Tehuľka LIVE! – V znamení veľkej poradne. 21. týždeň

Milé mamičky, nemamičky, čakateľky, snažilky alebo oteckovia, dnešný príspevok bude venovaný samozrejme „červíkovi“ vo mne a poradni, ktorej som sa už nevedela dočkať. A už je to tu, 21. týždeň, začíname šiesty mesiac!

Minulý týždeň bol jeden z tých úplne bežných. Veď to poznáte. Ráno vstanem, chystám raňajky pre mojich chlapcov, trocha sa pohráme a ideme von. Von, to znamená, že utekám hore kopcom, dolu kopcom a komentujem značky všetkých áut, ktoré míňame.

Naháňam loptu, vysýpam piesok z topánok a asi tri minúty celá šťastná sedím na lavičke, že oddychujem, zatiaľ čo dieťa sedí na zemi a študuje mravčeky. Potom sa ide domov, ešte niečo rýchlo zajeme a malý už ide spinkať. Konečne oddych… Uvarím obed, naplním práčku, chvíľku posurfujem na nete a zase všetko plynie tak, skoro ako doobeda. Zdá sa, že všetky dni sú úplne rovnaké, a predsa je niečo iné…

Bábätko vo mne opäť narástlo a dáva o sebe vedieť, ako to len ide. Už to nie sú tie minulotýždňové rybičky. Šťuch sem a šťuch tam. Len čo sa trochu najem a sadnem si, začína sa to malé-velké predstavenie. Ručičkami a nožičkami rozhadzuje, veselo sa vo mne točí a vrtí, až mi brucho „tancuje“. Začínam mať pociť, že sa tam krúti ako ventilátor. Toto je ten zázrak.

Hladkám si bruško a prihováram sa mu. Po minútke je zase na chvíľu tíško a oddychuje. Skoro ako ja:-). Môj syn také aktívne bábätko nebol, je to pre mňa niečo nové. Preto som taká zvedavá a teším sa, až ho uvidím cez ultrazvuk.

Dnes sme do poradne opäť dorazili v plnej zostave: manžel, syn, baby-web a, samozrejme, ja. S pokojom Angličana debatujem s pani doktorkou, ako mi je fajn, mám pekný tlak, žiadne opuchy a úsmev na tvári. Dnes je „veľká poradňa“. Bábätko celé zmeriame a skontrolujeme od hlavičky po pätičky.

Musím vidieť všetko, aby som bola spokojná, porátam aj pršteky na ruke. Ideme na to. Pozeráme na monitor a to malé stvorenie sa hmýri raz doprava, raz doľava, až má pani doktorka problém pomerať ho:-). Má prax, ide jej to výborne a ani ju to nerozhodilo. Keď skontrolovala hlavičku, prosím ju, či by sa nepozrela na pohlavie môjho drobčeka. Nevydržím už čakať ďalšie minúty, veď pre ňu to je len chvíľka a potom môžeme pokračovať ďalej. Má so mnou trpezlivosť:-).

Na 4D ultrazvuku sme nachvíľu zahliadli tváričku, je rozkošná:-). Sami uvidíte v obrázkoch. Koľko vážime a ako nám všetko pekne narástlo, nájdete v komentári od pani doktorky nižšie.

Tak už je to nad slnko jasné! Bude to chlapček! Máme veľkú radosť, s manželom sme to tušili a presne aj o tom sa nám obom snívalo. Synček Adamko dostane bračeka. Ešte tomu veľmi nerozumie, ale raduje sa s nami. Ostatné vyšetrenie ukazuje, že všetko je v absolútnom poriadku a mne padá kameň zo srdca. Čakáme krásneho zdravého synčeka.

Po ceste domov už nadšene obvolávame najbližšiu rodinu, každý nám gratuluje. Ešte jeden rýchly nákup a hurá na dovolenku. Dúfam, že nám vyjde počasie a všetci štyria si oddýchneme.

O týždeň „dočítania“!

Vaša Gabika

Veľká poradňa alebo za dverami ambulancie

V minulých častiach nášho tehotenského seriálu sme vás informovali o tom, že v 21. týždni sa uskutoční ďalšia prehliadka, ultrazvukový screening. Návšteva ambulancie doktorky Radmily Sládičekovej bola veľmi príjemná, pokojná, a keďže sme u nej boli už druhýkrát, išlo všetko ako po masle.

Pani doktorka nás napriek celodennému pracovnému zhonu bez stopy únavy privítala vysmiata a veselá, s mamičkou, s ktorou má výborný vzťah, si ako vždy požartovali a, samozrejme, nechýbala ani pochvala na adresu našej tehuľky Gabiky, ako naozaj dobre vyzerá.

A potom sme sa už sústredili na konkrétne vyšetrenie. Mamička si spokojne ľahla na pohodlné ležadlo a nechala sa unášať svojím malým zázrakom.

Prinášame vám autentické pocity z ultrazvukového screeningu našej tehuľky okomentované odborným výkladom MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH

Na bruško našej tehuľky prikladá sondu a začína:

Doktorka: Pozrite sa, aké je krásne… ale veľmi sa vrtí

Gabika: Áno, je krásne, ručičku si dáva tak akoby – nefoťte ma, nefoťte ma:-)…

Doktorka: No, ale zase sa nám otočilo chrbátitom…..

Gabika: Zase?

Doktorka: A už je z inej strany ten človiečik… Má nádhernú pravú ruku, aha, obidve ruky má takto…

Gabika: Pamätám si, že Adamko nám na jednom ultrazvuku mával ručičkou:-)

Doktorka: … tu sú nohy, kosti predkolenia, tu je jedno predkolenie, tu druhé…

Pozrieme sa mu do hlavičky… zmeriame biparietálny priemer – vzdialenosť temenných kostí, obvod hlavičky, pozeráme chorioideálne plexy, ktoré sú bez cysty, je to veľmi dobré…

Toto je vzdialenosť dvoch očníc, vidíme, že máme dve oči, to sú ony… medzi ne sa musí zmestiť ešte jedno pomyselné, a vtedy je vzdialenosť správna

Tu je chrbtica, šijová oblasť, tuto je šijový fald…

Gabika: – … zisťuje sa tým, či by to bola známka chromozomálnej poruchy?

Doktorka: Nie, to je šijové prejasnenie, to sme pozerali v prvom trimestri, toto je iné

Maličké sa však stále počas našej prehliadky veľmi hýbe, pani doktorka musí meniť polohu sondy… ale vo svojom výklade pokračuje:

Chorioideálne plexy tvoria krásneho motýľa, toto sú komory, sú primerané, ešte nájdeme cisternu magnu – nachádza sa v hlave, tadiaľ odteká mozgovovomiešny mok do chrbtičného kanála

Ľavá ručička aj s prstami, obidve kosti predlaktia, ešte nájdem pravú, keď sa otočí

Ideme na hrudníček: nádherné 4 komory srdca… ľavá, pravá komora, ľavá, pravá predsieň…a takto vyzerá tlkot jeho srdiečka:

Doktorka: Cítim, ako sa stále vrtí…

Gabika: Asi sa mu nepáči… tam, kde máte sondu, tam ma kope..:-)

Doktorka: /smiech/ áno, nebude nás poslúchať… teraz prechádzame k jednému výtokovému traktu, a pravý je tu, pľúcnica, žalúdočná bublinka, oblička, druhá oblička.

Zmeriame si obvod bruška – je v poriadku.

Pekne vidíme jeden lakeť, druhý lakeť a pozeráme sa na močový mechúr – ale nie je naplnený, to je táto škvrnka, prázdny nemá byť, aby sme ho mohli ultrazvukom zachytiť, bábätko sa musí napiť plodovej vody – to prebehne detskými obličkami.

Tu je jedna noha, druhá, stehno, predkolenie.

Krásna chrbtica, kožný kryt nad chrbticou je nepoškodený.

Toto je aorta…. a tu sa už začína mechúr napĺňať, vidíme krásny oblúk bránice.

Vrátime sa ešte k hlavičke: v zadnej jame lebečnej má mozoček, čiže vidíme, že zadná jama lebečná sa vyvíja správne, a tu je cisterna magna – to je otvor, ktorým vyteká mozgovomiešny mok

Máme obe nohy, obe predkolenia, ručičky, bránicu, močový mechúr sa nám stále napĺňa, chrbtica…no… ale fešák sa nám zas otočil chrbtom, tváričku má zaborenú do placenty, leží ako malá myška:-)

Záver:

Tehotenstvo prebieha v úplnom poriadku, množstvo plodovej vody je v norme, placenta sa nachádza vzadu. Bábätko váži 429 g a má vyvinuté všetky orgány, ktorých vývoj zodpovedá 21. týždňu gravidity.

Zázrak života v celej svojej nádhere… Pozrite si video – tu

Čo čaká Gabiku na nasledujúcej návšteve

– záťažový orálny glukózotolerančný test

Ďakujeme našej odbornej spolupracovníčke, MUDr. Radmile Sládičekovej, MPH za poskytnutie svojej ambulancie a využitie unikátnych prístrojov pri tomto projekte.

Minulý mesiac malo Gabikino bruško obvod 93 cm. V 21. týždni tehotenstva jej narástlo… však sa na to pozrite!:-)

… o 5 cm!:-)

A čo všetko už má drobček v jej v brušku?

Komentár k obrázku nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist