Chronická zápcha u detí? Všetko sa začína v hlave

Zápcha je častým dôvodom návštevy u pediatra – podľa niektorých štúdií dokonca až u desatiny malých pacientov. Čo ju však spôsobuje? Možno vás prekvapí, že iba z 5 % sú za ňu zodpovedné fyzické ťažkosti či alergie. Na zvyšných 95 % sa podieľa detská psychika. Liečba pritom môže trvať roky.

Dieťaťu stačí raz sa bolestivo vyprázdniť, bolesť si zapamätá a už sa jej bojí. Preto začne zadržiavať stolicu. Nepovie vám, čo sa mu stalo a čoho sa bojí, pretože je ešte malé. Keď to po týždňoch rodičia odhalia a začnú riešiť, býva už trochu neskoro.

Zápcha ako taká nie je ochorenie, ale symptóm, upozorňuje na webe pediatriepropraxi.cz špecialista Jiří Nevoral. „U detí je definovaná ako odchod stolice menej než tri razy za týždeň a bolestivo. Je chronická, ak trvá u detí do 4 rokov dlhšie ako mesiac,“ píše lekár.

Problém je v hlave

Väčšina rodičov pritom začína zo zlého konca – považujú zápchu za chorobu a začínajú s obiehaním nekonečného kolesa pediatrov, gastroenterológov, proktológov, alergiológov a podobne. Ako však ukazujú vyššie uvedené čísla, pôvod zápchy je „v hlave“ a je dobré začať práve tam.

Vypátrať príčiny je však väčšinou veľmi ťažké. Dieťa môže rozhodiť odstavovanie od materského mlieka, učenie na nočník, stres v rodine, narodenie mladšieho súrodenca alebo napríklad nástup do škôlky.

Svoje o tom vedia manželia Novotní z Jihlavy, ktorých dcéra Beáta sa roky trápila s chronickou zápchou a nefunkčnosťou čriev. „Keď mala Beátka dva roky, narodil sa jej braček. Možno sme sa jej venovali menej, takže chcela upútať našu pozornosť. Odrazu sme si uvedomili, že už tri mesiace zle kaká, horšie je, často ju bolí bruško a nemáva dobrú náladu,“ spomína Adela Novotná.

„Najprv sme všetko riešili s naším pediatrom, niekoľkokrát sme dcéru viezli v krutých bolestiach na pohotovosť, chodili sme pol roka na proktológiu, potom ďalšie mesiace na gastroenterológiu, podstúpili sme sonografické vyšetrenie, videli ju i na alergiológii,“ dodáva.

Po čase im začalo dochádzať, že zázračný liek na zápchu neexistuje. Prežili tri roky hľadaním riešení, problém sa však medzitým znásobil a nebolo vidieť svetlo na konci tunela. „Beátka nekakala napríklad aj tri týždne. Pritom však bola pokakaná ustavične. Trpela totiž takzvanou paradoxnou hnačkou,“ hovoria manželia.

Čítajte tiež:

Paradoxná hnačka

Keď tuhá stolica upchá črevá, hromadí sa nad ňou voľná nespracovaná tekutina, ktorá ju obteká a mieri von. „Beátku tak bolo ustavične cítiť, aj v piatich rokoch musela mať stále plienky, obiehala s nami ordinácie špecialistov, nemohla chodiť do škôlky… Bolo to veľmi stresujúce a kto to nezažil, asi to len tak nepochopí,“ vysvetľuje pani Novotná.

Napokon sa ako poslednú možnosť rozhodli vyskúšať psychosomatickú kliniku. „Tam nám povedali, aby sme dcére okamžite prestali dávať klystíry na vyprázdnenie a rôzne lieky. Pani doktorka sa s nami i s Beátkou predovšetkým rozprávala, zistila, kde sa problémy začali, pracovala na našich vzťahoch v rodine. Poriadne sme sa zapotili a museli sme toho dosť zmeniť,“ rozprávajú.

Prístup odborníkov, ktorí sa zaoberajú problémom celostne – teda ako z pohľadu tela, tak i duše, ich dcére pomohol. Dokonca natoľko, že po roku liečby bolo skoro šesťročné dievčatko v poriadku. Ostražití však musia byť stále, pretože kedykoľvek sa Beátka necíti dobre, začne „zadržiavať“. Aj zápcha je totiž zlozvyk, ktorý sa vracia. U mnohých po celý život.

19.9.2018 10:24| autor: Alice Kavková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist