Hyperemesis gravidarum: Keď prevraciate celé tehotenstvo

S tehotenskými nevoľnosťami, nechutenstvom, precitlivenosťou na pachy a občasným vracaním sa v tehotenstve stretne väčšina žien. No asi u 3 % tehotných sa stretávame so stavom nazývaným hypermesis gravidarum alebo nadmerné tehotenské vracanie. Jednou z nich je napríklad aj vojvodkyňa Kate, ktorá je práve teraz po tretí raz tehotná.

S tehotenskými nevoľnosťami, nechutenstvom, precitlivenosťou na pachy a občasným vracaním sa v tehotenstve stretne väčšina žien. No asi u 3 % tehotných sa stretávame so stavom nazývaným hypermesis gravidarum alebo nadmerné tehotenské vracanie. Jednou z nich je napríklad aj vojvodkyňa Kate, ktorá je práve teraz po tretí raz tehotná.

Hyperemesis gravidarum je aj dôvod, prečo sa v prvých mesiacoch tehotenstva z verejnosti vytratila i vojvodkyňa Kate. Táto nepríjemnosť sprevádzala jej tehotenstvo s Charlotte Elizabeth a nevyhla sa jej ani teraz pri treťom tehotenstve, ktoré oznámila začiatkom septembra.

Príznaky

  • Vracanie viac ako 3-4 x denne
  • Nechutenstvo
  • Strata telesnej hmotnosti
  • Dehydratácia
  • Rozvrat vnútorného prostredia

V ťažkých prípadoch dochádza k výraznému zníženiu krvného tlaku s následnou zrýchlenou srdcovou frekvenciou, tehotná žena je bledá, unavená a vo vývratkoch sa môže objaviť aj krv. V najťažších prípadoch, keď žene zlyháva pečeň i obličky, je tehotenstvo nevyhnutné ukončiť.

Príčina

Príčina nie je jasne známa, ale na vzniku sa podieľajú hormonálne zmeny v tehotenstve – predovšetkým prudký vzostup hladiny hormónu HCG, a dráždenie nervových zakončení v oblasti žalúdka.

Čítajte tiež:

Rizikové faktory

  • Viacpočetné tehotenstvo
  • Nízky vek tehotnej
  • Obezita
  • Trofoblastická choroba

 Liečba

Liečba ženy prebieha v drvivej väčšine prípadov pri hospitalizácii. Po zaistení vnútrožilového prístupu je žena zavodňovaná, prípadne prebieha úprava vnútorného prostredia (iontov). Zároveň užíva lieky tlmiace vracanie, lieky neutralizujúce žalúdočné šťavy (anacidá) a vitamíny zo skupiny B.

Ak je žena schopná prijímať stravu a tekutiny, je nevyhnutné dodržiavať diétne opatrenia, jesť po malých porciách v krátkych časových intervaloch nedráždivú stravu i nápoje.

Stav sa väčšinou upraví do 20. týždňa tehotenstva. Sú však ženy, ktoré trápi nevoľnosť s občasným vracaním celé obdobie tehotenstva.

10.10.2018 9:35| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist