Tehuľka LIVE! alebo Ako sa „vyrába“ bábätko?

Ako sa „vyrába“ bábätko? Ako rastie v maminkinom brušku, čo všetko zmení v živote svojej mamy a koľko ťažkých chvíľ dokáže svojím najbližším pripraviť ešte, než sa narodí?
To všetko sme prežívali spolu s nastávajúcou mamičkou Gabikou:

Počas 22 týždňov sme vám prinášali každodenné radosti a starosti Gabiky, ktorá nám odkryla svoje súkromie, aby sme mohli sledovať jej tehotenstvo v „priamom prenose“. Naša fotografka Mgr. Zuzana Gavulová vám raz za mesiac počas trvania projektu prinášala fotografie Gabiky a jej rastúceho bruška. Taktiež ste mali možnosť nahliadnuť do medicínskeho sveta MUDr. Radmily Sládkovičovej, MHP, a Ľubomíra Turkota, PhD., ktorí pomocou 3D snímkov a videí odborne komentovali stav a vývoj bábätka počas celého tehotenstva.

Gabika má 31 rokov, býva v Bratislave a toto bolo je druhé tehotenstvo. Jej prvý syn, dvojročný Adam, prišiel na svet cisárskym rezom. Nebolo to však úplne jednoduché.

Som v tom!

Gabika s manželom vždy plánovali dve deti a v januári, ešte predtým než sa rozhodla navštíviť svoju lekárku pre potvrdenie gravidity, už tušila, že je tehotná, pretože jej milovaná ranná káva mala zrazu divnú chuť, priam jej až smrdela.

To bolo pre ňu znamenie, že je „v tom“. Ďalšie dva mesiace u Gabiky prebiehali ako podľa učebnice. Najviac ju potrápili obedné a večerné nevoľnosti. Štvrtý mesiac sa niesol v znamení emocionálneho prežívania každej maličkosti.

Čo to bude?

V 17. týždni sme spolu s Gabikou navštívili poradňu. Ošetrujúca lekárka vysvetlila: „Nachádzame sa v 16. týždni + 6 dní, bábätko váži 183 g. Naša druhorodička prežíva bezproblémovú graviditu bábätko sa vyvíja tak, ako treba, veľkosťou zodpovedá dĺžke gravidity.“

I napriek tomu, že celá rodina bola zvedavá, čo to bude, Gabika sa rozhodla, že to zatiaľ nebude riešiť.

Všetky plavky sú malé

Ďalšie týždne plynuli pokojne. Gabika sa s rodinou chystala na dovolenku, avšak s hrôzou zistila, že sú jej všetky plavky malé, a preto sa vybrala na nákupy, ktoré nakoniec skončili úspešne. V 20. týždni Gabika po prvýkrát ucítila pohyb svojho bábätka a s nadšením nám svoje pocity.

popísala: „Určite kývalo ručičkami a nožičkami, taký to bol pohyb. Jemný, ako keď plávajú rybičky v akváriu, ale presný. Bolo to úžasné, trvalo to asi minútku a bol to taký malý zázrak.“

Bude to chlapček!

V 21. týždni sa uskutočnila ďalšia prehliadka, tzv. ultrazvukový screening, kde sa celé bábätko dôkladne zkontrolovalo. I napriek tomu, že bolo počas celého vyšetrenia veľmi „živé“, pani doktorke sa podarilo urobiť všetky merania a testy.

Na záver to zhrnula slovami: „Bábätko váži 429 g a má vyvinuté všetky orgány, ktorých vývoj zodpovedá 21. týždňu gravidity.“ Gabika bola spokojná, že všetko prebieha ako má, a k tomu všetkému sa dozvedela, že to bude chlapček.

Výber kočíku

Gabika v priebehu následujúcich týždňov zistila, ako sa tehotným mamičkám cestuje MHD alebo nakupuje vo veľkých nákupných centrách a nie je to hračka. Takisto výber kočíku nebola ľahká záležitosť. Avšak po skúsenosti nakupovania kočíku pre Adama, nakoniec ich kúpili štyri, nie je rozhodovanie pre Gabiku a jej manžela až tak zložité. Spojili hlavy dokopy a snáď vybrali ten správny. Aj ich byt sa pomaly začal pripravovať na nový prírastok. Malý Adamko sa pomaly presťahoval do vlastnej izby a Gabika začala nakupovať teplú výbavičku pre svoje bábätko.

Malý bucko

Začiatkom siedmeho mesiaca Gabika s celou svojou rodinou zase navštívila poradňu MUDr. Radmily Sládkovičovej, MPH. Všetky výsledky boli negatívne a dieťatko je v poriadku. „Ani sa mi nechce veriť, že už váži necelé kilo! Za posledný čas narástol raz toľko. Líčka má pekne bucľaté a celkovo je asi o týždeň väčší ako ten, v ktorom sa nachádzam. Taký malý bucko. V brušku už nemá toľko miesta, ani sa nám už na monitor celý nezmestil,“ šťastne popisovala Gabika.

Pre úplnosť všetkých výsledkov musela Gabika absolvovať ešte záťažový orálny glukózotolerančný test, krvné testy na krvný obraz a toxoplazmózu a testy na Rh protilátky, pretože otec je Rh pozitívny a mama Rh negatívna. Všetky testy našťastie dopadli dobre a Gabika si ďalej mohla užívať život nastávajúcej mamičky.

Nohu už ani nemeriam

S manželom kúpili autosedačku pre ich drobčeka, aby ich aj on mohol sprevádzať na víkendových výletoch. Ako týždne bežali, tak sa pomaly o slovo prihlásilo aj leto a Gabike začali opúchať nohy, z čoho vôbec nebola nadšená.

Po prvom tehotenstve Gabika zistila, že sa jej zväčšila noha a musela nedobrovoľne vymeniť všetky topánky. Myšlienka na ďalšie zväčšenie nohy ju privádzala do zúfalstva, ale rozhodla sa to brať s nadhľadom: „Takže už si radšej ani nohu nemeriam a na leto si kúpim nejaké o číslo väčšie našuchovačky. Zatiaľ nie kvôli dĺžke nohy, ale kvôli opuchom.“

Malý zázrak

Leto bolo v plnom prúde a Gabiku trápili „iba“ opuchnuté nohy a nepríjemné dusno. V 29. týždni sme sa zase aj s Gabikou vybrali celé natešené do poradne, že uvidíme ten malý zázrak. Bolo radosť sledovať Gabiku, ako sa nevie vynadívať na bacuľaté tváričky svojho malého chrústika.

Takto popísala svoje pocity: „Našpúlil tú malú pusu, no na spapanie.“ Pani doktorka skonštatovala, že všetky výsledky sú v norme, i napriek tomu, že bábätko rastie trochu rýchlejšie. Bábätko by malo byť v 28. týždni + 6 dní, svojou veľkosťou však zodpovedalo 30. týždňu a 5 dňom, čiže bolo trošičku väčšie, viac ako týždeň, a vážilo 1 638 g.

Cítim sa ako to vajce

Gabika začala pomaly pociťovať ťarchu svojho drobčeka a s humorom to okomentovala: „Máme tu tridsiaty týždeň a ja sa cítim ako to vajce. Len puknúť a puknúť. Keď sa mi ešte minulý týždeň zdalo, že bruško nepodrástlo, teraz si pripadám, ako keby som prehltla futbalovú loptu.“ I napriek tomu sa však Gabika nevzdala spoločenského života.

S celou rodinou sa vybrala na výlet na biofarmu, z čoho bol malý Adamko úplne nadšený, a rozhodla sa pre nákup nejakých schopných šiat, pretože o dva týždne mali ísť na svadbu. Pri tejto skúsenosti si uvedomila, že je šťastná, že nežije v časoch starých mám, ktoré sa riadili heslom: „Musím pôsobiť odpudivo a neforemne, lebo som tehotná.“

Počiatočný rozruch

Týždne plynuli ako voda a v 34. týždni sme Gabiku zase sprevádzali do poradne. O počiatočný rozruch sa postaral papier z hematológie (Gabika trpí trombofíliou), na ktorý si Gabika spomenula až teraz. Pani doktorka ju mierne pokarhala, že to doniesla až tak neskoro, pretože to mohlo spôsobiť komplikácie.

Našťastie bolo však všetko v poriadku. Bábätko vážilo vyše 2,5 kg a jeho váha zodpovedala 36. týždňu, z čoho lekárka usúdila, že to bude riadny „macko“. Z hľadiska vedenia pôrodu sa Gabika dozvedela aj nepriaznivú vec.

„Dieťatko je uložené koncom panvovým. Je to chlapček, maminkin predchádzajúci pôrod bol takisto vedený cisárskym rezom, takže určite sa bude zvažovať, že aj tento pôrod sa vykoná takýmto spôsobom,“ popisuje pani doktorka.

Bábätko sa samo otočilo

Po návrate z dovolenky v Luhačoviciach Gabika vo svojom brušku pocítila nové pohyby, ktoré takto popísala: „Tie malé nožičky a ručičky sa dali do neobvyklého pohybu, ako keby utekali (neviem to inak opísať). Nebolo to bolestivé a ani to netrvalo dlho…

Po brušku sa mi presunul velikánsky bubon. Z jednej strany na druhú. Nie som síce expert, ale podľa mňa sa bábätko otočilo dolu hlavičkou. Tam, kde sa predtým vždy tlačila hlavička, ostalo mäkké miesto. Zrazu sa zmenili aj pohyby, ktoré som predtým cítila. Teraz sú výraznejšie najmä v hornej časti.“

Posledná návšteva v poradni (v 36. týždni tehotenstva) jej pocity potvrdila, že sa bábätko naozaj samo otočilo. Z malého sa stal riadny valibuk, vážil 3105g, a to mala Gabika ešte mesiac do termínu.

Cieľová rovinka

Pomaly sa Gabika blížila do cieľovej rovinky. Nachystala si všetky veci potrebné do pôrodnice a taktiež sa bola predstaviť svojmu pôrodníkovi MUDr. Ľubomírovi Turkotovi, PhD. S pribúdajúcimi dňami sa jej ťažšie chodilo a už si ani nemala čo obliecť, preto si začala tajne požičiavať manželove veci.

Už sa to blíži

Po porade s pôrodníkom vyšlo najavo, že Gabika bude rodiť skôr a cisárskym rezom, keďže jej chrobáčik je veľký (3890g) a už predtým rodila cisárskym rezom. MUDr. Turkota, PhD. nechcel ponechať nič náhode a presne jej stanovil deň nástupu do nemocnice a pôrodu.

Gabika sa nad tou celou situáciou zamýšľala: „Je to taký zvláštny pocit, keď viete dopredu, kedy sa „to“ stane. Na jednej strane nemáte stres, či vám odtečie plodová voda niekde pri pokladnici v hypermarkete, alebo, nedajbože, na drahé matrace, na ktorých spávate. Na druhej strane pociťujete tenziu, že už sa to blíži, najmä v posledných minútach.“

Simon sa narodil

Deň D prišiel v utorok 29.9.2009, kedy prišiel na svet Simon (miery: 3 790 g, 54 cm). Pôrod sa vykonal pod celkovou anestéziou a všetko prebehlo podľa očakávania.

Takto Gabika opísala svoje pocity zo svojej ratolesti: „Chvíľku trvalo, kým sme sa zosynchronizovali a zvykali si na seba. Mala som pocit, že sa na neho musím stále dívať a niekedy, že aj on na mňa. Počas celého týždňa sme si úspešne prešli všetkými vyšetreniami, či ja alebo bábätko. Pripomenula som si prebaľovanie malého človeka, kúpanie a nevedela sa nabažiť tej vône, akou voňajú len malinké bábätká.“

Po týždni Gabiku so Simonom prepustili domov a začala si užívať svoje dve krásne ratolesti.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist