KLUB tehuliek (1): Sme v tom s vami

Všetky sme na tom podobne. Všetky „sme v tom“, aj keď každá v inom týždni. Rozhodli sme sa „v tom“ navzájom podporiť a podržať sa. Chceme tiež diskutovať spolu s vami, ďalšími tehuľkami na našom diskusnom fóre. Každý štvrtok sa s nami stretnete aj na hlavnej stránke tak ako dnes.

Těhulka Soňa : Hurá hurá hurá

Tak nejako som chcela zakričať, keď som sa po dlhých dvoch týždňoch čakania od transferu embrya, dozvedela pozitívnu správu: „že som tehotná a že sa to podarilo,“ hovorí Soňa z Bratislavy, ktorá čaká bábätko po IVF čiže umelom oplodnení. „Nechcela som tomu uveriť, lebo som nemala vôbec žiadne tehotenské príznaky a už som ani nedúfala.“

„Mám 28 rokov a už šiesty rok pracujem v banke na oddelení, kde poskytujeme úvery pre podnikateľov. Niekomu môže pripadať táto práca nudná, no ja ju milujem. No aj napriek tomu si myslím, že na istý čas ju rada vymením za materskú dovolenku. S manželom sme spolu už šesť rokov a dieťa si obaja veľmi želáme.

Keďže v mojom prípade ide o IVF, radosť z tehotenstva vám opisovať nemusím, no mám aj trošku obavy. Je to totiž už moje druhé tehotenstvo po IVF. Prvé sa, žiaľ, skončilo zle, zamlčaným potratom v 10. týždni. Bolo to ťažké, no musíme bojovať ďalej.

Teraz som v 9. týždni a hovorím si, že všetko dobre dopadne. Cítim sa fajn a snáď to tak aj ostane. V 6. týždni som začala trošku krvácať, našťastie to trvalo len jeden deň, moja gynekologička mi dala lieky na zastavenie krvácania a odporučila pokojový režim. Dva týždne som bola PN, ale už som späť v práci, lebo doma už bolo na nevydržanie od nudy. Držte mi palce a ja vás budem na oplátku informovať, čo sa deje s mojím telom, bruškom a aj mysľou.

Celé ma to totiž už stálo veľa námahy, fyzickej i psychickej, o peniazoch nehovoriac. No, ale čo by človek neurobil pre to, aby sa jedného krásneho dňa, ten malý drobec usmieval na mňa a môjho manžela. Rada sa s vami podelím o svoje pocity a aj o strasti a skúsenosti, ktoré sa s IVF spájajú.

Vo voľnom čase rada čítam a ak je vonku pekné počasie, chodievame na korčule alebo aspoň na prechádzku. V lete, ak je možnosť, chodíme za oddychom k moru a v zime na hory, tento rok však budem musieť lyžovanie asi vynechať.“

Ako reagovala Soňa na prvý príbeh Tehuľky LIVE! Zuzky? „Milá Zuzka, nezúfaj, nie si v tom sama, s krvácaním v tehotenstve sa stretávame viaceré. Držím palce, určite všetko dobre dopadne.“

Vaša spolutehuľka Soňa


Těhulka Erika – Šok vystriedala radosť

Bol to šok, prekvapenie, no napokon aj radosť zároveň, spomína usmiata Erika na to, keď jej lekár povedal, že čaká dvojičky.

„Volám sa Erika a mám 33 rokov. Tehotná som už druhýkrát, no prvý raz skončilo moje tehotenstvo, bohužiaľ, spontánnym potratom v šiestom týždni. Musela som to však prekonať a teraz, hoci čakáme dvojičky, myslieť pozitívne. Veď zázrakom je už len to, že čakáme dvojičky. V mojej a ani manželovej rodine sa totiž žiadne nevyskytli. Preto, keď mi doktor povedal o dvojičkách, bol to šok, no aj radosť zároveň (chvíľku to dokonca vyzeralo aj na trojičky).

Samozrejme, že mám trošku obavy, aké bude tehotenstvo s dvojičkami a aj pôrod. No ťuk-ťuk, klepem si na čelo, zatiaľ sa všetko vyvíja dobre.

Som v 14. týždni a napriek všetkým mojím zdravotným problémom dúfam, že sa toto tehotenstvo bude vyvíjať bez problémov. Aby ste ma lepšie spoznali, prezradím, že pochádzam z Čadce. Po skončení základnej školy a gymnázia, som sa rozhodla zlepšiť si angličtinu a skúsiť prácu au pair v Anglicku. Angličtina sa mi vďaka pobytu v zahraničí výrazne zlepšila, preto som ju po návrate domov vyštudovala na VŠ v Nitre. Po promócii som nastúpila do práce, kde som dodnes. Pracujem v súkromnej jazykovej škole v Bratislave a moja práca ma veľmi baví. Okrem práce mám rada šport, v zime lyžovanie a v lete bicykel, rada tiež čítam a počúvam hudbu.

Čo sa týka môjho doterajšieho zdravotného stavu, ten, žiaľ, nie je ideálny. Hneď po mojom narodení mi diagnostikovali alkaptonúriu, čo je zriedkavé dedičné ochorenie typické pre Kysuce a Oravu. Počas štúdia na univerzite som vážne ochorela. Zistili mi nádor hlavy pankreasu, ktorý bol našťastie po štyroch operáciách úspešne vyoperovaný a histológia vyšla negatívne. Vzhľadom na rozsah operácií mám však stále pridružené problémy s trávením a výživou, takže sa mi postupne objavili komplikácie s očami. Konkrétne šedý zákal na oboch očiach ako aj problémy s vyživovaním žltej škvrny, teda makulopatia. Okrem toho mám aj tetániu.

Napriek týmto problémom a aj vďaka môjmu manželovi, s ktorým žijeme v Bratislave, mám dostatok sily a energie na vytúžené bábätko. Hoci aj na dvojičky. Už sa na ne tešíme.“

Ako reagovala Erika na prvý príbeh Tehuľky LIVE! Zuzky? „Milá Zuzka, gratulujem Tebe ako aj Tvojmu snúbencovi k niečomu tak krásnemu a radostnému ako je očakávanie nového života. Prajem Ti, aby si teraz, počas tehotenstva ako aj potom, po narodení toho malého človiečika zažívala hlavne radostné chvíle a čo najmenej chvíľ neistoty a strachu. Verím, že všetko bude v poriadku. Viem presne, ako sa cítiš. Sama mám, žiaľ, množstvo nepríjemných diagnóz, ktoré ma ovplyvňujú už viac ako 11 rokov. Práve pre ne sa bojím o zdravie a život dvojičiek, ktoré nosím vo svojom brušku. Ale verím, že ak budem stále dobre naladená, všetko to pôjde ľahšie. S pozitívnym myslením sa predsa všetko dá, aj zdolať zákernú chorobu. Tvoj snúbenec ho má zjavne na rozdávanie a s Tebou sa určite rád podelí. Držím palce.“

Vaša spolutehuľka Erika

16.12.2010 3:36 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist