25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

Dojčenie a strava po pôrode

Hneď po pôrode sa už v mnohých pôrodniciach aplikuje tzv. bonding, priloženie novorodenca k prsníku matky. Zvyšuje sa tým podpora pre dojčenie. Kvalitná výživa je dobrá podpora tvorby materského mlieka. Viac...

Dojčím iba s klobúčikom. Je to problém?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám trojtýždňové dievčatko, ktoré dojčím, ale iba cez klobúčik, pretože malá sa na samotný prsník zle chytá. Skúšala som dojčiť v rôznych polohách, aj odstriekať trochu mlieka či striedať dojčenie cez klobúčik a cez bradavku. No nedarí sa. Je problém, že dojčím cez klobúčik? Erika Celý článok »

Ako najlepšie jesť pri dojčení

Mamička sa po návrate z pôrodnice niekedy nestačí ani najesť. Pre jej zdravie a zdravie dieťaťa je však vyvážené stravovanie so zvýšeným množstvom tekutín a ochranných látok (teda vitamínov, flavonoidov, minerálnych látok) veľmi dôležité. Celý článok »

Ako dokrmovať a nepokaziť si dojčenie

Dojčenie je prirodzený spôsob výživy novorodencov a dojčiat. Ak dojčené dieťa potrebuje z nejakého dôvodu dokrmovať, či už dočasne, alebo dlhodobo, treba voliť také techniky kŕmenia, ktoré dojčenie neohrozia. Zatiaľ čo kŕmením z fľašky sa bábätko... Celý článok »

Výhody dojčenia pre dieťa i matku

Znovu a určite nie naposledy: Materské mlieko je pre bábätko to najlepšie. Okrem základnej výživy obsahuje všetky minerály a vitamíny, ktoré deti potrebujú v prvých mesiacoch života a chránia ich pred ochoreniami. Dojčenie však prináša mnohé... Celý článok »

Ako podporiť nástup laktácie

Dojčenie je prirodzený spôsob výživy bábätiek. Je tiež časom, ktorý matka s bábätkom trávia v tesnom kontakte, časom, ktorý majú len sami pre seba. Na to, aby už od začiatku bolo pre matku a jej dieťa dojčenie aj obdobím pohody, je potrebné vhodne... Celý článok »

Diéta počas dojčenia

Počas dojčenia stúpajú nároky na metabolizmus ženy. Energetický výdaj sa zvyšuje približne o 2 000 až 2 500 kJ. Zároveň sa na tvorbu materského mlieka spotrebováva z organizmu ženy množstvo živín, predovšetkým bielkovín, tukov a minerálov, ako sú... Celý článok »

Pri dojčení ma bolia prsia

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám mesačnú dcérku. Pred 14 dňami som mala v prsníku zápal a užívala som antibiotiká. Počas toho sa maličkej urobila múčnivka. Teraz v stredu nám pani doktorka dala genciánku, aby som si ňou natierala po dojčení bradavky. Celú noc ma... Celý článok »

Prerušenie dojčenia na niekoľko dní

OTÁZKA TÝŽDŇA Ak musím prerušiť dojčenie na 3 až 5 dní, aké rizika z toho plynú? Je možné, aby bábätko zabudlo sať z prsníka? Aby si zvyklo za tú chvíľu na fľašu a potom prsník odmietalo? A čo má robiť mama? Má odstriekavať mlieko v intervaloch... Celý článok »

Dojčenie

Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy dieťaťa. Ním dáva matka novorodeniatku to najcennejšie, čo má, unikátnu tekutinu, ktorej zloženie presne zodpovedá potrebám dieťaťa v rôznych stupňoch jeho vývoja. Celý článok »

Príprava umelej výživy vo fľaši

Pri príprave umelej výživy sa presne riaďte návodom na obale. Voda musí byť vždy prevarená. Zničia sa tak prípadné baktérie. Svojím zložením, najmä množstvom obsiahnutých dusičnanov, musí zodpovedať vode vhodnej pre dojčatá. Tieto požiadavky spĺňa... Celý článok »

Príjem potravy a jeho vplyv na rozvoj reči

Ako ovplyvní spôsob prijímania potravy rozvoj reči nášho dieťaťa? Dosť zásadne. Primárnou funkciou jazyka a celého systému čeľustného a tvárového svalstva je prijímanie potrevy. V prvých mesiacoch dojčenia, neskôr žutia, hryzenia a prehĺtania... Celý článok »

Bábätko nechce piť

Prijímanie potravy patrí medzi základné potreby vyvíjajúceho sa detského organizmu. V ranom detstve je však kŕmenie veľakrát spojené s rôznymi problémami. Náhla odchýlka od normálneho priebehu kŕmenia môže signalizovať začínajúce sa akútne... Celý článok »

Šošovica počas dojčenia?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám päťmesačného syna, ktorého plnohodnotne dojčím, a bojím sa jesť potraviny, ktoré zdúvajú. Dočítala som sa, že červená šošovica je lepšie stráviteľná a nenadúva. Je to pravda alebo si mám na šošovicu dávať ešte pozor? Veľmi mi v... Celý článok »

Ako pomôže laktačná poradkyňa?

Až osemdesiat percent žien má problémy s dojčením. Môže za to psychický tlak, ktorý je na ne vyvíjaný, i nedostatočná informovanosť. „Matky veľmi často začínajú dojčiť nepripravené a spoliehajú sa na to, že časom sa to nejako zvládne. Bohužiaľ, vo... Celý článok »

Najčastejšie problémy pri dojčení

Dojčíte, alebo sa len chystáte? Trápi vás nedostatok mlieka, či neviete, ako sa starať o svoje bradavky? Nezúfajte! Nie ste v tom sama. Podobné problémy trápia takmer každú dojčiacu matku. Ponúkame vám preto pár užitočných rád.  Celý článok »

Keď dojčenie bolí

Dojčenie môže byť úplne neopakovateľná intímna a nežná záležitosť nesprostredkovateľná nikomu okrem matky a jej dieťatka. Rovnako sa však môže zmeniť aj na nočnú moru – najmä ak ženu začnú trápiť popraskané bradavky. Ako tomuto problému... Celý článok »

Keď sa dojčenie nedarí

Máte bábätko a dojčenie je pre vás skôr trápenie? „Dôvod môže byť aj v nedostatočnej popôrodnej starostlivosti,“ domnieva sa laktačná poradkyňa Katarína Aschermannová. Jej kolegyňa Petra Šolcová ešte upozorňuje: „Dojčenie má zmysel dovtedy, kým to... Celý článok »

Dojčenské podprsenky

Ideálna tehotenská alebo dojčenská podprsenka je ušitá z bavlny, dostatočne vystužená, so širokým pruhom pod košíčkami, so širokými ramienkami a zapínaním vzadu. Mala by vám dobre sedieť a dať pocit pohodlia. Celý článok »

Dojčením sa prsníky neskazia

Rodina, kamarátky, média, reklama...Čo všetko má vplyv na dojčenie? Pri príležitosti Svetového a Českého týždňa dojčenia sme vyspovedali MUDr. Annu Mydlilovú, predsedkyňu Laktačnej ligy. Celý článok »

Môžem sa pri dojčení kúpať?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám trojmesačné bábätko a už sa nemôžem dočkať toho, keď sa budem kúpať. Moji známi ma ale strašia tým, že ak dojčím, nemala by som pre infekciu vôbec vstupovať do žiadneho prírodného kúpaliska, rybníka a ani rieky. Je to pravda?... Celý článok »

TEST: Viete o dojčení všetko?

Materské mlieko je prvou potravou v živote každého z nás. Ak dojčíte alebo ste tehotná a na túto činnosť sa ešte len tešíte, spravte si náš test. Zistíte, čo všetko o ňom viete a doplníte si vedomosti, ktoré by každá správna mama mala ovládať. Celý článok »

Stránky

Naposledy navštívené