Deťom len to naj!

Aj vy sa čoskoro stanete rodičmi alebo ste sa nimi už stali? Tak či onak, príchod vášho dieťatka na svet ste istotne nenechali na náhodu a dôkladne ste sa naň pripravili. Veď na nového člena rodiny treba myslieť už vopred a je na mieste zadovážiť mu všetky veci, čo považujete za dôležité alebo nevyhnutné. Čo všetko sa dá zahrnúť do výbavičky dieťatka, nám prezradili dva rodičovské páry. Pripravení do budúcnosti.

Výbavička Michelovcov sa skladá z bežných vecí, no predsa sa v nej našlo niečo, čo ešte celkom bežné nie je – odber pupočníkovej krvi. „Pre odber pupočníkovej krvi sme sa s manželom rozhodli úplne automaticky. Mysleli sme na to, že ak sa v budúcnosti stretneme s nejakými zdravotnými problémami našej dcérky Emy, budeme ich môcť riešiť oveľa jednoduchšie. Dnes je táto krv využiteľná pri niektorých ochoreniach a veríme, že o pár rokov bude využiteľná ešte vo väčšej miere,“ vysvetľuje starostlivá mamina Katarína.

Pupočníková krv je zdravotná poistka pre ich dcérku, no s manželom mysleli aj na jej finančné zabezpečenie v čase dospievania a vytvorili jej dlhodobé sporenie. „Je na rodičoch, akú výbavičku pripravia pre svoje dieťatko. Rozhodujúce sú pritom nielen financie, ale aj priority,“ uzatvára pani Michelová.

Myslia na zdravie

Pani Redayová z Košíc v čase nášho rozhovoru ešte len čakala svoje bábätko a jej myšlienky sa sústredili nielen na výber mena dieťatka, ale zamestnávala ich aj novorodenecká výbavička. „Teraz zháňame tie najzákladnejšie veci pre dieťatko, ako napríklad postieľku, kočík a, samozrejme, aj oblečenie. No to zďaleka nie je všetko, ešte nás čaká zopár vecí aj neskôr,“ vysvetlila pani Jana. A čo plánuje dať do životného vienka svojmu synčekovi pri narodení? „Pupočníkovú krv, pre ktorú sme sa spolu s manželom rozhodli už dávnejšie.

Hoci sa môže zdať, že odber stojí nemalú sumu, my s manželom sme nad tým takto nikdy neuvažovali. Mali sme a máme dostatok informácií o tejto krvi a vieme, že ide predovšetkým o zdravie nášho dieťatka,“ dodala budúca mamička. V súčasnosti už manželia majú krásneho synčeka Samka.

Odber len raz v živote

Jedinečnosť pupočníkovej krvi je v tom, že obsahuje kmeňové bunky, ktoré sa v organizme počas života v tej istej podobe už nikdy nevyskytnú. Tieto bunky lekári čoraz častejšie využívajú pri liečbe mnohých ochorení a výskum smeruje aj k novému použitiu v oblasti tzv. regeneratívnej medicíny. Moderné technológie umožňujú uchovať bunky z pupočníkovej krvi počas dlhého obdobia. No rozhodnúť sa pre ich odobratie môžete len raz v živote, a to pri narodení vášho dieťaťa.

22.1.2010 3:48| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist