Darí sa vášmu dieťaťu dobre? alebo Prehľad preventívnych prehliadok (2)

Dnes vám prinášame druhú časť kompletného prehľadu preventívnych prehliadok:

Ročná prehliadka:

Zhodnotenie rastu, stavu výživy, vývoja reči a chôdze. Pozor! Ročné dieťa samo nechodí. Tým, že mu budete pomáhať a brať ho za rúčku, skrátite dobu lezenia a tým aj precvičovania dôležitých pohybových vzorcov, ktoré už dieťa nikdy nezopakuje.

V jednom roku hovorí niekoľko slov a rozumie jednoduchým otázkam. Ale vývoj reči je individuálny a menšia slovná zásoba neznamená, že je dieťa oneskorené.
Stojí s oporou, samostatne sa priťahuje do stoja, šplhá po nábytku. Chodí do strán a drží sa pritom nábytku, pomáha pri obliekaní.

Preventívna prehliadka v 1, 5 roku slúži k posúdeniu ďalšieho vývoja dieťaťa. V tejto dobe sa uzatvára tzv. veľká fontanela, priehlbinka v strednej čiare na hlavičke dieťaťa.

Prehliadky od batoľacieho veku do dospelosti

Preventívne prehliadky od 3 do 17 rokov sa zameriavajú na celkové vyšetrenie dieťaťa, vrátane laboratórnych vyšetrení (vyšetrenie krvi, moču), posúdenie rastu, stavu výživy a chorobnosti. Sledovanie dieťaťa završuje prehliadka pred dokončeným 19. rokom veku.

Prehliadka v 3 rokoch sa mimo iného zameriava na vyšetrenie zmyslov a zmyslových orgánov (zrak, sluch), posúdenie vývoja reči a schopnosti dieťaťa nájsť svoje miesto v kolektíve. Lekár tiež zisťuje, či je dieťa ľavák alebo pravák.

Trojročné dieťa už býva obratné a šikovné. Vie napríklad skákať do diaľky. Rozpráva príbehy a často prelína pravdu s výmyslom, opakuje krátke básničky, vie pomenovať činnosti a kreslí postavy bez tela, s hlavou a nohami. Nepotrebuje už veľkú pomoc pri obliekaní a vyzliekaní.

Pri päťročnej prehliadke sa potom lekár zameriava na posúdenie školskej zrelosti dieťaťa a s rodičmi, a väčšinou tiež s psychológom rieši otázku prípadného odkladu školskej dochádzky.
Dieťa by v tomto veku už malo dodržovať telesnú čistotu. Ak sa pocikáva, je najvyšší čas podstúpiť nefrologické vyšetrenie. Dieťa má vedieť pomenovať farby. Ak je v rodine vysoké riziko srdcových chorôb, robí lekár už v tomto veku krvné testy s cieľom zistiť hladiny cholesterolu a tukov v krvi dieťaťa.

Prehliadky v 7, 9, 11, 13 rokoch majú za cieľ priebežne sledovať rast a vývoj dieťaťa a to ako psychický tak fyzický.

Rodičia by nemali spoliehať na to, že všetky obtiaže, choroby a vady odhalí lekár včas pri preventívnych prehliadkach. Nie je to možné už z toho dôvodu, že od batoľacieho veku sa prehliadky opakujú po dvoch rokoch, čo je v živote dieťaťa dlhá doba.

Preto je potrebné klásť dôraz na uvedomenie rodičov a viesť ich k tomu, aby sledovali vývoj svojho dieťaťa krok za krokom, spolupodieľali sa na starostlivosti o jeho zdravie, včas informovali lekára a o podozrení na chorobu alebo na zmenu v jeho vývoji. Súčasťou takého prístupu je aj zaznamenávanie výšky a váhy dieťaťa do percentilových grafov v očkovacom preukaze.

Prehľad preventívnych prehliadok 0 – 1.

Na Babywebe tiež nájdete:

Starostlivosť o genitálie novorodených chlapčekov
Má moje dieťa všetkého dostatok?
Šiesty a siedmy mesiac života
Novorodenec a prvé mesiace života

30.11.2010 8:06| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist