Apgar skóre alebo hodnotenie novorodenca po pôrode

To, v akej kondícii vidí dieťa matka alebo otec bezprostredne po pôrode, je výsledok súhry mnohých okolností. Navyše je pre každého novorodenca adaptácia na prostredie mimo maternice veľmi zložitý dej, a tak nemožno očakávať, že hneď po pôrode bude vyzerať bábätko ako z časopisu.

shutterstock_1008440716-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zdravotný stav novorodenca po pôrode závisí od jeho zrelosti, priebehu tehotenstva, funkcie placenty počas tehotenstva a stavu plodu v maternici bezprostredne pred pôrodom a pri prechode pôrodnými cestami.

V prvej, piatej a desiatej minúte hodnotí v pôrodnej sále stav novorodenca sestra alebo detský lekár. Na objektívne posúdenie slúži skóre podľa anestéziologičky Apgarovej, tzv. Apgar skóre. To je základné a prvé hodnotenie, ktoré dostáva každý novorodenec po narodení.

Hodnotia sa:

základné životné funkcie, počet úderov srdca, dýchanie, ale aj to, ako je celkovo komponovaný nervovo-svalový systém, teda napätie svalov, odpoveď na podráždenie a farba kože, ktorá odráža zásobenie tela kyslíkom (každý novorodenec má tesne po pôrode fialový nádych kože, ktorá postupne zružovie). Stav sa vyjadruje bodmi od nuly do dvoch.

Čím lepší je stav dieťaťa, tým viac má bodov:

  • 8 – 10 bodov zodpovedá zdravému novorodencovi, ktorý je po pôrode bez ťažkostí
  • 5 – 7 bodov znamená, že novorodenec má pri príchode na svet určité ťažkosti s prispôsobením sa novým podmienkam, väčšinou však majú prechodný charakter
  • Menej než 5 bodov majú novorodenci s porušenými základnými životnými funkciami, ktorí vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť, akou je napríklad resuscitácia a stabilizácia dieťaťa s podporou dýchania v inkubátore.

Ďalšie vyšetrenia

V prípade operatívneho pôrodu, alebo ak je Apgar skóre nízke, pomáhajú pri posúdení stavu novorodenca laboratórne vyšetrenia, ako je predovšetkým stanovenie vnútorného prostredia a krvných plynov zo vzorky pupočníkovej krvi, tzv. Astrup.

Hodnoty tohto vyšetrenia vypovedajú o zásobení tkaniva (a tým aj životne dôležitých orgánov) kyslíkom a ukážu prípadnú mieru kyslíkovej nedostatočnosti plodu počas pôrodu, tzv. hypoxiu plodu.

Čítajte tiež:

Veľká neznáma

Každý rodič má pocit, že keď je zdravý, musí sa mu zákonite narodiť zdravé dieťa. Prípadný neúspech často zvaľuje na pôrodníkov. Nie vždy je však na vine pôrodník.

Stav dieťaťa po pôrode môžeme prirovnať k špičke ľadovca, kde sa väčšia časť dejstva, ktorú sme nemohli sledovať, odohrala niekedy v priebehu tehotenstva. Apgar skóre a Astrup sú jedny z mála metód, ako objektivizovať stav pri pôrode a bezprostredne po ňom. Tieto hodnotenia však stále nič nevypovedajú o tom, ako sa bude dieťa vyvíjať ďalej.

22.8.2023 5:02| autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Mudr. Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist