Ako umyť bábätko a pritom mu neuškodiť?

Kože je veľmi dôležitý telesný orgán, o ktorý sa musíme starať od najútlejšieho veku. Jednou z hlavných funkcií ľudskej kože je ochrana pred vplyvmi z vonkajšieho prostredia. V tejto súvislosti sa hovorí o tzv. kožnej bariére, ktorá má svoju štruktúru.

Je tvorená bunkovými elementmi a mimo bunkovou hmotou, ktorých hlavnou zložkou sú tukové látky. Ide o dômyselný systém povrchovej vrstvy kože (epidermis), ktorý s určitou mierou priedušnosti uzatvára telesný povrch a bráni prieniku škodlivín.

Je však veľmi zraniteľný, to hlavne pri nesprávnom spôsobe starostlivosti. Dokonca aj čistá voda, pokiaľ sa používa často, môže škodiť. Mení pH kožného povrchu a narúša celistvosť kožnej bariéry. Tým otvára cestu všetkým rušivým a škodlivým faktorom do kože a uľahčuje vyparovanie vody. A koža je tým stále suchšia a krehkejšia.

Denná hygiena našich bábätiek

Zrelý a donosený novorodenec sa narodí s plne funkčnou kožou, ktorá je však oproti koži dospelých tenšia, kožná bariéra je zraniteľnejšia. Koža novorodencov a dojčiat je náchylná k vysúšaniu (pretože alebo práve preto, že obsahuje viac vody) a je vnímavejšia k podráždeniu. Mali by sme ju ošetrovať ďaleko šetrnejšie a voliť špeciálne prípravky dennej hygieny s veľkou starostlivosťou. Aj v sortimente „detská kozmetika“ existujú veľké rozdiely. Len niektoré z nich rešpektujú špecifiká jemnej a citlivej detskej kože.

Na jednej strane stojí ľahko narušiteľná kožná bariéra, na druhej kontakt s látkami, ktoré je nutné z kože šetrne odstrániť, aby koži nepoškodili. Niekoľkokrát denne, pri každom prebaľovaní je nutné kožu zadočku a vonkajšieho genitálnu očistiť od postriekania močom a zostatkov stolice.

Citlivým dojčatám stačí niekoľko desiatok minúť „nepohody“ a koža sa podráždi, vzniknú zapareniny a tzv. plienková dermatitída (zápal kože, ktorý vzniká pri vlhkom zaparení pri kontakte s močom a stolicou). Lepšie je tomuto problému predísť.

Čistota bez kúpeľa

Vhodnou voľbou pre každodennú intímnu hygienu bábätiek sú vlhčené obrúsky. Nemôžeme však použiť akékoľvek, ale iba tie, ktoré sú vyvinuté s ohľadom na zvláštnosti detskej kože. Ich výhodou je nie len šetrnosť, ale aj fakt, že ich môže mať mamička po ruke, kdekoľvek potrebuje dieťa prebaliť. Otvárajú sa všetky plochy, ktoré sa mohli dostať do kontaktu so stolicou a močom, teda vonkajšie genitálie, zadoček a vnútorná plocha stehien.

Vždy je nutné čistiť smerom spredu dozadu, od genitáliám ku konečníku. Tým sa bráni zaneseniu infekcie (prípadne zostatku stolice) k vonkajšiemu vyústeniu močovej trubice. U dievčatiek je to veľmi významné, pretože táto infekcia je častým pôvodcom nie len zápalu vonkajších genitálií (prípadne zrastu malých pyskov tzv. synechií), ale predovšetkým zápalov močových ciest. A tu už ide o zdravie.

Zdravý tip

Nová generácia čistiacich vlhčených obrúskov:

Detské čistiace vlhčené obrúsky bez parabénov a mydla. HiPP Babysanft detské čistiace vlhčené obrúsky sú pokožkou veľmi dobre znášané. Sú napustené veľmi jemným pleťovým mliekom, ktoré obsahuje extrakt s vysoko kvalitného BIO mandľového oleja, ktorý nemastí pokožku. Obrúsky obsahujú prírodnú bavlnu, sú mäkké a majú jemnú štruktúru hubky na umývanie – čo je optimálne pre citlivú kožu dieťaťa. Sú vhodné aj na utieranie tváre a rúk.

HiPP Babysanft Detské čistiace vlhčené obrúsky sú vyvinuté tak, aby pomáhali predchádzať riziku vzniku alergií:

  • bez aromatických látok (bez parfumu), ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu
  • bez éterických olejov, pretože niektoré oleje spôsobujú alergické reakciebez alkoholu
  • bez mydla
  • bez PEG-emulgátorov
  • bez parabénov
  • bez živočíšnych zložiek
  • pH neutrálne
  • bielené bez použití chlóru

Znášanlivosť s pokožkou dermatologicky testovaná.

Viac na www.hipp.sk

hipp_kompozice_vlhcene_ubrousky_800x600px.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist