28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Prerušenie dojčenia na niekoľko dní

OTÁZKA TÝŽDŇA Ak musím prerušiť dojčenie na 3 až 5 dní, aké rizika z toho plynú? Je možné, aby bábätko zabudlo sať z prsníka? Aby si zvyklo za tú chvíľu na fľašu a potom prsník odmietalo? A čo má robiť mama? Má odstriekavať mlieko v intervaloch zvyčajného dojčenia alebo radšej skôr menej, aby sa mlieko netvorilo oveľa rýchlejšie? Ďakujem, Iva
foto: istock.com

Odpovedá MUDr. Anna Mydlilová z Laktačnej ligy:

Mamička by si mala odstriekavať mlieko počas oddelenia od dieťaťa každé tri hodiny. Ináč tvorba materského mlieka (MM) klesne. Dieťa by sa malo v neprítomnosti matky dokrmovať alternatívnym spôsobom, nie pomocou fľaše. Ak mamička plánuje 3-5 denné odlúčenie, už predtým by si mala odstriekať MM do zásoby, aby ho potom ten, kto sa o dieťa stará, mohol použiť ku kŕmeniu dieťaťa.

Odstriekané mlieko sa dá skladovať 48 hodín v chladničke (ale nie v dvierkach), či v mrazničke. Ak je matka od dieťaťa odlúčená 8 či viac hodín, mala by odstriekavať aspoň každé 3 hodiny pre udržanie laktácie, mlieko po odstriekaní uložiť v chladničke a potom preniesť na miesto určenia v mraziacej taške.

6. 6. 2016 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené