Plávanie bábätiek

Naše babičky to nepoznali, dnes je to bežná zábava pre rodičov s malými deťmi. Plávanie bábätiek síce znie, ako bysme dieťa museli naučiť plavecké štýly, ale o to tu nejde. Dieťa sazoznamuje s vodou, aby sa jej nebálo, a ideskôr o aktívne strávený čas s mamou či otcom. No, a keď sa z vody stane kamarát, je to do budúcna, až sa vážne bude dieťa učiť plávať, veľké plus.

„Chodila som na bábätkovské plávanie s obidvoma deťmi. Najskôr dcérou, potom so synom. Obidve deti vodu milujú a užívali si to. Prekvapilo ma, ako samozrejme si vo vode pripadajú, a hlavne, že dokážu zadržať dych a plávať pod vodou. Pamätám si to z matkinho bruška a táto schopnosť vraj u nich mizne až asi okolo ôsmeho mesiaca,“ opisuje svoje zážitky z dojčenského plávania mamička Natália.

Ako dojčenské a batoľacie plávanie prebieha?

Všetko sa deje v malých bazénikoch, v ktorých sú rodičia spoločne s dieťaťom. Teda mama alebo otec drží bábätko a so všetkým mu pomáha. Je pri tom inštruktor a napríklad do rytmu hudby velí, ako skákať, ako deti položiť na vodu, držať ich a k tomu im hovoriť básničku. Niekedy si dieťa posielajú rodičia s lektorkou či lektorkami.

Deti používajú i najrôznejšie pomôcky, hračky, plávacie pásy či rukáviky. Nenásilne sa zoznamujú s vodou a s pohybom v nej, majú pri sebe svoju mamu či otca, takže sa cítia bezpečne. Deti samy preliezajú najrôznejšie matrace a padajú do vody, v ktorej ich potom mamy a otcovia chytajú. Naučia sa tak nebáť sa pádu do vody a nepanikáriť, čo je dobrá prevencia utopenia.

Mamička Antónia chodila s dcérou Jozefínkou na plávanie asi dva roky: „Vodu si Jozefínka veľmi obľúbila a ani doma vo vani sa ničoho nezľakla, aj keď skĺzla pod vodu a napila sa. Keď sa neskôr naučila plávať, neviem, koľko si toho pamätala z dojčenského plávania, ale povedala by som, že to učenie určite urýchlilo.“

Najväčšie klady dojčenského plávania

Plávanie bábätiek je posilňovanie celého tela. Tiež rozvíja motorické schopnosti detí. Dýchanie cez odpor vody má rehabilitačné účinky. Utužuje sa kontakt medzi rodičmi a deťmi.

l212.jpg

Mínusy: Nie vždy to vyjde

Častým problémom bábätiek pri dojčenskom plávaní je, že nachladnú. Napríklad preto, že sa po plávaní hneď niekam ponáhľajú a poriadne im neuschnú vlásky. Platí tu pravidlo: s mokrými ušami zo šatne ani na krok!

Čítajte tiež:

Kedy sa dá s dojčenským plávaním začať?

Zhruba od pol roka deti môžu chodiť plávať. Pre mladšie deti existuje aj vodná zábava, v niektorých mestách si môžu domov objednať inštruktora plávania vo vani, ktorý sa im venuje a zoznamuje ich odbornou cestou s vodou.

l312.jpg

Potápanie uší a infekcia v bazéne

To sú dva strašiaky mamičiek. Predovšetkým potápanie uší. Dobrí pediatri to však vyvracajú, veď bábätká boli vo vode celé tehotenstvo. Len sa im potom v uškách nesmieme ničím vŕtať a čistiť ich a musíme deti nechať poriadne uschnúť. Čo sa týka čistoty vody a prípadných infekcií, to sa dá celkom jednoducho overiť na hygienickej stanici, kde majú k dispozícii dáta o všetkých bazénoch. Môžete si teda overiť i ten váš, či má kvalitnú a bezpečnú vodu. Proti plesniam na nohách sa dá jednoducho brániť tým, že chodíte obutí až k bazénu.

Lektori (nielen vedúci klubu) by mali mať správne akreditácie, osvedčenia. Lekcie bývajú drahé, je preto dobré chodiť tam, kde nahrádzajú eventuálne zmeškané hodiny. Niekde vám totiž hodina prepadne, a to je napríklad v zimných mesiacoch, keď sa zvyšuje chorobnosť, problém. Tiež je fajn, keď sú niekde prvé lekcie zadarmo, aby ste si vyskúšali, ako vám prostredie a ľudia vyhovujú.

Rozhodujúce je aj zázemie. Výhodou je detský kútik a kaviarnička, kde sa môžete aklimatizovať. Ak musíte rovno z bazéna vyjsť von do zimy, nie je to veľmi pohodlné. Navyše deti bývajú po plávaní hladné a unavené, je výhoda mať im kde ohriať desiatu a kde ich uspať. Jednoducho sa s výberom neponáhľajte a doprajte si dostatok času.

Čo by mal spĺňať bazén?

  • hygienické normy pre plávanie detí od 6 mesiacov
  • teplota vody 28–30 °C (chladnejšia voda vedie k prechladnutiu, v teplejšej sú vraj zase deti lenivé)
  • nie veľké skupiny detí, aby sa na vás dostalo
5.8.2016 1:54| autor: Alice Kavková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist