Tehuľka LIVE! – Keď sa darí, tak sa darí… 29. týždeň

A už je tu opäť streda a viem, že niektoré z vás sa tešia na štvrtok, aby si prečítali, ako sa máme. Tak vám teda píšem a ďakujem všetkým snažilkám, čakateľkám či mamičkám, ktoré čítajú moje príspevky a podporujú ma v tom, čo robím. Mám z toho o to väčšiu radosť, keď viem, že ju so mnou prežívate.

Momentálne končím 29. týždeň. Mám pocit, že mi to bruško ani toľko nerastie ako posledný mesiac. Alebo som si už naň zvykla. Dnes sme boli v poradni, kde sa ukázalo, že sa mi to naozaj iba zdá. Skôr než vám pozvestujem, čo pani doktorka videla na ultrazvuku, musím sa vám priznať, ako som „vyvárala“.

Ako psíček a mačička tortu piekli

Cez víkend som pozvala na návštevu moju veľmi dobrú kamarátku aj s jej nastávajúcim. Žije v zahraničí, tak si, samozrejme, na obed objednala bryndzové halušky. Aby som sa blysla ako šikovná gazdinka, rozhodla som sa nachystať aj dezert a ešte jedno jedlo do zálohy, keby náhodou „bryndzáky“ jej snúbencovi – cudzincovi nechutili.

Cítila som sa vo forme, na nohách ani stopy po opuchu, a tak som sa do toho pustila s elánom. Dala som dusiť kyslú kapustu a pripravila tvarohovú tortu. Všetko šlo ako po masle, no špinavého riadu bolo ako v závodnej kuchyni. „Jaká si šikovná, cica moja“ povedala som si.

A vtedy to prišlo. Keď som niesla tortu do chladničky, neviem, ako som tú formu chytila, ale spodok sa mi vyklopil a skoro celý spadol na zem. Prvú nadávku museli susedia počuť aj na deviatom poschodí, tú druhú až na námestí.

Kým som hrešila, všetko upratovala a zachraňovala z torty, čo sa dalo, pripiekla sa mi tá kyslá kapusta! To už som predychávala a chytala sa za bruško, aby to ten malý nepočul:-). Keď som kapustu dávala do poriadku, aby bola ako-tak požívateľná, manžel si zo mňa uťahoval: „Čo by si mohla dnes ešte pripiecť, drahá?“, provokoval. Len som mávla rukou. A to ešte nebol koniec…

Keď som o pár minút išla zlievať uvarené halušky, tak som si nohu obarila vriacou vodou. A to už mi bolo skoro do plaču.

Áno, dobre čítate, aj takto sa dá variť. Manžel mi potom nakázal sadnúť si a nehýbať sa, kým neprišla návšteva, aby som si ešte voľajako neublížila. Bryndzáky sa nakoniec vydarili, torta z misiek chutila a aj halušky s kyslou kapustou mali úspech. Koniec dobrý, všetko dobré. Dnes sa na tom už iba zabávam. Očividne nie vždy nám je vesmír naklonený.

Rastieme ako z vody

Dnes sme boli v spomínanej poradni. Už som sa tešila, že uvidím „tú potvorku“, čo ma tak poriadne tlačí do rebier a nedá mi dýchať. Základné vyšetrenia boli negatívne, tlak ako športovkyňa, členky ukážkové. Váha oznámila plus ďalší jeden a pol kilogramu. Všetko v norme. Pani doktorka je so mnou nad mieru spokojná. Malinký sa pri ultrazvuku stále vrtel.

Najviac ma prekvapila jeho hmotnosť, za posledný mesiac pribral asi 700 gramov. To bruško je už teda poriadna ťarcha! Pri vyšetrení som si dokonca musela ľahnúť čiastočne na bok, aby pani doktorka mohla nasnímať prietok krvi v pupočníkovej šnúre, či je bábätko dobre zásobované kyslíkom a živinami. Bola to trochu nepríjemná poloha, ale chvíľku sa to dalo vydržať.

Keď si celého malého človeka pomerala, ukázala jeho tváričku v 4D. Také bucľaté líčka som, tuším, ešte ani nevidela. Našpúlil tú malú pusu, no na spapanie. Ja som v 28. týždni + 6 dní a bábätko 30. týždeň + 5 dní. Napreduje si po svojom, je väčšie, ale podľa pani doktorky stále v norme. Veď popozerajte fotky a bližší opis celej poradne nižšie. O dva týždne ma čaká poradňa opäť a už teraz som zvedavá, čím ma opäť prekvapí.

O týždeň „dočítania“!

Vaša Gabika

Za dverami ambulancie…

Včerajší deň bol akýsi spomalený. Bolo neuveriteľne teplo a dusno, a kým sme dorazili do ordinácie pani doktorky Radmily Sládičekovej, Gabika počas cesty priam zošrotovala kúsok pizze. Pre takéto počasie nám veru ani do reči nebolo. Ledva sme sa doťapkali na miesto činu… našej tehuľke sa už horšie chodilo, ba aj dýchalo…

V ambulancii nás opäť v plnom pracovnom nasadení očakávala pani doktorka. Vôbec na nej nebolo znať, že vonku je nedýchateľne a priam všetko horí… Bodaj by nie, keď sme pracovali v klimatizovanej miestnosti!:-)

Po krátkych bežných zápisoch údajov do tehotenskej knižky sa pristúpilo k vyšetreniu. Museli sme konštatovať, že naša tehuľka má naozaj krásne bruško, bez akýchkoľvek „tehotenských príznakov“. Žiadne strie ani žilky, ba dokonca sa jej nevytvorila ani čiara uprostred bruška.

Komentár MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH

„Bábätko by malo byť v 28. týždni + 6 dní, svojou veľkosťou však zodpovedá 30. týždňu a 5 dňom, čiže je trošičku väčšie, viac ako týždeň, a váži 1 638 g.

Gabika sa nachádza v 29. týždni tehotenstva, bábätko je dostatočne veľké. Práve meriam prietok krvi pupočníkom – meria sa v 30. týždni a musí zodpovedať určitým parametrom. Vyšetrenie ukázalo, že tým aj zodpovedá, ako je zobrazené na počítači. Srdiečko bije rýchlosťou 132 za minútu.“

Pani doktorka v priebehu vyšetrenia pre nás urobila ešte zopár záberov. A keďže je bábätko už dosť veľké, 4D snímky boli pri tomto vyšetrení posledné. Pre lepšie rozpoznanie a rozlíšenie vám však ponúkame fotografie z 2D ultrazvuku, na ktorých sa nám dieťatko ukazuje v celej svojej kráse.

Doktorka svoju prehliadku uzatvára slovami:

„Gabika je anemická, čo vieme z minulého vyšetrenia krvi. Je to ľahká tehotenská anémia, ale to je v gravidite bežné, dostane železo a bude v poriadku… Mamičkino tehotenstvo je inak bez komplikácií, bábätko rastie.

Do poradne príde už o 2 týždne, budeme brať kontrolný krvný obraz, posledné Rh protilátky, screeningový test na streptococcus agalactiae a už budeme mamičku pripravovať na to, že ju odošleme do pôrodnice.“

Ďakujeme našej odbornej spolupracovníčke, MUDr. Radmile Sládičekovej, MPH, za poskytnutie svojej ambulancie a využitie unikátnych prístrojov pri tomto projekte.

Milí čitatelia, ďalšie fotografovanie Gabikinho bruška pripadlo práve na tento týždeň. Tešte sa spolu s nami, pretože už čoskoro uvidíte, ako nám zase pekne narástlo! Zatiaľ si ho môžete aj s ostatnými snímkami pozrieť tu.

A ako vyzerá bábätko v Gabikinom brušku v 29. týždni tehotenstva?

Komentár k obrázku nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist