Vyvarujte sa mýtov pri starostlivosti o genitálie dievčatiek

Máte dievčatko a občas si niektoré rady, ako sa starať o jej genitálie, protirečia? Tak vám iste pomôžu názory detskej gynekologičky MUDr. Simony Málkovej, ktorá najčastejšie mylné odporúčania uvádza na pravú mieru.

shutterstock_1333481999-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. mýtus: Genitálie dievčatiek sa nemajú umývať, nemajú sa odstraňovať biele hrudky (smegma), ktoré sa tam tvoria…Biele hrudky treba odstraňovať, pretože to je živná pôda pre baktérie.

Následkom nedostatočnej hygieny pri ošetrovaní genitálií môže vzniknúť infekcia alebo dokonca zrasty pyskov ohanbia (synechie). V tele dievčatiek sa totiž v období batoľaťa netvoria hormóny estrogény a sliznica pyskov je veľmi tenká a ľahko sa zlepí.

Týka sa to dievčatiek od okamihu, keď ich mamičky prestanú dojčiť (estrogény im dodávali v mlieku) až do ôsmich rokov, keď prechádzajú do puberty a hormóny sa začínajú v ich organizme tvoriť.

Správna hygiena teda spočíva v tom, že sa pysky ohanbia jemne roztiahnu a umyjú. Len voda však nestačí. Na našom trhu už dostať niekoľko gélov bez mydla určených na intímnu hygienu malých dievčatiek.

2. mýtus: Keď má dievčatko výtok na nohavičkách, ide o mykózu…

Kvasinky potrebujú na svoj rast prostredie s estrogénmi, ale tieto hormóny malé dievčatká ešte nemajú.

Výtok spôsobujú najčastejšie črevné baktérie alebo infekcie z krku, nosa, ktoré sa roznesú krvnou cestou do genitálií. Infekcia sa lieči lokálnym antibiotikom podľa citlivosti.

3. mýtus: Pri infekcii v pošve je lepšie nasadiť širokospektrálne antibiotiká…

Koncentrácia týchto širokospektrálnych antibiotík nie je v pošve dostatočná, aby sa infekcia riadne preliečila.

Podaním širokospektrálnych antibiotík sa infekcia potlačí a po krátkom čase prepukne znovu. Je zbytočné – ak ide o lokálnu infekciu – dávať do organizmu širokospektrálne antibiotiká. Ak však ide o infekciu z krku, nosa, ktorá sa do pošvy dostala, dávajú sa tak lokálne, ako i širokospektrálne antibiotiká. Hoci sa toho mamičky boja, zavádzanie liekov je pre dieťa nebolestivé.

Čítajte tiež:

Spektrum liekov pre dievčatká je dosť malé a na našom trhu je len jeden liek, ktorý je vybavený aplikátorom pre panny. V lekárni sa dajú urobiť vhodné čapíky, ale nie všetky lekárne, vzhľadom na svoje vybavenie, majú možnosť ho pripraviť. Takže liečba infekcií pošvy je u malých dievčatiek trošku problematická.

Infekcie vonkajších rodidiel, pošvy môžu vyvolať i bolesti bruška.

4. mýtus: Keď ide dievčatko do škôlky, musí mať zaužívané hygienické návyky…

U troj-štvorročného dieťaťa nemožno docieliť správne hygienické návyky, zrelosť príde približne okolo šiesteho roku.

Malé dievčatká doma väčšinou utierajú po stolici mamičky, v škôlke sa tomu spravidla nikto nevenuje, takže dievčatká prichádzajú opakovane s infekciou pošvy alebo vonkajších genitálií. Infekciu z deväťdesiatich percent spôsobujú baktérie, ktoré žijú normálne v črevách. Do pošvy sa dostávajú tak, že sa dievčatká utierajú po stolici nedostatočne alebo zlým smerom.

18.11.2022 5:10| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist