Psychický vývoj dieťaťa počas prvých šiestich mesiacov života

V priebehu prvých šiestich mesiacov sa nám deti menia doslova pred očami. Ako ich môžete uspokojiť a motivovať k zdravému vývoju?

30-shutterstock_2203759137-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. mesiac

Už u novorodencov môžete pozorovať krátke chvíľky, keď je vaše dieťatko bdelé, pokojné a má naširoko otvorené očká. Takéto chvíľky určite využite, skloňte sa k nemu, miernym pohybom hlavy a so širokým úsmevom ho pozdravte a rozprávajte sa s ním. Uvidíte, že po chvíli zachytí váš pohľad, bude vás krátko sledovať a pozorne počúvať. Sú to dôležité okamihy, keď dieťatko a rodič spolu prežívajú vzájomnú spolupatričnosť, ktorá vás napĺňa uspokojením a vedie k pestovaniu stále intenzívnejšieho vzájomného láskyplného puta.

2. mesiac

Kým v prvom mesiaci života ste sa museli pri rozprávaní so svojím maličkým uspokojiť len s jeho pozorným pozorovaním vašej tváre, v priebehu druhého mesiaca života vás už potomok odmení za prejavenú priazeň spokojným úsmevom. Väčšina detí tak dáva najavo svoje príjemné pocity z toho, že sa s ním mamička alebo otecko rozprávajú v čase, keď je bdelé a pokojné. Nezabúdajte, že rozprávanie sa s dieťatkom je veľmi dôležité pre jeho vývoj aj v nasledujúcich mesiacoch, keď sa postupne naučí aspoň na krátky čas zabaviť vhodnou hračkou aj samo.

3. mesiac

S vekom sa predlžuje čas bdenia dieťaťa a zároveň sa zlepšujú jeho pohybové schopnosti, najmä držanie hlavičky a pohyby ručičiek. V priebehu tretieho mesiaca je už preto vhodné zavesiť nad hrudníkom dieťatka ležiaceho na chrbte hračku. Môžete potom pozorovať, že sa hračky najprv len náhodne dotkne a ako živo pohybuje rúčkami, rozhojdá ju. Onedlho si však uvedomí, že hračku rozhojdalo samo a bude do nej búchať úmyselne.

Ako bude postupne lepšie a lepšie ovládať pohyby ručičiek, naučí sa nielen naťahovať smerom k hračke, ale si ich dávať aj úmyselne do úst a spájať si ich, takže si potom jednou rúčkou obchytáva druhú.

4. mesiac

Keď malo dieťatko možnosť naťahovať sa za hračkou, ktorú nad sebou malo zavesenú, začne ju v priebehu štvrtého mesiaca chytať oboma rúčkami a dávať do úst. Rozhodne mu v tom nebráňte, pretože ústa našich najmenších sú dôležitým poznávacím orgánom a cuckanie všetkého, čo im príde do ruky, je celkom normálne a potrebné. Len pozor na bezpečnosť a hygienu!

Niektoré deti sa už neuspokoja len s polohou na chrbte a začínajú sa otáčať nabok. Ak je váš potomok trošku pohodlnejší, lákajte ho k takejto pohybovej aktivite hrou na zemi alebo na gauči. Nezabúdajte na polohu na brušku, ktorá je veľmi zdravá. Dieťatko by malo byť spokojné a naučiť sa siahať po hračkách aj v tejto polohe.

5. mesiac

Keď ležia deti v piatom mesiaci na chrbte, zdvíhajú nožičky stále vyššie. Začnú si siahať na kolienka a niektoré sa hrajú aj s prstíkmi na nožičkách, prípadne si ich dajú až do ústočiek. Tieto schopnosti môžete podporovať pomocou rôznych hier s ich nožičkami, pri ktorých budete dieťatku recitovať jednoduché rytmické riekanky. Takéto bláznenie a rôzne ďalšie hry majú deti rady, a dokonca sa i hlasno smejú a výskajú. Niekedy vás môžu samy vyzývať svojím „vykrikovaním“ k tomu, aby ste sa s nimi začali hrať alebo aby ste v hre neprestávali.

Čítajte tiež:

6. mesiac

Doteraz prevládalo chytanie hračiek či predmetov oboma rúčkami súčasne, teraz už deti siahajú a chytajú veci každou rúčkou zvlášť. Môžu si vziať do každej ruky inú hračku a držať ich tak súčasne. Aj spôsob uchopenia sa vyvíja. Palček býva v opozícii k ostatným prstom, čo umožňuje lepšie držanie a jemnejšiu manipuláciu s predmetmi. Je teda možné priviazať na hračky rôzne šnúrky a mašličky, s ktorými sa potom deti hrajú, prípadne si môžu vzdialenejšiu hračku aj náhodne pritiahnuť.

Deti vo veku šiestich mesiacov začínajú chápať, že predmet či osoba, ktoré náhle zmizli z ich pohľadu, môžu existovať aj naďalej a začínajú veci a osoby hľadať. Je preto vhodné využívať v rôznych obmenách aj obľúbenú hru „kuk“.

21.11.2023 12:41| autor: Daniela Sobotková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist