Ako chrániť novorodencov pred chrípkou?

Zima je už v plnom prúde a chrípkové obdobie s prichádzajúcimi virózami a zlým počasím tiež. Akoby sa roztrhlo vrece nejen s covidom, ale aj s rozličnými ochoreniami, prechladnutiami, kašľami či soplíkmi.

dieta_v_zime-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Veľmi rizikové je aj obdobie prechodu medzi zimou a jarou.  Ak máte doma malé bábätko či novorodenca, tak  strach a stres, že dieťatko ochorie, je veľmi veľký a obavy má každý rodič. Obavy sú, samozrejme, namieste. Každý chce pre svoje dieťa to najlepšie a najmä, čo sa týka pevného zdravia. Novorodenci sú úplne najzraniteľnejší. Ak sa dieťa narodí v zime, treba rátať s tým, že nepôjde hneď von do mrazov, je najprv potrebné dostatočne ho naobliekať a nič nezanedbať.

Čo správne obliecť dieťaťu, ak s ním ideme von?

Čerstvý vzduch je pre novorodenca a jeho zdravý vývoj dôležitý. Dieťa sa pobytom na čerstvom vzduchu otužuje, buduje si imunitu, zoznamuje sa s okolitým svetom, je jednoducho zdravšie.  No na to, aby sme sa prechádzali s novorodencami, treba počkať na vhodné prostredie a príjemnejšie klimatické podmienky.

Keď je už vonku mrazivo, prípadne upršane, hrozia novorodencom rôzne choroby, ako prechladnutie a chrípky, ktorým je potrebné predchádzať správnym teplým oblečením a najmä viacerými vrstvami. Najlogickejšie je obliecť deťom viac tenších vrstiev než jednu hrubú alebo iba fusak.

Je potrebné dbať o to, aby malé dieťa malo v teple najmä chodidlá, potrebný je tiež šál na krku a čiapka. Materiály musia byť teplé a príjemné  na dotyk. Deti by sme mali primerane obliekať, ani nie  veľa, ale ani málo. Základom je, aby sa dieťa nespotilo. Najlepšie sú fusaky, flisové veci a výrobky z bavlny. Niečo, čo hlavne nedráždi pokožku.

Vrchná vrstva by mala chrániť dieťa pred nepriazňou počasia. Musí byť odolná proti vode a vetru. Vrchné  vrstvy by mali udržiavať telo dieťaťa v teple. Vhodné sú teplé zimné bundy, kombinézy, dupačky a tiež sa využívajú otepľovačky.

Vždy pre istotu vezmite svojmu dieťaťu náhradné veci, ak by sa spotilo. Najhoršie je, keď pot zachladne vonku. Vtedy v zime môže nastať vážny problém a dieťa ochorie, dokonca môže dostať komplikovaný zápal pľúc. Je potrebné obliecť ho tak „ akurát“. Miesto, kde je dieťa najnáchylnejšie na choroby, sú detské nožičky. Je potrebné ich udržiavať v teple. Vždy sa ochorie totiž od nôh. Nohy sú najslabším článkom tela, veľmi rýchlo prechladnú.

Bábätká si ešte nevedia regulovať teplotu organizmu. Najlepšie je skúmať teplotu tela novorodenca za zátylkom a na chrbáte. Zátylok je ako indikátor. Keď  je spotený, vyzerá to, že je bábätku horúco a je potrebné nejaké oblečenie odobrať. Keď sa dieťa spotí, je potom viac náchylné na prechladnutie. Keby bol zátylok studený, dieťaťu je zima, treba mu prihodiť ešte jednu vrstvu.

Bábätko by malo chodiť na čerstvý vzduch denne, no je potrebné pamätať, že by mu nemalo byť horúco, ale ani zima. Vystihnúť  zlatú strednú cestu  je však niekedy veľmi ťažké. Ak fúka, treba prehodiť cez kočík plachtu alebo pršiplášť, či deku. Jeho oblečenie by sa malo skladať z týchto vecí: body s dlhými rukávmi, dupačky, overal, čiapka, šál, rukavice. Zateplený fusak dobre izoluje pred chladom a väčšinou je odolný proti vetru.

Skvelou ochranou pred vírusmi a baktériami je dojčenie. V dojčenskom mlieku je veľa vitamínov, a ak  ho budete dojčiť, tak ho ochránite pred všetkým. Netreba zabúdať na to, že deti sú nechránené, nemajú vyvinutý vlastný obranný systém.

Čítajte tiež:

A ako sa správať v domácnosti, keď je zima? 

V zime, keď všade zúri chrípka a ľudia sú chorí, netreba chodiť s deťmi na miesta, kde je výskyt takýchto  bacilov najčastejší, ako príklad možno uviesť čakáreň u lekára, nákupné centrá, nevetrané priestory bez okien s klimatizáciou. Tieto priestory nie sú vhodným miestom pre novorodenca. Rovnako sa novorodenec môže nakaziť inde. Ak sú chorí  ľudia v jeho okolí, tak ich treba odčleniť od novorodenca a nevystavovať malé dieťa takémuto riziku. Ak vy alebo váš partner či iní ľudia pokašliavajú pri novorodencovi, tak jednoznačne sa im vyhýbajte a dieťa dajte do druhej miestnosti, potom celý domov vyvetrajte a vydezinfikujte.

Ak je vonku príliš mrazivo, napr. škaredé vlhké veterné počasie, tak sa neodporúča vyjsť von na prechádzky, najmä ak teplota je nižšia ako  – 5 °C. Ak je vonku teplejšie, treba ísť rozhodne s novorodencom von, aspoň na hodinovú prechádzku. Novorodenci aj zaspia väčšinou lepšie vonku ako doma.

Od jari sa potom môžete prechádzať donekonečna. Keďže novorodenec nemá vyvinutý imunitný systém, tak sú preňho rizikové aj teplotné zmeny, ak je vonku zima a vy ho zabalíte do fusakov a diek, môže sa spotiť, a potom prídete do teplého nákupného centra, vyzlečiete ho a choroba nenechá na seba dlho čakať. Takisto príbytok, pokiaľ je v ňom prekúrený, vydýchaný alebo suchý vzduch, to je najväčšia pohroma, aká môže byť pre batoľa.

Na slizniciach sa mu usadzujú baktérie. Dôležité je dať na radiátor vlhký uterák alebo odparovače, pred spánkom vyvetrať aspoň 5 minút. Optimálna teplota v byte by sa preto mala pohybovať okolo 21 – 23 °C a treba stále vetrať! Pri manipulácii s dieťaťom si treba dôkladne umývať ruky najmä v období chrípok. Ak ste prechladnutý a ste jeho rodič, treba si dať ochranné rúško a nebozkávať dieťa po tvári.

22.11.2023 4:30| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist