14 zmien v našom tele po pôrode alebo Ako sa o seba starať v šestonedelí

Všetko už máme za sebou, doma novorodeniatko, ale zďaleka ešte nie sme vo svojej koži. Čo všetko sa s naším telom deje?

matka_drzici_novorozence-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Šestonedelie je popôrodné obdobie, ktoré sa začína pôrodom placenty a trvá približne šesť týždňov. Počas celého tohto obdobia dochádza v organizme ženy k hojeniu zranení vzniknutých počas pôrodu, jej telo sa dostáva funkčne aj anatomicky na predpôrodnú úroveň a zároveň sa rozvíjajú funkcie orgánov, ktoré sú mimo tehotenstva v stave pokoja.

1. HOJENIE PORÔDNÝCH PORANENÍ

K dobrému hojeniu nástrihu hrádze prispieva časté umývanie (sprchovanie) teplou vodou a mydlom (a vždy po použití toalety) a dostatočný prístup vzduchu.

Ak je oblasť šitia opuchnutá alebo sa koža čiastočne rozostupuje, pomáhajú navyše kúpele v dubovej kôre a tiež podávanie enzýmov, napríklad Wobenzymu. Tie obmedzujú vznik opuchov a urýchľujú ich vstrebávanie, zmierňujú bolesť a skracujú obdobie hojenia.

Enzýmy tiež znižujú výskyt pooperačných komplikácií. A čo je pre ženy dôležité – pomáhajú zaistiť tvorbu menšej jazvy. Pretrvávajúca výrazná bolestivosť signalizuje zhoršené hojenie či infekciu a je vhodné kontaktovať svojho gynekológa.

Šestonedieľka si má často vymieňať vložky a ihneď ich vyhadzovať. Očistky totiž obsahujú baktérie pochádzajúce z pošvy, ktoré by sa mohli preniesť na prsné bradavky, odkiaľ by infekcia mohla prejsť do mliečnej žľazy a vyvolať zápal.

Preto treba dodržiavať prísne hygienické zásady a po výmene vložky si umyť ruky mydlom. Jazvu po cisárskom reze je tiež vhodné často sprchovať teplou vodou s použitím mydla a nechať k nej dostatočný prístup vzduchu.

2. ZAVINOVANIE MATERNICE

Najväčšie zmeny nastávajú v maternici. Po pôrode siaha maternica svojím horným okrajom až k pupku a váži cca 1 000 gramov. Každým dňom sa jej veľkosť zmenšuje, približne o desať dní po pôrode zostúpi horný okraj maternice do panvy natoľko, že sa už nedá nahmatať v brušnej stene.

Hovoríme o tzv. zavinovaní maternice, ktoré sprevádzajú nepravidelné sťahy maternicového svalu, tzv. popôrodné sťahy. Prvorodičky ich zvyčajne ani nevnímajú, viacrodičky ich pociťujú intenzívnejšie. Zriedkakedy trvajú dlhšie než 3 dni. Koncom šestonedelia maternica váži zhruba ako pred tehotenstvom – okolo 70 gramov.

3. OČISTKY

Po pôrode raná plocha pre odlúčenie placenty vylučuje tkanivový sekrét – očistky. Typ očistkov sa mení v priebehu šestonedelia podľa prímesi. V prvých troch dňoch sú krvavé, neskôr hnedé, v druhom týždni žlté a od tretieho týždňa sivobiele.

4. PANVOVÉ DNO

Pošvové steny, ktoré sa počas pôrodu museli značne roztiahnuť, aby pošvou mohol prejsť plod, sa v šestonedelí opäť sťahujú a nadobúdajú pôvodnú pružnosť.

Svalstvo panvového dna sa v šestonedelí vracia do pôvodného stavu, návrat elasticity a pevnosti trvá niekoľko týždňov. Ide o svaly uložené v dolnej časti panvy, ktorých úlohou je udržiavať panvu v správnej polohe.

5. OCHABNUTÉ BRUŠNÉ SVALY

Nadmerné napätie brušnej steny počas tehotenstva spolu s genetickou predispozíciou spôsobuje rozostup priamych svalov brušných. Brušná stena býva po pôrode ochabnutá, priame brušné svaly sú rozostúpené.

Najlepším prostriedkom na ich rehabilitáciu je špeciálny telocvik, ktorý má pre šestonedieľku mimoriadny význam. Bolo preukázané, že zvýšená telesná aktivita po pôrode neovplyvňuje dojčenie a znižuje hladinu úzkosti.

6. ZNÍŽENIE HMOTNOSTI

Včasné vstávanie je prevenciou zápalu žíl, pľúcnych komplikácií, urýchľuje zavinovanie maternice a odtok očistkov i návrat správneho napätia svalov dolných končatín aj svalov brušnej steny.

Po pôrode sa znižuje hmotnosť. Okamžitá popôrodná strata sa pohybuje medzi 5 a 6 kg. Je dôsledkom pôrodu plodu, placenty, odtoku plodovej vody a straty krvi. Približne jedna štvrtina žien sa počas 6 popôrodných týždňov dostane na východiskovú hmotnosť pred otehotnením.

Dojčenie má na popôrodnú stratu hmotnosti relatívne malý vplyv. Hodnoty krvného tlaku by mali po pôrode zostať nezmenené. Asi u polovice šestonedieľok zostávajú mierne rozšírené žily na končatinách, na vonkajších rodidlách, okolo análneho otvoru a tiež v panve.

Čítajte tiež:

7. VYLUČOVANIE

Počas prvých dvoch popôrodných týždňov sa normalizuje črevná pohyblivosť. Bežný je sklon k zápche a nadúvaniu. V prvých dňoch po pôrode treba venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému vyprázdňovaniu močového mechúra. Naplnený mechúr by totiž mohol brániť odtoku očistkov z dutiny maternice.

Močiť treba najmenej štyrikrát denne. Počas prvých 4-5 popôrodných dní vymočí šestonedieľka až 3 litre za deň. Popôrodný pokles tlaku v bruchu a relaxácia brušných svalov znižuje tlak na močový mechúr, čím sa zvyšuje jeho kapacita.

Funkcie obličiek sa vracajú do predpôrodného stavu do 6 týždňov po pôrode. Po pôrode placenty dochádza k výrazným zmenám hladín hormónov, ku zníženiu estrogénu, progesterónu choriových gonadotropínov. Z mozgu prechádza do obehu prolaktín a oxytocín na podnet dráždených bradaviek pri dojčení.

Ústup tehotenských zmien je zrejmý aj na ďalších žľazách, štítnej žľaze a nadobličkách, ktorých produkcia klesá. K hormonálnej normalizácii dôjde u nedojčiacich žien do konca šestonedelia.

8. TELESNÁ TEPLOTA

Teplota, ktorá prvý deň po pôrode môže byť aj mierne zvýšená (do 37,5 °C), nemá v ďalších dňoch prekročiť hranicu 37,2 °C. Zvýšená teplota je citlivý príznak, ktorý včas upozorní na infekciu v šestonedelí. Výška maternicového dna (pri prázdnom močovom mechúre a konečníku) informuje o zavinovaní maternice.

Šestonedieľka býva v prvých dňoch po pôrode unavená, preto by mala využiť každú možnosť odpočinku a spánku aj počas dňa. Spánok je dôležitý pre načerpanie telesných síl aj pre duševný odpočinok. Popri radosti z dieťaťa mávajú šestonedieľky aj stavy neistoty a skľúčenosti, často bývajú plačlivé.

9. STRATA VLASOV

Rast vlasov sa v šestonedelí spomaľuje, novopečené mamičky často pozorujú ich stratu. Dočasne viac vlasov vypadáva, než dorastá. Ide však o prechodný jav, šestonedieľka môže byť bez obáva, rast vlasov sa jej počas niekoľkých mesiacov znormalizuje.

10. TVORBA MLIEKA

Na tele šestonedieľky nastávajú ešte zmeny iného druhu – je to príprava mliečnych žliaz na dojčenie. Pred začiatkom tehotenstva sú mliečne žľazy v pokoji. V priebehu tehotenstva vylučujú riedku tekutinu zvanú kolostrum. Po pôrode vymizne tlmivých vplyv placentárnych hormónov, vylučovanie kolostra pokračuje aj v prvých dňoch po pôrode.

Kolostrum sa potom stáva prvou stravou dojčaťa, prečistí jeho tráviace ústrojenstvo, zbaví črevá tmavozeleného obsahu, tzv. smolky, a pripraví dojča na prijímanie a trávenie materského mlieka.

Okolo tretieho dňa po pôrode sa prsníky zduria, kolostrum sa začne meniť na hustú belavú tekutinu – materské mlieko. Tvorba mlieka z veľkej časti závisí od starostlivosti, ktorú šestonedieľka venuje prsníkom a dojčeniu.

11. POHLAVNÝ STYK

Pohlavný styk je možný po zahojení pôrodných poranení a po ústupe krvácania, optimálne po šestonedelí. Začiatok pohlavného života je však úplne individuálny, rovnako ako praktizované sexuálne aktivity.

Na prevenciu vzniku infekcie je však nutné dodržiavať pravidlá sexuálnej hygieny. Relatívne veľký počet žien má nepríjemné pocity pri styku aj rok po pôrode. Tieto zmeny nie sú viazané iba na spontánny pôrod (hoci tu sú častejšie), ale môžu sa vyskytnúť aj u žien po cisárskom reze.

12. PREVENTÍVNA PREHLIADKA

Po skončení šestonedelia má žena navštíviť ženského lekára, aby skontroloval, či sa organizmus vrátil do pôvodného stavu. Lekár vyšetrí vnútorné rodidlá, skontroluje hojenie pôrodných poranení, vykoná onkologickú prevenciu.

Je to veľmi užitočná kontrola, pretože včasným rozpoznaním poruchy a vykonaním príslušných protiopatrení sa dá ľahko zabrániť vzniku neskorších komplikácií, napríklad výtoku z rodidiel, zápalu maternicových príveskov a podobne.

13. DĹŽKA HOSPITALIZÁCIE

V českých pôrodniciach je priemerná dĺžka hospitalizácie 3 až 4 dni a vo väčšine prípadov sa odvíja od stavu novorodenca, nie od stavu šestonedieľky. Podľa posledného odporučenia Českej neonatologickej spoločnosti je možné celkom zdravého novorodenca prepustiť z nemocničného ošetrenia po 72 hodinách.

V zahraničí býva hospitalizácia ešte kratšia, americká prvorodička strávi v pôrodnici 2 dni, po cisárskom reze 3-4 dni. Dĺžka hospitalizácie sa odvíja aj od vyspelosti systému ambulantnej starostlivosti a systému prípravy domácnosti na príchod čerstvej šestonedieľky s novorodencom.

Výhodou o niečo dlhšieho pobytu je dokonalý nácvik dojčenia a tiež pomoc šestonedieľke pri prípadných psychických problémoch.

14. PSYCHICKÉ ZMENY V ŠESTONEDELÍ

Typické predstavy o materstve sa sústreďujú na to, že materstvo je hlavným zdrojom ženskej sebarealizácie. Spoločenský mýtus nás presviedča, že materstvo vedie vždy k pocitom šťastia, a preto ženy bývajú popôrodnou zmenou nálady a psychickou labilitou zaskočené.

Po pôrode totiž dochádza k zmenám hladín estrogénov a progesterónu, keď je pokles hladín tohto hormónu spájaný s pocitom obáv a depresie. Svoju úlohu hrá aj imunitný systém. Stále sa ešte hovorí aj o príčinách sociologických a vznik depresie sa kladie do súvislosti s vyčerpaním, obavami o zvládnutie nových okolností, nových životných podmienok.

Popísaný bol častejší výskyt popôrodnej depresie v pokrvnom príbuzenstve postihnutých žien, preto sa predpokladá aj podiel genetických vplyvov. Neexistuje teda jedna konkrétna príčina, ktorú by sme mohli odsledovať.

Pri emočnom strese môže byť narušená aj tvorba a ejekcia mlieka. Je však známe, že rodičky, ktoré absolvovali psychoprofylaktickú prípravu, lepšie zvládajú stresové situácie, ochotnejšie spolupracujú s ošetrujúcim personálom, majú väčší pocit istoty a sebadôvery – sú informované o príčinách zmien nálad.

Rovnako je preukázané, že spoločné ošetrovanie matky a novorodenca v pôrodniciach, tzv. rooming-in, veľmi prispieva k lepšiemu priebehu raného šestonedelia. Dieťa je tým „magickým“ motorom, ktorý ženu núti starať sa oň.

 

 

 

24.11.2023 3:58| autor: Alena Měchurová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist