Keď súrodenec žiarli

Tí, ktorí majú viac detí, to iste zažili. Prinesiete bábätko domov a starší braček alebo sestrička namiesto prejavov nadšenia strúha na svojho súrodenca grimasy, dlhý nos, vyplazuje mu jazyk. Niekedy mu vyťahuje cumlík, pokúša sa ho uštipnúť, poškriabať. Žiarli. Takáto negácia sa najčastejšie objavuje u dvoj- až trojročných detí.

Žiarlivosť dieťaťa na mladšieho, „novopečeného“ súrodenca je úplne normálny a bežný jav. Veď až doteraz žil so svojimi rodičmi sám. Iba on mal výlučné právo hrať sa s nimi, byť úplne v centre ich pozornosti. Dieťa si zrazu musí zvyknúť na to, že toto výsadné postavenie stráca.

V niektorých prípadoch sa žiarlivosť prenáša na rodičov, predovšetkým na mamu. Dieťa začína byť útočné, snaží si ju „omotať okolo prsta“, usiluje sa o pozornosť matky, ktorá chce práve dojčiť mladšie dieťa alebo aspoň niečo práve „nutne“ potrebuje. Cikať, napiť sa, niečo ho bolí…

Ako sa tomu vyhnúť

Ešte počas tehotenstva je nevyhnutné informovať dieťa o tom, že sa mu narodí súrodenec. Malo by sa priebežne dozvedať o tom, ako bábätko v brušku rastie. Je dobré vziať ho na ultrazvuk, dovoliť mu, aby si bábätko cez mamičkino bruško pohladkalo. Dieťaťu by sme mali rozprávať aj o tom, ako to vyzeralo, keď ono bolo samotné v brušku, malo by vidieť aj svoju fotku a ultrazvuk. Musíme ho utvrdiť v tom, že aj ono je pre rodičov dôležité, skvelé, jedinečné…

Hneď ako sa dieťatko narodí, mala by sa staršiemu súrodencovi zveriť nejaká „dôležitá“ funkcia. Malo by sa mu dovoliť, aby dieťa opatrovalo, aby ho chvíľu postrážilo, dalo mu cumlík, natrelo mu zadoček… Znovu nadobudne dojem, že je pre rodičov dôležité. Za pomoc pri starostlivosti o bábätko má vždy počuť poďakovanie a pochvalu.

Mať mamu iba pre seba

Rodičia, predovšetkým mamička, by si mali nájsť čas aj na to, aby sa venovali výlučne len staršiemu súrodencovi. Napríklad aj tak, že si mamička odstrekne trochu materského mlieka a prenechá kŕmenie oteckovi. Staršiemu dieťaťu venuje zopár hodín, či už pri nákupe, alebo v kine, aby videlo, že o mamu neprišlo, že ju stále má.

Rodičia by mali „rozširovať“ srdce svojho dieťaťa. Ak sú napríklad spolu vonku, v divadle či na nákupe, mali by priniesť niečo aj mladšiemu súrodencovi. Kamienok, program z divadla a následne bábätku rozprávať, kde boli a čo videli.

Dieťa tak učíme, aby sa nestalo individualistom, ale aby bolo otvorenejšie voči ľuďom aj veciam okolo seba.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nie je skoro na vlastnú izbičku?
Vlastná a darovaná pupočníková krv
Zaspí len so svetielkom

18.6.2012 7:53| autor: Ilona Špaňhelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist