Dojčatám do 1 roka nie je vhodné aplikovať sprej do nosa, nakoľko nevedia dýchať koordinovane so vstrekom.

Pri vstreknutí môže príliš nadýchnuť, v dôsledku čoho môže vzniknúť spazmus – stiahnutie svalov hrtana a dieťa môže prestať dýchať.

Dávkovací systém „padajúcej kvapky“ vyvinutý špeciálne pre najmenších zabezpečí, že 1 stlačenie dávkuje presne 1 kvapku lieku Nasivin Soft 0,01%. Do každého nosového otvoru sa kvapne jedna kvapka v ležiacej polohe.

Keď má dieťatko upchatý nos, prirodzený kašľací alebo kýchací reflex ho prinúti zakašľať či kýchnuť a hlieny sa z nosa dostanú von alebo treba hlien z nošteka odsať.

Jednoduchá nádcha, ktorá je väčšinou vyvolaná vírusmi, je typická čírym, prípadne mierne zakaleným výtokom z nosa. Nosové prípravky odstraňujú opuch nosovej sliznice a zvýšenú tvorbu sekrétu, a tak uvoľňujú upchatý nos. Sliznica nosa je pokrytá riasinkami, ktoré smerujú dozadu do nosohltana a odnášajú hlien a nečistoty z dýchacích ciest.

Na liečbu nádchy je dôležité najmä u tých najmenších vybrať liek, ktorý najmenej poškodzuje funkciu riasinkového epitelu, čiže obmedzuje pohyb riasiniek len minimálne. Ak sa riasinky prestanú hýbať, do organizmu preniknú baktérie, hlien zhustne, objaví sa hnisavý sekrét (zelený či žltozelený) a infekcia sa môže rozšíriť do okolia. V takom prípade sa odporúča návšteva u detského lekára.

Vhodný prípravok pre dojčatá nesmie byť vo forme spreja, pretože neumožňuje presné dávkovanie a deti v tejto vekovej skupine nie sú ešte schopné dýchať koordinovane so vstrekom.

7.10.2011 4:19| autor: Lucie Viturková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist