Tehuľka LIVE! – Ako chutí život… 26. týždeň

Máme tu 26. týždeň tehotenstva a ja hlásim nasledujúce: plus sedem kilogramov, všetky dôležité vyšetrenia za sebou a šťastný výraz na tvári, lebo som si kúpila fajn letné gate a všetko som to zvládla bez väčších ťažkostí. Tento týždeň som absolvovala glukózovo tolerančný test, odobrali mi asi liter krvi:-), malému sme konečne napustili na balkóne bazénik a zomrel kráľ popu Michael Jackson. Ale pekne po poriadku.

Musím vypiť „sladkú šťavu“

Dnes ráno som dorazila do poradne a už som presne vedela, čo ma čaká. Ešte teraz, keď vám o tom píšem, sa mi dvíha žalúdok. Ráno som vstávala skoro, musela som byť nalačno, nemohla som si dať ani moju obľúbenú rannú kávu. Vyzdvihla som si glukózu v lekárni, pred sestričkou „hodila“ do seba a tá mi „za odmenu“ odobrala asi 6 ampuliek krvi. A potom nasledovali tie nekonečné dve hodiny sedenia a čakania. A znova odber krvi.

Nemohla som sa dočkať, kedy odtiaľ odídem a dám si niečo slané na zmenenie chuti. Keď som pred jedenástou prišla domov, ešte stále som to sladké cítila v žalúdku a bola som aj riadne unavená. Teraz myslím iba na to, aby bol výsledok v norme. A už žiadne ďalšie testy. Len pozeranie bábätka v brušku… To ma robí šťastnou.

Detičky – tým je hej

Malinký nám každý večer robí vlastný program. Neuveriteľné mexické vlny na mojom brušku trvajú aj niekoľko minút. Najviac si to užíva manžel, veď už ho pekne cíti sám, keď mi naň položí ruku. Ten malý človek ako keby to cítil, že je to tatinko. V tom momente sa na chvíľu upokojí, prestane sa hmýriť. A mne to príde ako úžasný zázrak.

Juniorovi sme tento týždeň konečne napustili bazénik na balkóne. Nafúkali sme ho už pred vyše týždňom, ale to škaredé počasie nie a nie sa umúdriť. Tak sme ho zatiaľ aspoň chodili obdivovať. Včera som mu nanosila hrnce teplej vody a to šťastie v očkách, keď sa mohol počľapkať, bolo na nezaplatenie. Hral sa s pohárikmi, vrtuľkami a lopatkami a hodinu mal o zábavu postarané. Sadla som si k nemu na okraj, nohy namočila do bazéna, listovala v časopise a oddychovala. Krásne popoludnie za nami.

Aktuálne…

Pred pár dňami zomrel kráľ popu Michael Jackson. Celý svet táto správa šokovala a so mnou, napriek tomu, že som ho mala rada, to nič neurobilo. Samozrejme, že mi je ľúto jeho smrti, na jeho život mám vlastný názor, ale viac som sa tým v myšlienkach nezaoberala.

Spomínam to preto, lebo keď túto jar zomrela herečka Natasha Richardson, manželka herca Liama Neesona, prežívala som to. Asi preto, že to bola matka dvoch malých detí. Asi preto, že som sama o mamu prišla pre niekoľkými rokmi. Asi preto, že som tehotná a hormóny robia svoje. Tak som si vtedy párkrát poplakala a bolo mi dobre. Nie každá smrť známej osobnosti nás zasiahne a ak áno, niektoré viac a niektoré menej. Každý sa s tým vyrovnávame po svojom, ale je to jednoznačne súčasť nášho života. Aj toho môjho tehuľkovského.

O týždeň „dočítania“!

Vaša Gabika

Za dverami ambulancie

Minulý týždeň sme sa zúčastnili na bežnej tehotenskej prehliadke, na ktorej sme boli svedkami vyšetrenia malého ultrazvuku. V tomto období nás ešte čakal záťažový orálny glukózotolerančný test, krvné testy na krvný obraz a toxoplazmózu a testy na Rh protilátky.

Tieto testy sa, samozrejme, realizujú ráno, tak sme sa do ordinácie doktorky MUDr. Radmily Sládičekovej, MPH, vybrali v skorších ranných hodinách. Odber krvi naša Gabika znášala veľmi statočne, tých niekoľko ampuliek sa naplnilo rýchlo. Čo bolo možno menej príjemné, a musí to absolvovať každá budúca mamička, je vypiť „tú odpornú sladkú vodu“.

Po kratučkej psychickej príprave sa nadýchla, prižmúrila oči… a šups do bruška! A aby nám bolo veselšie a Gabika naplno nemyslela na tú presladenú chuť, pani doktorka sa ako vždy s humorom vložila do situácie a vtipne okomentovala výkon našej tehuľky. „Chutilo, mamička, chutilo?“:-)

Výraz tváre našej tehuľky síce nevykazoval žiadny gurmánsky pôžitok, ale po jednej miniprestávke v pití môžeme skonštatovať, že to opäť zvládla na výbornú.

Po tomto teste treba čakať ešte dve hodiny v statickej polohe, aby sa po následnom odbere krvi ukázali hodnoty súvisiace s prítomnosťou či neprítomnosťou tehotenskej cukrovky.

Ošetrujúca lekárka MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, komentuje

Medzi 24. a 28. týždňom gravidity nastupuje diabetogénny efekt placenty, čo znamená, že tehotná žena môže prestať tolerovať glukózu. Mohol by sa vyvinúť tehotenský diabetes, čo by malo za následok zvýšenie hmotnosti plodu a následné komplikácie v gravidite. Preto sa takéto screeningové vyšetrenie realizuje práve v tomto období a pokiaľ by sa tehotenský diabetes objavil, žena je sledovaná diabetológom a samozrejme, ultrazvukom sa sleduje hmotnosť plodu, či je diabetes dobre kompenzovaný a či dieťa nadmerne nerastie.

Ďakujeme našej odbornej spolupracovníčke, MUDr. Radmile Sládičekovej, MPH, za poskytnutie svojej ambulancie a využitie unikátnych prístrojov pri tomto projekte.

A čo všetko už má drobček v jej v brušku?

Komentár k obrázku nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist