Terezkin jedálny lístok (3): Pestré jedlo v pravidelnom čase

MAMI, POMÓC, SOM TUČNÁ! Rodičia štvorročnej Terezky, ktorej boj s obezitou sledujeme v našom seriáli, zapisujú teraz už poctivo každodenný jedálny lístok svojej dcéry. Aké má Terezkino stravovacie menu nedostatky a ako ho možno vylepšiť? – dozviete sa z komentárov nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej.

 • Upravený Terezkin jedálny lístok, ako ho zaznamenali rodičia dievčatka a komentáre nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej:

Prečítajte si tiež:

Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Terezkin jedálny lístok (2): Nevyhovujúci pitný režim

 • 7,30 hod. – kupovaný detský tvaroh, čaj s medom

Komentár nutričnej terapeutky (NT): Raňajky sú v poriadku, mohli by sa doplniť kúskom ovocia.

 • 9,30 hod. – plátok syra

Komentár NT: Zasa by som doplnila pečivom, zeleninou a mliekom.

 • 10,00 hod. – cukrík

Komentár NT: Ak je len jeden, občas neuškodí.

 • 10,30 hod. – jahody

Komentár NT: Ak by k desiatej o 9,30-10,00 hod. bolo ovocie alebo zelenina, tak by som už túto ďalšiu desiatu vynechala. Ideálne by bolo spojiť jahody, syr a pečivo do jedného jedla zhruba okolo 10. hodiny.

 • 12,30 hod. – kura na paprike s ryžou

Komentár NT: Obed by som odporúčala doplniť polievkou, najlepšie nezahustenou zeleninovou. A tiež nezabúdať na nápoje!

 • 15,30 hod. – sladený jogurt

Komentár NT: Olovrant v poriadku, môže sa doplniť kúskom ovocia a nezabúdať na pitie.

 • 16.30 hod. – cestoviny s kakaom

Komentár NT: Sladká večera… No, pokiaľ to nie je pravidelné, tak sa to dá, ale je to veľmi neplnohodnotné jedlo, chcelo by to rozhodne doplniť mliekom a napríklad kompótom, aby to bolo aspoň trochu pestrejšie. Rozhodne sú oveľa vhodnejšie sladké večere ako mliečne kaše a pudingy. Aj kakao (predpokladám, že ide o sladené Granko) by sa dalo vymeniť za inú posýpku, napríklad mak, orechy alebo ovocnú omáčku.

 • 17,30 hod. – kocka syra
 • 20,00 hod. – niekoľko tyčiniek

Komentár NT: Ako druhú večeru by som posunula konzumáciu syra tak na 19. hodinu. Záleží na tom, o aký syr ide, vhodnejší je tvrdý syr, stredne tučný. Tiež by mohol byť doplnený kúskom zeleniny. Keď sa ešte pridá kúsok pečiva a vhodný nápoj, určite bude možné vynechať tyčinky pred spaním.

 • tekutiny – celý deň šťava

Komentár NT: Dôležité je piť pravidelne a v dostatočnom množstve. Pri nápojoch platí rovnaké pravidlo ako pri celom jedálnom lístku – pestrosť. Šťavu striedať s riedenými ovocnými džúsmi, čajom a skúšať aj vodu.

Celkové hodnotenie jedálneho lístka:

Celkovo by som do jedálneho lístka odporučila zaviesť časovú pravidelnosť a pri jedlách väčšiu vyrovnanosť v živinách. Nejde to, samozrejme, pri každom jedle, ale mali by sa vyberať také kombinácie, ktoré obsahujú základné živiny.

Nie ako napríklad večera, keď cestoviny s kakaom sú výhradne sacharidovou večerou, možno s tukom, ak ich omastíte. Po takej večeri je dieťa čoskoro hladné a hľadá niečo ďalšie, čo by zjedlo. Drobné ujedanie medzi jedlami by sa malo zrušiť a spojiť jednotlivé potraviny a pokrmy do šiestich denných jedál v pravidelnom čase.


Bc. Alena Strosserová

Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.

Na Babywebe tiež nájdete:

Majú vaše deti rady sladkosti?
Papám rukou!
Tichý zabijak miluje soľ

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist