SIDS: Neviditeľný vrah detí

Jednou z najväčších záhad súčasnej modernej medicíny je SIDS, po slovensky Syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Záhadou je preto, že ešte nebola objasnená jeho príčina, prichádza náhle, bez príznakov a akéhokoľvek predošlého varovania a postihuje zdravé i choré bábätká.

SIDS (z anglického Sudden Infant Death Syndrome) je definovaný ako náhla a vzhľadom na predchádzajúci stav neočakávaná smrť dojčaťa (teda dieťaťa do jedného roka), u ktorého sa nepodarí ani pri pitve nájsť príčinu smrti. Hoci patríme ku krajinám s nízkym výskytom detskej úmrtnosti, ročne na následky SIDS zomrie okolo 25 detí do jedného roka. Vzhľadom na to, že sa u nás rodí okolo 100-tisíc detí, ide o mizivé percento, ale nikto nechce byť v koži rodičov, ktorých tento zabijak navštívi.

„Mala som normálne tehotenstvo a bezproblémový pôrod. Ešte v sále malú očistili a dali ju manželovi do náručia. Potom mi ju sestrička priložila k prsníku a malá sa párkrát prisala. Vravím, že asi zaspala. Sestrička mi vysvetlila, že je normálne, ak deti po pôrode zaspia. Nechala ju pri mne a odišla. Držala som ju v náručí a manžel zatiaľ posielal smsky a obvolával rodinu. Za nejaký čas, neviem, ako dlho to trvalo, na niektoré momenty si vôbec nespomínam, sa sestrička vrátila. Vzala malú, že ju dá do postieľky, a odrazu s ňou utekala preč. Následne sme sa dozvedeli, že dcérku oživujú na detskom oddelení, nedýchala. Podarilo sa ju oživiť a nasledoval transport do fakultnej nemocnice,“ spomína na najhoršie chvíle života Jana.

Hoci stále nepoznáme presnú príčinu, boli zistené niektoré rizikové faktory:

  • mužské pohlavie
  • nízka pôrodná hmotnosť a nedonosenosť
  • peri- a postnatálna komplikácia
  • výskyt SIDS v blízkom príbuzenstve
  • nízky socioekonomický status
  • ukladanie dieťaťa na spánok do polohy na bruchu
  • spánok v prekúrenej miestnosti
  • príliš skoré zavádzanie umelej výživy dieťaťa
  • ukladanie dieťaťa do inej izby, než je tá, v ktorej spia rodičia, alebo, naopak, do postele k rodičom

K SIDS najčastejšie dochádza medzi 2. až 5. mesiacom a veľký vplyv naň má aj životný štýl rodičov. Vo väčšom ohrození sú deti tehotných fajčiarok či narkomaniek, rovnako ako deti vystavené pasívnemu fajčeniu. Podiel majú aj nedostatočná výživa matky v tehotenstve, nízky vek matky (pod 17 rokov) alebo početné tehotenstvá nasledujúce tesne po sebe.

Pravdepodobné príčiny SIDS

Mnohé štúdie naznačujú, že príčinou by mohol byť defekt v tej časti mozgu, ktorá má za úlohu zobudiť dieťa, keď príde k zastaveniu dychu. Klinický obraz syndrómu náhleho úmrtia sa však podobá situácii, keď telo stratí veľké množstvo krvi, pričom v skutočnosti k žiadnemu vnútornému ani vonkajšiemu krvácaniu nedošlo.

Vzhľadom na to, že jedným z najrizikovejších faktorov je spánok na bruchu, mohlo by byť príčinou zastavenie dychu. Pri spánku na bruchu má dieťa hlavu zaborenú do podložky a môže vdychovať už vydýchaný vzduch, čo pri veľkom množstve vdýchnutého CO2 môže viesť k zastaveniu dychu.

Iné poznatky pozbierané u novorodencov, ktorí boli hospitalizovaní, a z toho dôvodu starostlivo sledovaní, ukazujú na príčinu v kardiovaskulárnom systéme. Pred kritickým stavom u nich nastali náhly pokles krvného tlaku a spomalenie tepu, a to počas jednej minúty. Smrť prišla veľmi rýchlo. Je možné, že spánok na bruchu má vplyv na srdcovú činnosť.

Spi, dieťatko, spi alebo Spánok novorodencov a najmenších detí

Ako sa brániť?

Existuje súbor preventívnych opatrení a odporúčaní, ktorých dodržanie by malo do istej miery minimalizovať postihnutie náhlym úmrtím dojčaťa.

Ako sme už spomenuli, najčastejšie k SIDS dochádza pri spánku dieťaťa na bruchu. Keď v roku 1992 vydala Americká pediatrická spoločnosť (AAP) odporúčanie, aby rodičia ukladali svoje deti na spánok na chrbát, klesol odvtedy v USA počet prípadov SIDS o päťdesiat percent. V postieľke by mal byť matrac skôr tvrdší, pod hlavu nedávajte vankúš a z dosahu odstráňte plyšové hračky. Ani prikrývka by nemala byť nadýchaná a maximálne by mala dosahovať úroveň pŕs.

Pred spaním v izbe dobre vyvetrajte a upravte teplotu na približne 18 °C, pretože aj prekúrené prostredie sa ukazuje ako rizikový faktor. Optimálna teplota na spánok je taká, v ktorej sa cíti príjemne dospelý v tričku s krátkymi rukávmi.

Často spomínaným rizikom je aj spánok v jednej posteli s rodičmi. V minulosti sa ako príčina SIDS často uvádzalo priľahnutie matkou, a už počas prvého tisícročia vydala katolícka cirkev príkaz zakazujúci spánok detí mladších ako tri roky v spoločnej posteli s rodičmi. Podobný predpis vyšiel aj v Prusku v roku 1794 a za jeho nedodržanie hrozili telesné tresty. Spánok s rodičmi však so sebou neprináša riziko zaľahnutia, ale skôr mechanizmus opísaný pri spánku na bruchu, že dieťa sa v mäkkých perinách a menšom priestore u rodičov môže dostať do situácie, keď začne vdychovať vydýchaný vzduch.

Ako účinná prevencia sa ukázal spánok s rodičmi v jednej miestnosti, ale vo vlastnej postieľke. Svoju úlohu zohráva aj dojčenie, oveľa menej prípadov sa vyskytlo medzi deťmi dojčenými minimálne pol roka života. Aj používanie cumlíka z neznámych príčin znižuje riziko náhleho úmrtia.

Okamžitá resuscitácia môže zachrániť

Niekedy sa včasnou resuscitáciou podarí priviesť novorodenca k životu, ale stanoviť lehotu, dokedy treba dieťa oživiť, nemožno. Zvyčajne sa nezvratné zmeny na mozgu objavia po 3-4 minútach, na druhej strane však poznáme prípady, keď bolo dieťa vzkriesené po 20 minútach bez neskorších neurologických následkov.

Sofinka sa ukázala ako veľká bojovníčka, ale nezvíťazila. Spomína Jana: „Lekárka, ktorá malú prijímala, vravela, že jej stav je veľmi vážny. Počas vyšetrenia zistili opuch mozgu. Dali ju do inkubátora a jej telíčko podchladzovali, aby sa opuchnutie zmiernilo. Keď po troch dňoch opuch ustúpil, vedeli sme, že nebude úplne v poriadku, ale mali sme nádej. Bohužiaľ, na magnetickej rezonancii sa ukázalo, že poškodenia mozgu sú rozsiahle – už nikdy neotvorí oči, neovláda sací reflex a ani nemôže sama dýchať. Keď sme sa pýtali, prečo sa to stalo, vysvetlili nám, že to bol syndróm náhleho úmrtia novorodenca. Vraj sa to deje 24 hodín po pôrode a potom do 8. mesiaca veku dieťaťa. Naša Sofinka si obliekla anjelské krídla 6. septembra 2012 a uletela nám do nebíčka.“

Prečítajte si tiež:
Ako podporiť nástup laktácie
Keď dieťa musí do nemocnice
Cumlíky – áno či nie?

25.8.2013 6:29| autor: Jana Truksová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist