KLUB Tehuliek 29: Chystáme sa na pôrod

Obe tehuľky už ukončili poradne a smerujú k pôrodníkovi. Petra však zistila, že zastihnúť ho nie je vždy ľahké. Soňa si už minulý týždeň vyskúšala nemocnicu, našťastie už je doma a do pôrodnice chodí len na kurz.

Tehuľka Soňa: Už som doma a v poriadku

Minulý týždeň bol hektický, každý deň som mala nejaký program a nakoniec som skončila tam, kde nechce nikto – v nemocnici! Po dvoch dňoch tam a chvíľach strachu, sa mi však už konečne uľavilo. Malý je v poriadku a váži viac než tri kilá.

Nácvik dýchania

Začala som chodiť na predpôrodný kurz do pôrodnice. Vychytila som úplne nový kurz, čo som veľmi rada a na prvej a druhej hodine sme preberali prvú dobu pôrodnú, uvoľňujúce polohy, masáže, predýchavanie kontrakcií. Dozvedela som sa tiež to, kedy a kde sa mám hlásiť, keď to na mňa príde. Ku koncu dvojhodinovky sme si samozrejme aj trošku zacvičili na fitloptách. V rámci kurzu máme možnosť raz do týždňa využiť bazén určený len pre tehotné, čo je super.

Smer nemocnica!

V poradni u svojej gynekologičky som bola naposledy, ale nezdalo sa jej, že malému strašne rýchlo bije srdiečko až 180 úderov za minútu, tak ma poslala na Antolskú na CTG monitor. Dorazila som tam len tesne ku koncu ordinačných hodín. Keďže po vyšetrení už neordinoval žiadny lekár, ktorý by mi záznam skontroloval, poslali ma priamo na pôrodnícke oddelenie, nech sa tam na to pozrie nejaký doktor.

Narazila som na veľmi milú mladú pani doktorku, ktorá sa ma ujala a pre istotu mi urobila ešte jeden monitor, na základe ktorého zistila, že má malý tachykardiu a pre istotu mám prísť na druhý deň na kontrolu.

Pomohol pokoj

Na druhý deň sa lekárom CTG vyšetrenie nepozdávalo, tak ma pre istotu hospitalizovali, aby som bola pod kontrolou. Urobili mi aj krvný obraz a zistili, že hodnota železa mi ešte viac poklesla oproti predchádzajúcej, a to aj napriek tomu, že ho užívam 2x denne. Našťastie po dvoch dňoch strávených v nemocnici v kľudovom režime dopadlo CTG vyšetrenie dobre a srdiečko malého už bilo ukážkovo, tak ma pustili domov. Len musím užívať ďalšie vitamíny – B6 a E.

Bola som u pôrodníka

Tento týždeň som absolvovala prvú návštevu u pôrodníka. Všetko bolo fajn a malý už váži niečo vyše 3 kilá.
Pre istotu som bola aj na kontrolnom CTG monitore, ale našťastie je všetko v poriadku, hoci malý nemá moc rád toto vyšetrenie a poriadne kopal. Nabudúce mi budú opäť brať krv, tak dúfam, že sa mi už hodnoty polepšili. Idem aj na poučenie ohľadom PEDA, čiže epidurálky. Dúfam, že moje predchádzajúce krvné testy budú vyhovovať a uľahčí mi to pôrod.

Prečítajte si tiež:

Tehotenské vitamíny na našom trhu – aké si vybrať?
Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?

Výbavička aj taška – všetko mám pripravené

Pred hospitalizáciou som stihla ešte vybaviť pediatra. Zdravotné stredisko mám kúsok od domu a našťastie na prvú návštevu príde za nami lekárka domov. Dozvedela som sa základné informácie o očkovaní a poradni. V prípade akýchkoľvek ťažkosti viem doktorke napísať email alebo zavolať na mobil. Medzitým som si stihla pripraviť aj veci do pôrodnice. Zatiaľ ich ešte nemám zbalené, len pripravené na jednom mieste. Ale už aspoň viem, ako to chodí na oddelení a čo všetko budem potrebovať.

Boli sme si vyzdvihnúť kočík aj s vajíčkom a dokúpiť monitor dychu. Vystihli sme akciu a k tomu sme dostali zadarmo kôš na použité plienky, čomu sa veľmi teším. Romina som vyslala aj do predajne predeti.sk, kde sme mali rezervovaný matrac do postieľky, kojenecké fľaše Avent a teplomer do vody. To boli sponzorské dary od babyweb.sk a obchodu predeti.sk, za čo sme veľmi vďační. A teraz môžem povedať, že sme už na 100% pripravení na príchod nového člena do domácnosti.

Vaša tehuľka Soňa


Soňa je v 37. týždni, takto vyzerá jej bábätko v brušku


Tehuľka Petra: Nemocnica? Hotové Kocúrkovo

Čas pôrodu sa blíži. Uvedomila som si to, keď som zatvárala dvere u mojej gynekologičky a vybrala sa k pôrodníkovi. Dostať sa k nemu však nie je vôbec jednoduché. Okúsila som slovenské zdravotníctvo v plnej kráse.

Tehotenstvo ubehlo rýchlo

Rovnako ako Zuzka aj ja sa na určitý čas lúčim so svojou gynekologičkou a odteraz budem chodiť na kontroly do pôrodnice. Našťastie sme sa rozlúčili v dobrom, teda so samými dobrými správami. Vyšetrenie na streptokoka dopadlo fajn, žiadneho nemám :). Lekárka mi potom ešte zaželala všetko dobré a hlavne odvahu počas pôrodu. Najbližšie sa vidíme až po šestonedelí. V tej chvíli som si uvedomila, ako rýchlo mi to tehotenstvo ubehlo. Veď iba nedávno mi lekárka potvrdila, že som v tom a odrazu sa už lúčime s tým, že do mesiaca už budem mama.

Epidurálka vybavená. Keby niečo

Po odchode od mojej doktorky, nasledoval boj. Boj o dovolanie sa do ambulancie v pôrodnici, aby som si dohodla termín vyšetrenia. Dva dni som sa o to snažila, no márne! Tak som sa tam vybrala osobne. Aj tak som tam mala cestu kvôli vybaveniu si epidurálnej analgézie. Sadla som si teda najprv do čakárne k anesteziologičke. Sestrička nám čakajúcim pacientom podala akési papiere, ktoré sme si mali najprv prečítať a potom vyplniť dotazník.

V mojom prípade išlo o poučenie k epidurálke, kde podrobne popísali všetky klady a zápory a postup pri jej podávaní pri pôrode. Po jeho prečítaní som sa pustila do dotazníku, išlo o základné informácie, či som na niečo alergická, aké operácie som mala a podobne. Vnútri v ambulancii mi doktorka v podstate povedala svojimi slovami to isté. S dokladom o súhlase s touto anestézou som ju šla vyplatiť. Radšej budem mať tento spôsob tlmenia pôrodných bolestí v zálohe a v prípade, že ju nevyužijem, mi poplatok 150 eur vrátia znížený o 10-eurový manipulačný poplatok.

Čítajte tiež:

Kedy ísť do pôrodnice?
O tichom milovaní

Hotové Kocúrkovo

Následne som sa vybrala na poschodie, kde sú gynekologicko-pôrodnícke ambulancie. Pri každých dverách boli vyvesené informácie, že objednávať sa dá len telefonicky a v ktoré dni a hodiny má ten-ktorý doktor ordinačné hodiny. Tak si hovorím, že keď vyjde sestrička z dverí, tak sa objednám. Na moje prekvapenie nevyšla ani raz za hodinu čakania a pacientka, ktorá práve vyšla, volala ďalšiu dovnútra. Ako na bežiacom páse. Trpezlivosť ma prešla a radšej som odišla s tým, že to opäť vyskúšam telefonicky.

Dovolať sa mi podarilo až poobede, ale sestrička mi oznámila, že musím volať najprv do inej ambulancie na monitor a až potom mi dajú termín k nim. Hotové Kocúrkovo! No a k tomu všetkému mi dali termín až o 8 dní. Tento týždeň sa do nemocnice ešte musím vrátiť, idem totiž na prvé cvičenie, ktoré sa robí v rámci predpôrodného kurzu. Už sa na neho teším, aj keď neviem, čo to bude za fuška. Veď vám o tom nabudúce napíšem.

Sobotné žúry

Po minulotýždňovom strachu o malú, nastala veľká zmena. Drobec ma nenechal dva dni vyspať. Smejem sa, že každú sobotu poriadne žúruje a tentoraz to vydržala až do 6-tej rána. A napodiv neprestala vystrájať ani v nedeľu.

Rúčky a nôžky tlačí všade kde len môže, niekedy to však hraničí až s bolesťou. Ale čo by som pre ňu nevydržala:).
S obľubou ma kope hlavne pri šoférovaní, asi z nej vyrastie pretekár. Niet sa čo diviť, blízko k autám bude mať asi po oboch svojich rodičoch.

Vaša tehuľka Petra


Petra je v 35. týždni

27.7.2011 7:27 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist