Prečo sa chodí s bábätkom na kontrolu bedier?

Prvú kontrolu bedier vášho bábätka urobí ortopéd už v pôrodnici počas prvých štyroch dní života. Druhá kontrola nasleduje do šiestich týždňov od narodenia, kedy sa vyšetrujú bedrá pomocou ultrazvuku. V troch mesiacoch sa väčšinou vyšetruje naposledy, opäť ultrazvukom.

Dysplázia bedrového kĺbu je vývojová porucha, pri ktorej dochádza k chybnému vývoju jamky (acetabula) a hlavice v bedrovom kĺbe.

Termín vývojová bedrová dysplázia (VBD) je široký pojem, pod ktorým nachádzame ľahké odchýlky v bedrovom kĺbe, ako aj čiastočné alebo úplné vykĺbenie v bedre. Preto sa tiež môžeme stretnúť s pojmom vykĺbenie alebo luxácia bedier.

Ako často sa bedrová dysplázia vyskytuje?

V našej populácii sa ochorenie vyskytuje asi u 5 % detí. Pri súčasnej pôrodnosti sa tak ročne lieči asi 5 000 detí. Častejšie sú postihnuté dievčatá pod vplyvom hormónu relaxínu, ktorý spôsobuje vyššiu mobilitu v kĺbe.
Častejšie býva postihnutie ľavej strany, niekedy je nález obojstranný.


Pavlíkove remence

Aká je príčina?

Je to vývojová choroba, na ktorej sa podieľajú ako dedičné faktory, tak vplyvy vonkajšieho prostredia. Riziko dysplázie zvyšujú: celková väčšia mobilita kĺbov, výskyt VBD v rodine (rodičia, prarodičia). Stretávame sa s ňou u prvorodených detí, pri väčších plodoch (nad 4 000 g) a pri tehotenstve s menším obsahom plodovej vody (oligohydramnión). Častejšie sa vyskytuje u detí narodených panvovým koncom.

Ako sa choroba diagnostikuje?

Diagnóza sa stanoví klinickým, sonografickým a prípadne röntgenologickým vyšetrením. Takzvaným trojitým sitom (3 kontrolami) by mali prejsť všetky narodené deti.

Prvá kontrola je klinická a robí ju ortopéd už v pôrodnici v prvých štyroch dňoch života. Do šiestich týždňov od narodenia nasleduje druhá kontrola, pri ktorej sa vyšetrujú bedrá pomocou ultrazvuku. V troch mesiacoch sa väčšinou vyšetruje naposledy, opäť ultrazvukom. Pri nejasných nálezoch alebo pri luxácii bedier sa robí prehľadný röntgen bedrových kĺbov.

Zavedená prevencia VBD je u nás plne hradená poisťovňou.


Wagnerove pančušky

Ako sa dysplázia lieči?

Liečba bedrovej dysplázie sa začína vždy konzervatívnou cestou (nie operačnou). Pri ľahkých formách sa predpisuje abdukčná perinka. Ľahko sa aplikuje, pripevňuje sa pomocou suchého zipsu na plienku a dieťa ju veľmi dobre znáša.

Pri pokročilých nálezoch a pri čiastočnom alebo úplnom vymknutí kĺbu sa používajú Pavlíkove remence alebo pri menších Wagnerove pančušky. Lekár v ambulancii remence nasadí a prispôsobí tak, aby plnili svoj účel.
Abdukčná perinka aj Pavlíkove remence sa nosia celý deň a snímajú sa iba pri kúpaní. Liečba trvá priemerne tri mesiace.

Pri vymknutí bedrového kĺbu je niekedy potrebné dieťa hospitalizovať. K operačnému zákroku sa pristupuje iba výnimočne. Týka sa menej než jedného percenta všetkých liečených detí.

Systém dvojitého balenia, teda používanie dvoch preložených bavlnených plienok, sa na liečbu ani na prevenciu VBD už nevyužíva, aj keď sa niekedy odporúča na správne polohovanie dolných končatín dieťaťa.

Ak sa nelieči

Následky neliečenej VBD môžu byť ťažké. U malých detí sa prejavujú krívaním, bolesťou a obmedzeným pohybom v bedrovom kĺbe. V dospelosti sa tieto problémy zhoršujú a objavuje sa predčasná artróza, ktorá sa končí operáciou a umelou náhradou bedrového kĺbu.


Abdukčná perinka

Čo sú to jadierka a dokedy by sa mali objaviť?

Pri ultrazvukovej kontrole sa tiež sleduje vývoj osifikačných jadier v hlavici stehennej kosti. Tieto jadrá sú základom pre vznik kostí. Objavujú sa v 1. – 10. mesiaci veku dieťaťa, najčastejšie však okolo 3. mesiaca. Keď sa vývoj týchto jadierok výrazne oneskoruje alebo jadierka úplne chýbajú, podstúpi dieťa podrobnejšie ortopedické vyšetrenie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Balenie naširoko je už minulosťou
Vyberáme prvé topánočky
Vývoj dieťaťa


foto: Jindřich Makovička

12.3.2015 12:59| autor: Michal Burian

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist