Zlatá hodina, prvá hodina s dieťaťom

„Čerstvé mamičky by si tesne po pôrode nemali nechať deti ,uniesť‘ nedočkavým personálom,“ radí hlavná sestra Mary Priceová z Veľkej Británie. A dodáva, že láska medzi matkou a dieťaťom by mala byť prvú hodinu nerušená a „telo na telo“.

Táto prvá, alebo „zlatá“ hodina dokáže úplné zázraky: dieťa upokojí a tou najprirodzenejšou cestou posilní jeho imunitný systém proti všadeprítomným infekciám. Navyše uľahčuje začiatok dojčenia.

Prosíme, nerušiť!

Celá intímna fáza medzi narodením a prvým dojčením by mala byť čo najmenej rušená, pretože uľahčuje prechod dieťaťa z maternice na svet. Je najlepšia pre stabilizáciu srdečného rytmu dieťaťa, telesnej teploty a dýchania.

Dieťa strávilo veľa mesiacov v teple a bezpečí maternice, kde počulo zblízka vaše srdce, dych a hlas. Je preň najlepšie, keď sa z tejto symbiózy dostáva čo najpomalšie, postupne, skrátka tak, aby malo čo najmenší šok.

Zlatá hodina:

  • Posilňuje imunitu dieťaťa.
  • Uľahčuje začiatok dojčenia.
  • Umožňuje zamilovať sa – dieťa je bdelé, hodinu po pôrode má otvorené oči a hľadá očný kontakt.
  • Pomáha dieťaťu lepšie sa adaptovať „na svete“ – matkino telo je zdrojom tepla a známych zvukov (hlas, dych, srdcový rytmus).
  • Mamička a dieťa sa môžu ovoňať, vzájomná vôňa sa im navždy vryje do pamäti – čuch je po pôrode plne rozvinutý zmysel.
  • „Je, samozrejme, dôležité dieťa tesne po pôrode skontrolovať, či je zdravé, ale tiež platí, že skúsená pôrodná asistentka to dokáže bez toho, aby musela dieťatko odniesť od mamičky,“ dodáva Priceová.

A predovšetkým: Držíte svoje dieťa prvý raz v náručí. To je tá najväčšia odmena za deväť mesiacov spoločných príprav.

Zvládne sa to na tele

Mamička a dieťa majú po pôrode právo na pokoj, aby sa mohli navzájom zoznámiť. Odniesť dieťa na vyšetrenie nie je nutné. Skúsená pôrodná asistentka spozná, či je dieťa zdravé bez toho, aby ho musela od matky odniesť. Zavedený, ale zastaraný postup, keď dieťa tesne po pôrode odnesú, skúmajú, merajú, oplachujú, dávajú mu rôzne kvapky a vitamíny, plienky a zavinovačku, prirodzený príchod dieťaťa na svet narúša.

Svetová zdravotnícka organizácia hovorí:

Telesný kontakt s matkou je najlepší prostriedok na udržiavanie telesnej teploty dieťaťa. Tento kontakt sa odporúča aj zo psychologických dôvodov: Podnecuje vzájomné zoznámenie matky a dieťaťa a poskytuje dieťaťu dôležitý pocit bezpečia. Pre zdravotný stav novorodenca je výhodné, keď sa stretáva s baktériami na koži svojej matky, nie s baktériami poskytovateľov starostlivosti. Dieťa by malo byť v tesnej blízkosti svojej matky vo dne i v noci a malo by k nej mať neustále neobmedzený prístup.

Týmto vyhlásením sa riadi aj Americká pediatrická spoločnosť (AAP), ktorá v popôrodnej starostlivosti odporúča:

  • Zdravé dieťa by sa malo okamžite po pôrode položiť na brucho alebo hrudník ženy a tento kontakt kože s kožou by mal trvať dovtedy, kým sa dieťa prvý raz prisaje a napije.
  • Detská sestra alebo pediater by mali urobiť prvé vyšetrenie dieťaťa na tele matky.
  • Váženie, meranie, kúpanie, kvapkanie do očí a injekcie alebo krvné testy by mali počkať až po prvom dojčení.
  • Dieťa by sa malo adaptovať v čo najbližšom kontakte s matkou, pretože prvá hodina je obzvlášť dôležitá pre jeho ďalší zdravý vývoj.

Prvé dojčenie

Z výskumu vyplýva, že ak sa podarí prvé dojčenie počas prvej hodiny po pôrode, zvyšuje sa nielen šanca na samotné prežitie, ale aj pravdepodobnosť, že budete dlho výlučne dojčiť.

Hormón lásky

V tele ženy sa počas pôrodu a tesne po ňom deje množstvo zázrakov. Pôrod spúšťa celú vlnu chemických zmien v mozgu, ktoré zvyšujú túžbu ženy dojčiť. Kontakt kože s kožou a stimulácia bradaviek vyplavujú „hormón lásky“, oxytocín, ktorý dáva základ materskej intuícii. Podnecuje tiež maternicové sťahy po pôrode, keď maternica vypudí placentu, začne sa sťahovať a zastavuje krvácanie. Ďalej sa vyplavuje pri dojčení a posilňuje tak „chemickú lásku“ mamičky k dieťaťu.

Rodí sa matka

Keď strávite prvú hodinu zamotaní jeden do druhého, dáte priestor nielen dieťaťu, ale aj matke vo vás, aby sa narodila a vytvorila si čo najlepší začiatok pre všetko, čo bude v živote nasledovať. Otecko sa môže, samozrejme, zapojiť tiež: Môže sa dieťaťa dotýkať, ticho sa mu prihovárať, pozerať sa mu do očí, po prvom dojčení ho môže nežne podržať v náručí.

Čítajte tiež:

Prvý kontakt po lekárskych zákrokoch

Môže sa, samozrejme, stať, že dieťa potrebuje podporu lekárov, aby začalo správne dýchať, a vtedy je tiež nutné, aby ho odniesli na vyšetrovací pult. Keď už je stabilizované, mali by ho okamžite vrátiť matke, aby sa mohlo pokračovať v prerušenom procese nadväzovania vzťahu.
Dôkazy hovoria jednoznačne pre čo najbližší kontakt matky a dieťaťa od úplného začiatku. Starostlivosť na spôsob kengurieho vaku je najlepšia pre všetky deti a môže byť kľúčová aj pri adaptácii predčasne narodených detí.

Po cisárskom reze

Ženy po cisárskom reze nemajú takú jednoduchú východiskovú pozíciu ako ženy po vaginálnom pôrode. Mamička by si mala na dieťa počas prvých piatich minút aspoň siahnuť. Po vybratí z tela matky sa dieťa najprv odnesie na rýchle vyšetrenie a zahriatie. Ak je v poriadku, všetko ostatné počká.
Keď si to budete priať, požiadajte sestru, nech dieťa prinesie čo najskôr späť a priloží vám ho na hrudník – aby ste sa mohli ďalej zoznamovať. To všetko sa môže diať, zatiaľ čo pôrodníci pokračujú vo svojej chirurgickej práci.

Otecko môže tiež sedieť pri mamičke a hladiť bábätko. Môže sa oň starať po matkinom boku dovtedy, kým ju odvezú do izby a začne dojčiť.

Lásku si nenechajte vziať

„Presunom pôrodu do pôrodníc sa zmenilo prežívanie pôrodu, ale hlavne odovzdávanie materských skúseností. V päťdesiatych, šesťdesiatych rokoch rodila generácia žien, ktoré zažili časy, keď bolo dieťa po pôrode hneď separované od matky a nedojčilo sa. Deti často dostávali náhradné čajíčky a sunar… Vyrástla tak generácia, ktorá zavčasu prežila vývojové emočné zranenie,“ hovorí lekárka Helena Máslová z Centra psychosomatickej starostlivosti.

„Celkom sa porušovala ,zlatá hodina‘, o ktorej sa dnes vie, že je plne určujúca pre vzťah matky s dieťaťom. Bol tak narušený primárny vzťah človeka – teda vzťah k matke. Je to neverbálny vzťah, vyplývajúci z fyzického kontaktu, ktorého prostredníctvom prebieha úplná, bezpodmienečná láska medzi matkou a dieťaťom, založená na biologickej väzbe.

Narušenie tohto prvého kontaktu dávajú psychológovia do súvislosti so všetkými ranými vývojovými poruchami, ako sú napríklad schizoidné a narcistické poruchy osobnosti. V súčasnosti sa hovorí o „narcistickej spoločnosti“, nie o narcisticky narušených niekoľkých jedincoch… Celá spoločnosť vykazuje narcistické rysy a má tento typ poranenia.

Pri zlatej hodine vzniká primárna biologická väzba, keď cez pokožku dochádza k prvému chemickému kontaktnému prenosu informácií. Po fyziologickom pôrode má dieťa úplne doširoka otvorené oči a doslova sa vpíja do svojej matky, väčšinou je pokojné, neplače. Keď však dieťaťu okamžite prestrihnú šnúru a odnesú ho na meranie, je na ňom páchané veľké násilie,“ upozorňuje Helena Máslová.

V súčasnom rýchlom svete sme zvyknutí, že len čo niečo prežijeme, hurá za ďalšími zážitkami. Ale pri pôrode má všetko svoj čas a nemalo by sa nič uponáhľať: matka a dieťa sa potrebujú v pokoji zoznámiť, dieťa sa musí adaptovať.

Potrebujú svoju „zlatú hodinu“, aby mohla vzniknúť láska na prvý pohľad, ktorá sa neskôr v rovnakom duchu bude rozvíjať. Veľa ľudí nemá ani tušenie o dôležitosti vzájomného telesného kontaktu medzi matkou a dieťaťom. A ak jeho výhody nepoznajú, nie div, že o ne nestoja.


Zdroje:

  • www.raisingkids.co.uk
  • Robert W. Sears: The Golden Hour. Getting the Best Start with Your Newborn (www.choicesinchildbirth.org)
  • www.babyweb.cz
8.2.2017 1:59| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist