Nebezpečenstvo číha doma: 7 najčastejších detských úrazov

Domov by mal byť tým najbezpečnejším miestom pre vaše dieťatko. Bohužiaľ, práve v domácom prostredí sa deťom stávajú nehody najčastejšie. Ktoré to sú a ako im predchádzať, sa dozviete v článku.

Len čo začne dieťatko liezť, chodiť, máte o zábavu postarané a oči by ste mali mať aj na chrbte. So snahou dieťaťa preskúmavať svet okolo seba totiž vzrastá i možnosť celého radu nehôd. Vy ako rodičia ste však povinní pripraviť pre svoju ratolesť maximálne bezpečný domov. Mali by ste urobiť také opatrenia, aby ste úrazom svojho malého neposedníka zabránili.

Kde sa nehody stávajú najčastejšie?

Najväčší počet nehôd sa stane v obývačke alebo v jedálni, najzávažnejšie úrazy potom v kuchyni a na schodoch. Najviac ohrozené sú deti vo veku do štyroch rokov, chlapci viac ako dievčatá. U starších detí je väčšia pravdepodobnosť zlomenín, u mladších je zase vyššie percento popálenín a obarenín rovnako ako otráv či požití nebezpečných látok.

Prečo sa nehody deťom stávajú?

Deti sú často také zaujaté svojimi záujmami, že sú ľahostajné k svojmu okoliu, teda aj k nebezpečenstvu, ktoré im hrozí. Za ich (ne)vnímaním nebezpečenstva stojí nedostatok skúseností (nedostatočný vývoj) a ony si tak nie sú vedomé dôsledkov mnohých nových situácií, s ktorými sa stretávajú. Sú veľmi zvedavé, chcú všetko vidieť a vyskúšať a tým sa vystavujú riziku.

Najčastejšie nehody

Pády

Pády sú jednou z najčastejších príčin detských úrazov v domácnosti. Väčšinou ide o zakopnutie, ale najzávažnejšie následky si deti odnášajú z pádov z väčších výšok, napríklad pri páde z postele, zo schodov alebo pri vypadnutí z kočiarika. Samozrejmosťou by tak mala byť bezpečnostná zábrana v hornej i dolnej časti schodiska, odstrániť by ste mali aj všetky nerovné a poškodené plochy na podlahe – opotrebované linoleum, rozbité parkety, dlažbu i natrhnutý koberec. Rovnako tak nenechávajte na miestach, kde sa dieťa pohybuje, žiadne predmety, o ktoré by mohlo zakopnúť.

Veľkým nebezpečenstvom a lákadlom sú otvorené okná. Pod okno nikdy nestavajte nábytok a predmety tak, aby sa vylezením na ne dieťatko do okna dostalo. Okno otvárajte na maximálne 10 cm a vždy ho zabezpečte poistkou.

Rezné rany

Rovnako veľmi časté poranenie u malých detí. Odstrániť by ste mali všetky ostré hrany a predmety, o ktoré sa dieťa môže porezať alebo bodnúť. Nebezpečné je aj sklo v interiéri. Hoci je krásne i účelné, nesie so sebou riziká úrazu. Namiesto bežného skla je preto vhodné sklo tvrdené alebo polepené fóliou.

Čítajte tiež:

Obareniny a spáleniny

Teplé nápoje spôsobujú väčšinu obarenín u detí do veku piatich rokov. Pokožka dieťaťa je omnoho citlivejšia ako pokožka dospelej osoby a horúci nápoj môže dieťa obariť ešte 15 minút po tom, ako bol vyrobený. Nikdy preto nedržte dieťa a horúci nápoj naraz a ani horúce nápoje nestavajte na okraje stolov či pracovných dosiek. A pozor aj na obrusy, ktoré môže dieťa strhnúť aj s horúcim nápojom na seba.

Množstvo obarenín sa tiež prihodí v priebehu kúpania, keď sa dieťa dostane k zdroju horúcej vody. Ak si napríklad napúšťate vaňu, nemalo by mať do kúpeľne prístup. A aj pri samotnom kúpaní by ste ho nikdy nemali nechávať bez dozoru. Nehovoriac o nebezpečenstve utopenia.

Popáleniny hrozia deťom, samozrejme, pri styku s otvoreným ohňom i s elektrickými prístrojmi. Všetky tieto veci by ste teda mali udržiavať mimo dosahu dieťaťa, zásuvky zabezpečiť, prípadne dieťaťu zamedziť vstup tam, kde mu hrozí nebezpečenstvo (napríklad do kuchyne, keď varíte). Dobré je zvyknúť si používať pri varení zadné platne sporáka, aby na seba horúci hrniec malý neposedník nestrhol.

Otrava

Väčšinu otráv majú na svedomí lieky, najrôznejšie čistiace prostriedky a chemikálie, ale aj kozmetika. Všetko by malo byť zabezpečené, najlepšie v zamknutej skrini. Pozor si dajte aj na tablety do umývačky či na pranie. Pre ich farebnosť ich môže dieťa považovať za sladkosti.

Strážte si aj rastliny v byte, niektoré druhy sú jedovaté. Pre deti sú kvety lákavé, milujú trhanie listov a kvetov a „odmenou“ im môže byť v lepšom prípade podráždená pokožka.

Udusenie

Tu na deti číha nebezpečenstvo v podobe igelitových tašiek, vriec či vrecúšok, v ktorých sa môžu začať dusiť, ale takisto môžu vdýchnuť drobný predmet. Všetky tašky, vrecia a všetko, čo obsahuje malé časti, by ste mali opäť odstrániť z dosahu dieťaťa.

Určité riziko predstavujú aj domáci maznáčikovia. Bez ohľadu na to, ako veľmi svojmu domácemu zvieratku dôverujete, by ste ho nemali nechávať s dieťaťom osamote. Hrozí riziko udusenia, ak sa rozhodne, že si na bábätko ľahne.

Uškrtenie

Povrázky, šnúry, káble, toto všetko predstavuje pre dieťa riziko uškrtenia a mali by ste ich odstrániť z jeho dosahu, zabezpečiť. Podceniť by ste nemali ani takú bežnú vec, ako sú žalúzie, respektíve šnúry a retiazky, ktorými sa ovládajú. Malé dieťa sa do nich ľahko zamotá a samo sa nedokáže vyslobodiť.

Utopenie

Malé deti sa môžu utopiť aj v hĺbke vody menšej ako 10 cm, takže by mali byť za každých okolností pod ustavičným dohľadom. Platí to o kúpaní doma vo vani a, samozrejme, aj vonku, ak je vo vašej blízkosti akákoľvek vodná plocha. Nikdy tiež nenechávajte malé dieťa strážiť starším súrodencom, ak to nie je dospelá a zodpovedná osoba. Ak máte bazén alebo záhradné jazierko, mali by byť zabezpečené poriadnym oplotením.

20.7.2016 1:09| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist