Tehuľka LIVE! – Potvrdené, hlavička je dolu… 36. týždeň

Tak a je to tu. Som už iba mesiac pred očakávaným termínom pôrodu. Ubehlo to ako voda. Myslím, že už som aj pripravená ísť do pôrodnice. Teda psychicky. Nech to stihneme ešte v takom peknom počasí. Ešte stále som si však nenachystala tašku. Ja viem, už by som mala, ale už som aspoň našla odsávačku mlieka a cumlíky:-). Poupratovala som pri tom špajzu a cez víkend pootváram škatule a vyberiem pár minivecičiek. Nakúpime jednorazové plienky a všetky tie ostatné veci, čo nám odporúčajú zobrať si do pôrodnice pre bábo aj pre mamičku. Priznám sa, musela som si „vyguglovať“, čo so sebou, lebo už som pozabúdala, že si mám aj bavlnené ponožky zobrať:-).

Veľa toho nenaspím

Nikto asi neočakávate, že napíšem, ako mi je skvele z fyzickej stránky. Priznám sa, je to čím ďalej tým horšie, najmä v noci. Netlačí ma bruško, ani ma nebolia kríže, ale tŕpne mi ľavá ruka. Necítim si prsty a neuveriteľne ma na nej bolia kĺby. Od ramenného až po zápästný. A na toto sa budím a potom neviem zaspať. Prestane to, iba keď sedím. Do pár sekúnd je po bolesti. A tak som si aj dnes v noci zobrala vankúš pod pazuchu a odpochodovala do obývačky, kde som si sadla, vyložila nohy a aspoň na tri hodinky zaspala. Viem, že sa to neodporúča, ale pár hodín si predsa musím pospať.

Ani po vonku už toho veľa nenabehám

Mierne opuchnuté členky predsa len robia svoje. Začínam cítiť bolesť aj v lýtkach, napätie spojené v opuchom. Pomaličky sa mi začínajú vybavovať posledné týždne prvého tehotenstva. Aj keď musím uznať, že som omnoho viac pohyblivejšia:-). Veď sa aj cez deň nabehám. Dve hodiny doobeda a minimálne jedna hodina poobede. Popritom ešte tie „špeciálne“ cviky doma.

Občas Adamka treba zobrať na ruky, zohnúť sa po zapadnutú hračku pod nábytok, sedieť na koberci a komentovať, „ako jazdí vláčik“. Toto všetko ma vyčerpáva, ale zároveň robí šťastnou. Kým ešte vládzem, neviem mu povedať nie. A bábätku sa darí.

Hematológia

Kým som sa vybrala do poslednej poradne, odskočila som si na hematológiu (skoro to znie ako na kávičku k susede, ale verte mi, od toho to má riadne ďaleko). Výsledky mám v poriadku, aj železo, aj všetky ostatné veci, ktorým sa nerozumiem:-). Musím si však pichať Fraxiparin na riedenie krvi, jedenkrát denne. Mám už „slušné podliatiny“ na nohe, ale je to takmer bezbolestné. Ak stihnem, tak do pôrodu pôjdem ešte na jednu kontrolu.

Bábätko je dolu hlavičkou

V pondelok sme si u pani doktorky v čakárni vysedeli riadnu jamu. Mala veľký nápor pacientok, a trvalo asi dve hodiny, kým sme sa dostali na rad. Ešteže sa nikam neponáhľame. Malý sa v brušku predvádzal celý čas, vystrkoval nožičky a stále sa vrtel. V ambulancii som si konečne dala vypísať aj „materskú“, nadiktovala som moje miery a šli sme pozerať malého.

Hovorím mu malý, no on je to pritom už riadny chlap. 3105 g – to už by bola pekná pôrodná hmotnosť, nie? A to máme pred sebou ešte mesiac. Pani doktorka mi potvrdila, že sa bábätko otočilo dolu hlavičkou. Mala som radosť. Trošku pani doktorku potrápil, keď sa snažila namerať prietoky.

Neustále bol v pohybe. Nakoniec sa podarilo urobiť aj nádherné zábery tváričky, z čoho sa nesmierne teším.
So slovami: „Gabika, držím Vám palce a určite mi po pôrode zatelefonujte“, sme sa na pár mesiacov rozlúčili. Veď už v polovici novembra ju pôjdeme pozrieť všetci štyria.

O týždeň „dočítania!“

Vaša Gabika

Za dverami ambulancie

Naša anabáza Gabikiným tehotenstvom sa pomaly končí, veď už je to naozaj len „za pár“, kým sa to malé narodí. Pondelňajšia návšteva ambulancie MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH, bola napriek nekonečnému čakaniu pred dverami rýchla a zohratá. Pani doktorka sa hneď pustila do práce a po skontrolovaní celkového stavu našej mamičky sa jej podarilo ešte urobiť exkluzívnu a nesmierne krásnu fotografiu našej malej hviezdy. Ponúkame vám ju v 4D:

Komentár dr. Sládičekovej

Gabika je v 36. týždni tehotenstva, tlak má stále dobrý, mierne jej opúchajú nohy okolo členkov, ale v tomto štádiu gravidity je to normálne, krčok je ešte stále zatvorený. Bábätko je trošku väčšie, zodpovedá 39. týždňu tehotenstva, hoci sme len v 36. tt, váži 3105 g. Prietoky pupočníkov sú dobré, čiže krvičkou je zásobené dostatočne.

Gabika je dnes u mňa poslednýkrát, prechádza do prenatálnej ambulancie na Kramároch, kde bude rodiť. Keďže má trombofíliu, na prevenciu zvýšenej zrážanlivosti bude užívať až do konca šestonedelia Fraxiparin a bude si ho pichať sama. Inak je úplne v poriadku. Na kontrolu po pôrode príde až po šestonedelí.

Gabiku v predchádzajúcich štádiách tehotenstva si môžete pozrieť napríklad tu alebo tu, drobček v 36. týždni tehotenstva vyzerá takto:

Komentár k obrázku nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist