Nachladnutie a bolesť hrdla u detí

Na jeseň, na jar, ale aj v zime sa stretávame s rôznymi ťažkosťami, ako sú kašeľ, nádcha, únava, bolesti svalov a kĺbov či zvýšená teplota. Tieto stavy však bývajú veľmi často spojené s pálením či bolesťou hrdla. A tak hovoríme, že „má chrípku“ alebo že nachladol.

Väčšina z nás ani z našich detí sa, našťastie, ani počas zimy nestretne s chrípkou (vírusom chrípky). Typické ťažkosti opísané vyššie bývajú spôsobené pestrou paletou najrôznejších vírusov.

Ako je to však s nachladnutím?

Nachladnutie (či skôr prechladnutie) môže predchádzať viróze, a tá nezriedka prepuká práve ako následok nachladnutia v dôsledku zníženia imunity. Pritom však vieme, že vírus bol v našom tele prítomný už dávno pred tým, ako sa prejavil navonok. Inkubačná lehota bežnej virózy je totiž nezriedka dlhšia ako týždeň.

Príznaky

Príznaky nachladnutia u detí sú únava, bolesti hrdla, celková malátnosť, často strata chuti, ale aj bolesť pri prehĺtaní. Objektívne zistíme, že dieťa sa viac potí, má zvýšenú teplotu, často aj zväčšené lymfatické uzliny, v ústnej a nosovej dutine sú výrazne prekrvené sliznice či zápalové zmeny na slizniciach.

Liečba

Lieky na potlačenie prejavov chrípky a nachladnutia, ktorými sú hlavne na začiatku nachladnutia škrabanie a bolesť hrdla. U detí, samozrejme, existuje rad postupov. Popri dostatočnom príjme tekutín môžeme odporučiť aj symptomatickú liečbu. Overenými domácimi prostriedkami sú zachovanie pokoja na lôžku a pitie čajov či lokálna terapia. Medzi lieky s miestnym účinkom patria aj niektoré tablety s lokálnym rozpúšťaním.

Pre deti sú vhodné tie, ktoré majú lokálne priaznivé účinky na sliznicu. Obsahujú orálne antiseptikum so širokým spektrom účinkov, čo je prevencia bakteriálnej suprainfekcie na poškodenej sliznici. Predovšetkým deťom môžeme odporučiť prípravky s obsahom tzv. nedráždivých chuťových korigencií, ako sú príchute čerešne, citróna, jablka, kde však nedominuje sladká chuť.

Čítajte tiež:

Ďalšími často využívanými liekmi sú nosové kvapky (koncentrácia pre detských pacientov), lieky na zníženie teploty (sirupy s paracetamolom, ibuprofénom) či prípravky proti kašľu (mukotiká, antitusiká, anxiolytiká).

Žiadny z týchto liekov však cielene nezasahuje proti pôvodcovi „nachladnutia“, samotnému vírusu. Nie je to ani účelné – zisťovanie konkrétneho vírusu u všetkých nachladnutých by svojou prácnosťou a nákladnosťou patrilo do ríše sci-fi, a nachladnutie beztak trvá týždeň bez doktora alebo sedem dní s doktorom.

Ak počas 48 hodín neustúpi teplota, mali by ste zvážiť konzultáciu s lekárom. Paleta prípravkov bude pravdepodobne doplnená o vitamíny, s cieľom kompenzovať väčšiu záťaž organizmu. Všeobecne sa odporúčajú tzv. antioxidanty (vit. C, A, E a ďalšie) a dostatočne vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny. Ak dôjde k bakteriálnej suprainfekcii a vzniku angíny, je často nevyhnutné doplniť liečbu o antibiotiká. Tá by však mala byť indikovaná účelne, teda tam, kde nie je prítomná nebakteriálna infekcia.


Autor: Doc. MUDr. Jaromír Astl, CSc., ORL FN Motol Praha

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist