Zápcha u tých najmenších

Všetci vieme, ako zápcha dokáže potrápiť dospelého – čo už potom malé bábätko! Bolesť bruška, pocity napínania, kŕče a výsledkom je uplakané dieťa, ktoré sa nedá utíšiť. Viete, ako v prípade zápchy dojčaťu uľaviť a kedy treba tento problém riešiť s odborníkom?

Zápchou môžu trpieť už dojčatá, ale nevyhýba sa ani batoľatám a občas sa, samozrejme, vyskytne aj u škôlkarov. Najčastejšie sa objavuje v období pri odstavovaní, prípadne počas prechodu na umelú mliečnu výživu, ďalej pri nácviku na nočník a často pri začínaní škôlkarskej dochádzky. V posledných dvoch prípadoch ide predovšetkým o psychickú príčinu zápchy, ktorá je často oveľa ťažšie odstrániteľná ako tá fyziologická.

Stolica je ukazovateľom dostatočnej výživy

Podstatnou informáciou, ktorú si treba povedať, je, ako sa všeobecne zápcha definuje. Ide o menej ako dve stolice za týždeň, ale aj to je veľmi diskutabilné, pretože u dojčiat je normou i jedna stolica za 14 dní. Oveľa lepšiu orientáciu, čo sa týka dostatočného príjmu tekutín a živín, vám dá množstvo pocikaných plienok. Malo by ich byť približne 6 až 8 za deň.

„U novorodencov sa zápcha v podstate neobjavuje. Ak novorodenec nemá stoličku každý deň, je to známka relatívneho nedostatku mlieka. Novorodenec skrátka využije všetky živiny z mlieka, ktoré vypil,“ vysvetľuje pediater MUDr. Martin Gregora.

V prvých dňoch a týždňoch po pôrode to súvisí s nedostatočnou alebo hraničnou laktáciou matky. Dieťa sa málo vyvíja, nepriberá na hmotnosti, pretrváva novorodenecká žltačka. Zatiaľ čo novorodenec by pri optimálnom príjme mal mať aspoň jednu stoličku denne, plne dojčené dieťa vo veku 2-3 mesiacov nemusí mať stoličku niekoľko dní, dokonca až dva týždne, a nejde o zápchu, ale o rovnakú situáciu ako u novorodenca, teda že využije všetko z materského mlieka.

V tomto veku to už však neprekáža. Ak sa dieťa normálne vyvíja, je spokojné a po niekoľkých dňoch sa objaví väčšie množstvo stolice normálnej konzistencie, farby praženice, je to normálny jav.

V núdzi pomôže glycerínový čapík

V období, keď začínate do jedálneho lístka dieťaťa zaraďovať aj príkrmy, tzn. medzi 4. – 6. mesiacom, by sa však už vyprázdňovanie malo spravidelniť a stolica by mala byť ideálne každý deň alebo aspoň obdeň. Ak sa práve v tomto období prejaví u bábätka zápcha, môžete skúsiť pridávať do príkrmu trochu odstriekaného mlieka alebo podávať dieťaťu k jedlu viac tekutín (vody – stačí aj po lyžičkách pri každom jedle).

Odporúča sa tiež špeciálna dojčenská slivková šťava (predáva sa v lekárňach alebo v sieťach drogérií) alebo cvičenie a masírovanie bruška, tzv. babymasáže.

V prípade, že bábätko stolicu nedokáže vylúčiť – tlačí, ale nič z neho nevychádza, môžete vo výnimočných prípadoch siahnuť aj po glycerínových čapíkoch pre dojčatá alebo rektálnej rúrke. Týchto pomocníkov však používajte len výnimočne, pretože príčinu problematického vyprázdňovania neriešia.

Hľadajte mlieka s probiotikami

„Prvú dcéru som dojčila zo zdravotných dôvodov len päť mesiacov, potom sme museli prejsť na umelé mlieko a odvtedy sa začalo naše trápenie. Dcérka mala nafúknuté bruško, plakala a nemohla sa vôbec vykakať. Až keď sme začali s prvými príkrmami, situácia sa zlepšila a plienky boli opäť ,plné‘,“ hovorí dvadsaťosemročná Ivana.

Martin Gregora však umelú mliečnu výživu obhajuje. „V minulosti sa to stávalo často. Odvtedy však umelá výživa zaznamenala veľký kus cesty vpred a bežne sa s týmto problémom už tak často nestretávame. Umelé mlieka obohatené o prebiotiká a hlavne probiotiká totiž podporujú správne tráviace funkcie a tým aj vyprázdňovanie.“

Ak sa problém s tuhou stolicou alebo so zápchou napriek tomu vyskytne, môžete vyskúšať špeciálne mlieka s upravenou bielkovinou a s tukmi, ktoré pomôžu ťažkosti prekonať.

Čítajte tiež:

Aké potraviny do jedálneho lístka dieťaťa zaradiť pri zápche:

  • Ovocné a zeleninové šťavy (jablko, slivka, hruška)
  • Jogurty a mliečne nápoje s probiotikami (u detí starších ako 1 rok)
  • Do pokrmu môžete zamiešať lyžičku olivového oleja
  • Dostatok tekutín – vodu, ovocný čaj, riedenú šťavu

Na nočník nenúťte

„U starších detí vo veku batoľaťa sa môžeme stretnúť s funkčnou zápchou, teda so spôsobenými nesprávnymi návykmi a s potlačovaním pocitu nutkania na vyprázdňovanie. Zvyčajne sa s týmto problémom stretávame u batoliat, predovšetkým ak sa učia na nočník,“ hovorí MUDr. Martin Gregora.

Aj tu pomôže správna životospráva, nestresovať dieťa nočníkom a zmieriť sa s tým, že veľkú potrebu bude vykonávať možno ešte pár týždňov do plienok. Väčšina detí potrebuje dozrieť, aby pochopili, že cikať a kakať majú do nočníka a prečo, a to, či budú mať jeden rok alebo dva a pol roka, nie je až také podstatné.

Aj detská psychologička PhDr. Ilona Špaňhelová má podobný názor: „Ak je príčina zápchy skutočne psychická, potom je potrebná predovšetkým vyrovnanosť zo strany rodičov. Pokojne dajte dieťaťu plienku – aj keď sa už do nočníka dokáže vycikať. Najskôr teda upokojte dieťa, nerobte z toho vedu. Ak je dieťa v pohode, vtedy môže rodič odosobniť kakanie a dieťa samotné – v zmysle: poď, pomôžeš bobku, aby šiel von. Ty to dokážeš, si šikovný. Tiež je potrebné vnímať, či má dieťa ešte nejaký blok – bojí sa napríklad, čo sa potom s bobkom stane, že bude mať prázdne bruško. Dôležitý je pokoj dospelého, vtedy sa upokojí aj dieťa a riešenie príde samo.“

Na genetiku sa nevyhovárajte

Často sa tiež môžete stretnúť s názorom, že sklony k zápche sa dedia. Geneticky však určite nie. „K zápche detí však môžu vo veľkej miere prispievať stravovacie návyky rodiny, a ako je známe – kuchárska kniha sa často dedí. Z tohto negenetického pohľadu tu určitá dedičnosť môže byť,“ dodáva s trochou zveličenia na záver pediater.

15.9.2016 1:57| autor: Pavla Maříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist