Fľaša

Výber fľaše by ste mali podľa rád odborníkov prispôsobiť prirodzenému vývoju dieťaťa. Rovnako ako cumlíky, aj nadstavce na pitie sa vyrábajú najmä z latexu alebo zo silikónu. Preto sa pri nákupe fľaše riaďte tým, aký druh cumlíka svojmu dieťaťu dávate. Ak si bábätko zvykne na silikónový cumlík, je lepšie kúpiť fľašu so silikónovým nadstavcom a naopak.

Existujú štyri veľkosti fliaš. Sú prispôsobené veku dieťaťa a jeho schopnosti pojať určitý objem tekutiny. To znamená, že fľaše sa navrhujú špeciálne pre deti do troch mesiacov, od troch do šiestich mesiacov, od pol roka do osemnástich mesiacov a konečne od osemnástich do dvadsiatich štyroch, prípadne tridsiatich šiestich mesiacov.

Dierky v nadstavci naznačujú, aký rýchly je prietok tekutiny. Najmenším bábätkám sú určené nadstavce s dvoma dierkami, ktoré zaručujú pomalé pitie. V prípade fliaš určených deťom od troch mesiacov bývajú otvory nahradené pozdĺžnymi prierezmi, ktoré umožňujú prienik tekutiny v závislosti od toho, ako si dieťa fľašu natočí.

Fľaše so špeciálnym ventilom zabraňujú vytekaniu tekutiny. Väčšina z nich je vybavená aj zvláštnym ventilačným systémom, ktorý zabraňuje prehĺtaniu vzduchu, čím znižujú nebezpečenstvo prepuknutia detských kolík.

Samozrejme, rovnako ako pri cumlíkoch, aj fľaše bývajú ortodontické. Ich tvar pomáha dieťaťu správne umiestniť jazyk a piť prirodzene. Pri používaní ortodontických nadstavcov je zaručené, že podnebie a čeľusť dieťaťa sa budú vyvíjať správne.

Okrem bežných fliaš dodávaných na pulty predajní v objeme od 125 ml do 330 ml môžete dieťaťu vo veku od šiestich mesiacov zabezpečiť aj fľašu, ktorá ho naučí správnemu a pevnému uchopeniu nádoby. Tým sa značne uľahčí prechod na pitie z hrnčeka. Pohodlné uchopenie fľaše umožňujú široké úchyty tvarované tak, aby dieťaťu nevykĺzli z rúk.

Na niektoré fľaše sa dodávajú viečka umožňujúce nádobu vzduchotesne uzavrieť, a tak uskladniť napríklad materské mlieko v chladničke. Kúpiť si však môžete aj celú súpravu obsahujúcu okrem dvoch fliaš aj viečka, ktoré sú navyše adaptabilné aj s odsávačkami mlieka.

Cena nadstavcov na pitie sa pohybuje od 100 Sk/3,32 €, za fľaše potom dáte v priemere o 100 Sk/6,63 € viac. Záleží na objeme nádoby, na jej tvare a iných vymoženostiach, ktoré ponúka. Okrem špecializovaných predajní pre mamičky sa tento tovar dá bežne kúpiť aj v lekárňach alebo v drogériách.

Na Babywebe tiež nájdete:

Rozlúčka s cumlíkom a fľašou
Cicanie a cumľanie
Náhrada materského mlieka

15.9.2010 6:35| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist