Dieťa je dar – hniezda záchrany na Slovensku, jediná záchrana pre nechcených?

Hniezda dávajú bábätkám šancu na lepší život, slúžia ako záchrana pre novorodencov, ktorí, žiaľ, neboli vítaní a prišli na svet nechcene.

hniezda-zachrany-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Čoraz častejšie sa stáva, že niektoré matky nemôžu zabezpečiť svojmu dieťaťu normálny plnohodnotný život.  

Dôvodov môže byť viacero: nemajú  dostatočné finančné prostriedky, sú slobodné, nemajú strechu nad hlavou, nemajú prácu, sú závislé od rôznych návykových látok, otehotneli po znásilnení a aj iné ďalšie dôvody.

Keď žena nechce alebo si nemôže dovoliť mať a vychovávať dieťa, tak pomýšľa nad potratom, avšak sú tu aj hniezda záchrany, ktoré víťazia nad smrťou novonarodených. Ženy môžu po pôrode, resp. utajenom pôrode, ihneď  dieťa odložiť do hniezda záchrany, a to celkom anonymne, bez toho, aby ich niekto spoznal a odsúdil.

20 hniezd záchrany

Na Slovensku je v súčasnosti  20 hniezd záchrany, ktoré slúžia ako záchrana pre  novorodencov, ktorí, žiaľ, neboli vítaní a prišli na svet nechcene. Hniezda sa nazývajú  inak aj verejnými inkubátormi  a oslávili  tento rok 15 rokov svojej existencie.

Tieto  špecializované zariadenia sú súčasťou takmer každej väčšej nemocnice. Prvý verejný inkubátor bol zriadený v roku 2004. Hniezda dávajú bábätkám šancu na lepší život a ich hlavnou myšlienkou je najmä zabrániť veľkému počtu úmrtí a potratov na Slovensku.

Ich prioritou je chrániť to najzákladnejšie: právo na život. Pri príležitosti výročia ich založenia v tomto roku boli do každého záchranného hniezda nainštalované kamery.

Pri realizácii  týchto projektov v súvislosti s kamerami sa dbá o to, aby kamery snímali len vnútro inkubátora, a aby v žiadnom prípade nezamerali človeka, ktorý tam dieťa vkladá. Anonymita žien je najdôležitejšia, čo sa týka týchto projektov. V roku 2019 boli dobudované 4 nové hniezda záchrany: v Dunajskej Strede, v Skalici, vo Svidníku a vo Vranove nad Topľou.

Každý z politikov  hovorí „ áno“  hniezdam záchrany

Hniezda boli dobudované a zrenovované aj preto, lebo všetci politici, vláda aj laická verejnosť boli vždy jednotné, čo sa týka snahy zachovať hniezda záchrany a vždy stáli na strane bábätiek, nie na tej „odvrátenej strane“. Hniezda záchrany  totiž garantujú pre novorodenca, to základné, a tým je právo dieťaťa na život.

V hniezdách  existuje v súčasnosti aj nonstop linka, na ktorú mamičky môžu zavolať a poradiť sa o postupnosti, čo robiť, ak nechcú vychovávať svoje dieťa. Zvyčajne im je navrhnuté dieťa anonymne porodiť a neskôr vložiť do verejného inkubátora.

Samozrejme všetko v čo najväčšej diskrétnosti

Ak žena chce, po pôrode môže s dieťaťom  zostať v centre zostať až tri roky. Poskytujú jej okrem zabezpečenia základných životných potrieb aj vzdelávacie a motivačné programy.

Ženy po pôrode odkladajú novorodencov, preto  aby ho uchránili pred smrťou. Odložiť dieťa je predsa len ľudskejší spôsob, ako zvoliť  smrť nevinného tvora. Dieťa, ktoré sa dostane do inkubátora je právne slobodné, čo  v preklade právnickej terminológie znamená, že po zápise do matriky môže začať proces adopcie, kedy si ho môže adoptovať hocikto.

Matka sa k dieťaťu môže vrátiť

Matka sa k dieťaťu, ktoré uložila do hniezda  teoreticky môže vrátiť dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o jeho pridelení do inej náhradnej alebo adoptívnej rodiny. Po rozhodnutí súdu, ak sa biologická matka rozhodne pre  krok späť, že chce  naspäť svoje dieťa, tak už nemá na dieťa nárok. Hniezdo záchrany je považované za jednu z krízových možností, avšak najmenej bolestivých.

Všetky hniezda fungujú anonymne a beztrestne. Dieťa dostane okamžite  po vložení do inkubátora  lekársku pomoc, ak si to situácia vyžaduje. Jedinou nevýhodou takéhoto  postupu  je to, že dieťa väčšinou nikdy nespozná pravdu, odkiaľ pochádza a kto sú jeho praví rodičia, no dokáže žiť plnohodnotný život v cudzej rodine.

Hniezda záchrany na Slovensku

Banská Bystrica: FNsP F.D. Roosevelta, Námestie L. Svobodu 1
Bratislava: Detská fakultná nemocnica, Limbová 1, Kramáre
Fakultná nemocnica s poliklinikou, Antolská 11, Ba – Petržalka
Čadca: Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Palárikova 2311
Dolný Kubín: Nemocnica s poliklinikou L.N.- Jégeho, Nemocničná ul. 1944/10
Dunajská Streda: Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s., Veľkoblahovská 23
Košice: Fakultná nemocnica L. Pasteura, Rastislavova 43
Nitra: Fakultná nemocnica Nitra, Špitálska 6
Nové Zámky: Nemocnica s poliklinikou, Slovenská 11
Prešov: Fakultná nemocnica s poliklinikou, Hollého 14
Rimavská Sobota: Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota, Šrobárova 1
Rožňava: Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory, Špitálska ulica č.1
Ružomberok: Ústredná vojenská nemocnica, Považská 2
Skalica: Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s., Koreszkova 7
Spišská Nová Ves: Nemocnica s poliklinikou, Jánskeho 1
Svidník: Nemocnica arm. generála L. Svobodu, n.o., MUDr. Pribulu 412/4
Trenčín: Fakultná nemocnica Trenčín, Legionárska 28
Trnava: Fakultná nemocnica, A. Žarnova 11
Vranov nad Topľou: Vranovská nemocnica, n.o., M.R. Štefánika 187/177B
Žilina: Nemocnica s poliklinikou, V. Spanyola 43

7.10.2022 5:48| autor: PhDr. Bosáková Natália

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist