Môj syn sa v noci pocikáva

VÁŠ PRÍBEH „Keď sme sa snažili medzi tretím a štvrtým rokom u nášho syna odstrániť plienky na noc, vznikol problém. Každé ráno bola postieľka celá mokrá,“ spomína MUDr. Renáta Adámová, mamička dnes osemročného „enuretika“, alebo dieťaťa, ktoré trpí enurézou, nočným pomočovaním.

„Najprv sme hľadali rôzne spôsoby, ako to zmeniť,“ pokračuje lekárka. „Synovi sme zmenili pitný režim, na noc sme mu nedávali sladké ani dráždivé jedlá a dokonca sme ho vždy o polnoci prebudili a odviedli na záchod. Nezmenilo sa ale vôbec nič. Skoro každé ráno bola postieľka opäť celá mokrá,“ dodáva MUDr. Adámová.

Tiež si prečítajte:

Vaše dieťa sa stále pocikáva? Nepodceňujte to!

Máte skúsenosti s touto chorobou? Napíšte do nášho fóra.

Nemôžeš za to

Bola to síce pre nás dosť veľká trauma, ale synovi sme vždy opakovali, že za to nemôže, že len malá oblasť v jeho mozgu potrebuje dozrieť. Nikdy sme sa na neho kvôli tomu nehnevali. Rovnako tak keď išiel k starým rodičom, museli byť všetci okolo neho na túto situáciu pripravení, aby dieťa nijak netraumatizovali žiadnymi výčitkami.

Áno, máme enuretika

„Potom som požiadala kolegu nefrológa o synovo vyšetrenie. S nasadením liekov sme však čakali do jeho piatich rokov.
Podávaním desmopresínu sa situácia výrazne vylepšila a syn sa pomočoval už len náhodne alebo pri nachladnutí. V súčasnej dobe už k pomočovaniu nedochádza.“

Neotáľajte

Rodičia by nemali návštevu lekára odkladať dlhšie ako do nástupu do prvej triedy. Enuretik potrebuje citlivý prístup, maximálne pochopenie a bezhraničnú trpezlivosť rodičov. To ale enurézu nevyrieši, len zmierni neblahé psychické následky.
Enuréza veľmi obmedzuje ďalšie aktivity detí. Reakcia vrstovníkov, posmech a neustále narážky tak môžu napríklad z táborového pobytu alebo viacdenného školského výletu učiniť ozajstné peklo.

„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rodičia malého enuretika to nemajú ľahké. Keby som sama nebola lekárka, hanbila by som sa o synovom probléme verejne hovoriť. Som matka troch skvelých detí vo veku 6, 8 a 19 rokov. Vďaka partnerovej pomoci zvládam starostlivosť o rodinu aj náročné zamestnanie. Pracujem v pôrodnici ako genetička, takže som si vedomá vplyvu rodinnej záťaže pri vzniku mnohých ochorení. Nočné pocikávanie je v našej rodine dedičné, z mojich detí tým trpel našťastie iba osemročný syn,“ dodáva mamička malého enuretika na záver.

Komentár ošetrujúceho nefrológa doc. MUDr. Jiřího Duška, Csc.:
Do ordinácie prišiel chlapec vo veku 5,5 roku kvôli častému nočnému pomočovaniu. Po základnom vyšetrení som začal liečbu zvýšeného objemu moču v priebehu noci. Účinok liečby bol bezprostredný, za mesiac sa pomočil bez budenia iba trikrát. Postupným zvýšením dávky na dvojnásobok sme dosiahli 100% suchých nocí.

Na Babywebe nájdete aj iné vaše príbehy:

Nemôžem byť s deťmi osamote ani minútu
Po pôrode už vôbec nechcem sex
Dievčatko v ružovej a chlapček v modrej?

22.4.2011 12:11| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist