Z denníčka obéznej Terezky (1)

MAMI, POMÓC, SOM TUČNÁ! V rámci nášho nového projektu môžete spolu s nami sledovať príbeh Terezky, ktorá sa z bucľatého anjelika mení na predškoláčku s nadváhou. Ako došlo k tomu, že keď mala štyri roky, zaklopali jej rodičia na dvere obezitologickej ordinácie? Je to len tým, že Terezka „rada papá“?

Terezka sa narodila ako úplne zdravé bábätko. Skoro rok bola dojčená, od pol roka začala dostávať prvé príkrmy presne podľa odporúčania detského lekára. Už od malička mala dobrý apetít. Všetci sme z nej mali obrovskú radosť.

Žiadne trápenie s kŕmením, Terezka sa od prvého okamihu prisala a ani neskôr nedochádzalo k žiadnym dlhým „bojom“ s lyžičkou. Niektoré moje kamarátky iba závistlivo pozorovali, ako jedlo bez problémov mizne z misky či taniera. Len ten odporúčaný pitný režim bolo niekedy ťažké dodržať…

Čo teraz, keď Terezka nevypije odporúčané množstvo? hovorila som si. Neublíži jej to? A tak sme skúsili, či jej nebudú chutiť ovocné šťavy alebo osladené čaje, keďže sa nesladeného čaju a dojčenskej vody takmer nedotkla… Sláva! Terezka toho predsa len vypije viac!

Blížia sa Terezkine prvé narodeniny. To už má naša princezná pekné „faldíky“, celkom ako v detských knižkách našich babičiek.

Začínajú sa ozývať prvé pochybnosti: „Je to v poriadku?“ Iné hlasy upokojujú: „Veď je to pekné, keď má chuť, daj jej, však z toho vyrastie, keď začne behať.“

Terezka naozaj objavuje a skúma svet. S tým však prichádzajú aj prvé modrinky, odreniny a detský plač. „Au, au, to bolí…. “ Pofúkanie ani pohladenie nepomáha. Čo tak kúsok čokolády alebo cukrík namiesto leukoplastu? Mňam – a Terezka na bolesť rýchlo zabúda…

Vo svojich dvoch rokoch je Terezka zdravé batoľa, ktoré má podobný režim ako iné deti. Chodíme s ňou na pravidelné prechádzky, na pieskovisko, do parku. Pekný park je však od nás trochu ďalej, tak sa malá vezie v kočíku. Cez víkendy v tom období často vyrážame autom do okolia na zaujímavé výlety.

Čas plynie, Terezka rastie… a kilogramy tiež. Je stále ťažšie zohnať pre ňu nejaké pekné oblečenie, všetko je odrazu nejaké tesné a keď nie tesné, tak príliš dlhé. Štvorročná Terezka stále rada behá s ostatnými deťmi, ale nejako im prestáva stačiť.

A potom nastala chvíľa, keď sme si uvedomili, že nám problém s hmotnosťou našej dcéry začína – a to skoro doslova – prerastať cez hlavu a rozhodli sme sa vyhľadať odbornú radu.

Rodina Terezky si priala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky smerujúce k zmene nesprávnych, ale hlboko vžitých stravovacích stereotypov, ktoré Terezku bohužiaľ doviedli až na hranicu obezity. Sledujte jej príbeh. Čo Terezkiným rodičom poradí lekárka-špecialistka na detskú obezitu a stravovanie detí? Ako zhodnotí jej jedálny lístok a aké zmeny v ňom navrhne nutričná terapeutka? Dozviete sa v ďalších dieloch nášho projektu Mami, pomóc, som tučná! – na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Máte obézne dieťa?
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Tichý zabijak miluje soľ

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist