť, ale prispôsobiť sa mu, rešpektovať ho a vychádzať želaniu rodičky v ústrety tak, aby zároveň nič nenarúšalo jej inštinktívne správanie.

Prirodzený pôrod a hormóny

Rovnako ako žiadna iná príslušníčka rodu cicavcov, nedokáže žena spontánne porodiť, ak sa pri pôrode cíti ohrozená. Hormón adrenalín, ktorý sa produkuje v prípade ohrozenia a stresu, totiž blokuje produkciu hormónu oxytocínu, ktorý je okrem iného nevyhnutný pre priebeh pôrodu a činnosť maternicových kontrakcií.

Oproti zvieratám majú ľudia navyše jednu nevýhodu – racionálne myslenie. To je pre nás úplne nevyhnutné v bežnom živote, pôrod je však riadený primtívnymi, podkôrovými oblasťami mozgu. Na to, aby tieto podkôrové mozgové centrá mohli pracovať, však musí mozgová kôra, zodpovedná za vyššie špecificky ľudské funkcie, zostať v útlme. Ak necháme primitívnu časť produkovať hormóny nevyhnutné pri pôrode, môže sa žena dostať až do pocitu tranzu – zmeneného stavu vedomia. Ten však nikdy nedosiahne, ak bude pri pôrode rozptyľovaná otázkami, na ktoré musí odpovedať (teda zapájať racionálnu časť mozgu), bude musieť premýšľať, či sa správa vhodne alebo nevhodne, alebo sa nechá vyrušovať zo sústredenia rutinnými zásahmi a vyšetreniami.

Vyššie centrum mozgu stimuluje napríklad aj ostré svetlo rovnako ako pocit, že je žena pozorovaná a sledovaná.

Prirodzený pôrod a prostredie

Niekedy vzniká dojem, že nevyhnutnou podmienkou prirodzeného pôrodu je prostredie, ktoré je estetické, prevoňané aromatickými olejčekmi, vymaľované vo veselých farbách a zariadené vkusným nábytkom. Žiadny nábytok však nezaručí to, čo je pre normálny priebeh pôrodu skutočne najpotrebnejšie – teda pocit bezpečia, pokoja a tepla. Každý z nás sa určite cíti lepšie tam, kde je útulne, ale redukovať prostredie pri pôrode na otázku vybavenia pôrodnej miestnosti by bolo veľkou chybou. Ak žene nie je dopriata atmosféra intimity, podpory a rešpektu, nepomôže jej k dobrému pôrodu ani tá najkrajšia tapeta na stene.

Prirodzený pôrod a lekár

Miesto lekára pri normálnom pôrode je najbližšie za dverami pôrodnej miestnosti. Pri samotnom pôrode sa o ženu stará pôrodná asistentka, ktorá je odborníčkou na fyziologický pôrod. Tá vyhodnocuje priebeh pôrodu a iba v prípade, že sa objaví nejaká odchýlka od normálneho priebehu pôrodu, volá k pôrodu odborníka na patológie – teda lekára.

Prirodzený pôrod a správanie rodičky

Priebeh prirodzeného pôrodu nie je vôbec usmerňovaný a riadený zvonku. Pôrodná asistentka môže rodiacej žene navrhnúť rôzne varianty polôh alebo nefarmakologických prostriedkov tlmenia bolesti, do samotného pôrodu však nijako nezasahuje a necháva ženu, aby sama inštinktívne zaujala takú polohu, ktorá jej najviac vyhovuje. Rovnako by mala rodičku povzbudiť v tom, aby sa správala v súlade so svojimi pocitmi, aby sa prejavovala úplne spontánne (napríklad aby kričala, ak to potrebuje).

Prirodzený pôrod a prítomnosť sprievodu

Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode zvyšuje u rodiacej ženy pocit bezpečia a znižuje jej strach. V prípade, že žena rodí v cudzom prostredí, je práve blízka osoba niekým, kto pomáha stres z neznáma redukovať. Nie vždy je nevyhnutné, aby ženu sprevádzal jej partner. Človekom, ktorý bude ženu emočne podporovať pri pôrode, môže byť napríklad aj jej priateľka, rodinná príslušníčka alebo dula. Najdôležitejšie sú predovšetkým želania a pocity rodičky.

Prirodzený pôrod a tretia pôrodná doba

Samotným vypudením dieťaťa sa pôrod nekončí. Veľmi dôležité hormonálne procesy nastávajú práve v tretej pôrodnej dobe. Pri lekárskom vedení pôrodu je táto doba zvyčajne skrátená na minimum predovšetkým preto, aby rodička čo najskôr porodila placentu, čo má znížiť riziko popôrodného krvácania. Aktívne vedenie tretej pôrodnej doby, ktoré je spojené s rýchlym prerušením pupočnej šnúry, však prináša zase svoje špecifické riziká. Novorodenec dostane asi iba polovicu z očakávaného množstva krvi, ktorá má slúžiť na prekrvenie novo fungujúcich pľúc. To môže viesť až k anémii či dýchacím ťažkostiam najmä u citlivejších bábätiek.

Dotepanie pupočníka a samovoľný pôrod placenty má aj ďalšie výhody – nepodáva sa pri nich syntetický hormón oxytocín. Tento hormón, ktorý slávny pôrodník a propagátor prirodzeného pôrodu Michel Odent nazval „hormónom lásky“, sa produkuje nielen počas pôrodu, ale aj po pôrode, keď spolu s endorfínmi, hormónmi radosti, pomáha matke zabudnúť na bolesť a prežívať pocity radosti.

Čítajte tiež:

Prirodzený pôrod a bábätko

Kontakt tela na telo medzi matkou a dieťaťom zvyšuje hladinu produkovaného prírodného oxytocínu a pomáha nielen rozvinúť ich väzbu alebo, povedané poetickým jazykom, vzájomne sa zamilovať, ale zároveň zosilňuje aj kontrakcie nevyhnutné na odlúčenie placenty a zavinovanie maternice.

Ak je nahé dieťa okamžite po pôrode položené na nahú hruď svojej matky (pri zachovaní teplotného komfortu), novorodenec sa ľahšie adaptuje na prostredie mimo maternice. Zároveň sa matka lepšie prispôsobí svojej novej role a vylaďuje sa na potreby bábätka. Základnou zásadou je teda novorodenca nikam neodnášať a nemanipulovať s ním, ale, naopak, v pokoji ho nechať na matkinom bruchu, aby si samo mohlo nájsť prsník. Nevyhnutné vyšetrenia sa dajú urobiť na tele matky a tie menej dôležité, ako napríklad meranie a váženie, je vždy možné odložiť na neskôr.

Pre koho je prirodzený pôrod

Prirodzený pôrod je voľbou pre ženy, ktoré na základe vlastných informácií chcú rodiť bez medicínskych zásahov a nevyžadujú analgetiká ani prostriedky na urýchlenie pôrodu. Je voľbou pre zrelé ženy, ktoré sú zvyknuté niesť zodpovednosť samy za seba i za svoje deti a nevyžadujú, aby za ne rozhodovali druhí. Je cestou pre ženy, ktoré pôrod vnímajú ako normálnu súčasť života.

Rešpekt, partnerské správanie, empatie, pokojné a bezpečné prostredie, rovnako ako prístup k matke a dieťaťu ako k spoločnej jednotke by však mali byť automaticky poskytnuté každej žene bez ohľadu na spôsob pôrodu či miesto, kde sa rozhodne porodiť.

9.5.2016 1:39| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist