Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo (GEU) je stav, keď sa oplodnené vajíčko zahniezdi mimo dutiny maternice. Najčastejšie je to vo vajcovode, menej na vaječníku a vzácne v dutine brušnej. Plodové vajíčko je veľmi agresívne, prerastá do steny orgánu, narušuje cievy a tím môže dôjsť k náhlemu a silnému krvácaniu, ktoré ohrozuje život ženy.

Príčiny zahniezdenia oplodneného vajíčka vo vajcovode sú rôzne. Patria k nim vrodené dlhé, málo pohyblivé vajcovody, ktoré včas nedopravia vajíčko do dutiny maternice, stavy po zápaloch vajcovodov, stavy po operáciách vajcovodu, zavedené vnútromaternicové teliesko a endometrióza. V prípade infekcie ide najmä o sexuálne prenosné nákazy. V poslednom čase sa obzvlášť často vyskytuje infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa výstelka maternice nachádza aj mimo nej. Ak je to vo vajcovode, je tu riziko, že sa vajíčko uhniezdi práve tu. Ďalšou veľkou skupinou je tehotenstvo po umelom oplodnení. Môže nastať situácia, že sa pri zavádzaní viacerých vajíčok niektoré uhniezdi správne v maternici a ďalšie, bohužiaľ, mimo nej.

Prejavy a priebeh mimomaternicového tehotenstva

Rastúca neporušená mimomaternicová gravidita spôsobuje tupé bolesti v podbrušku, ktoré môžu byť jednostranné, v závislosti od toho, v ktorom vajcovode sa oplodnené vajíčko uhniezdilo. Plodové vajíčko môže odumrieť a je vybudené do dutiny brušnej, kŕčovitými bolesťami a hnedastým výtokom. Najzávažnejšou komplikáciou je náhle prasknutie steny vajcovodu. Vtedy dochádza k silnému krvácaniu do brušnej dutiny, veľkej strate krvi až k šokovému stavu, ktorý sprevádza silná bolesť.

Diagnóza mimomaternicového tehotenstva sa zakladá na pozitívnom tehotenskom teste, ktorého hodnoty bývajú nižšie než pri gravidite v maternici, na vaginálnom a ultrazvukovom vyšetrení.

Čítajte tiež:

Liečba spočíva v odstránení oplodneného vajíčka. V súčasnosti sa vykonáva laparoskopicky a rozsah výkonu záleží na stave postihnutého vajcovodu. Snahou operatéra je vajcovod zachovať, najmä ak ide o ženu, ktorá ešte nemá deti. Ak je však stena vajcovodu tehotenstvom veľmi poškodená, neostáva nič iné, len vajcovod odstrániť.

Vďaka ultrazvukovému vyšetreniu sa dnes diagnostikujú mimomaternicové tehotenstvá zvyčajne včas. Žene to prináša menej komplikácií a pravdepodobnosť, že ďalšie tehotenstvo môže prebiehať bez väčších problémov.

4.5.2016 12:32| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist